Προς το περιεχόμενο

Αντιγραφή του site μου, τι μπορώ να κάνω;


hariskar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω βρει 2-3 site που έχουν κάνει copy - paste σχεδόν όλη την αρχική σελίδα μου καθώς και αλλα τμήματα. Μπορώ να κάνω κάτι; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς το design, απ' όσο ξέρω όχι δε μπορείς να κάνεις τίποτα και πολύ σωστά κατά την προσωπική μου άποψη.

Αν εννοείς το περιεχόμενο, εφόσον το δικό σου είναι 100% πρωτότυπο τότε ναι μπορείς να κινηθείς νομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, στείλε ένα mail αρχικά, άμα δείς οτι δεν παίρνουν απο λόγια, τότε ναι, να κινηθείς νομικά.

 

Όπως είπε και ο προγραφών, να το κάνεις μόνο εάν αφορά το περιεχόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρομαι στο περιεχόμενο. Πως μπορώ να αποδείξω ότι το δικό μου είναι το πρωτότυπο;

Έχει νόημα να το αναφέρω στην Google; Κάπου είδα λινκ για τέτοιες περιπτώσεις.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν δεν έχουν βάλει σαν πηγή την ιστοσελίδα σου και δεν έχουν πάρει γραπτή άδεια απο σένα τον ίδιο τότε είναι παράνομο αυτό που έκαναν. Μπορείς να τους αναφέρεις στην Google.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που δεν ξέρω είναι, εγώ έχω τα πνευματικά δικαιώματα του site μου ενώ δεν έχω πληρώσει πουθενά για πνευματικά δικαιώματα; Δικαιούμαι να βάλω το copyright στο site μου;

 

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από hariskar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν ξέρω είνια, εγώ έχω τα πνευματικά δικαιώματα του site μου ενώ δεν έχω πληρώσει πουθενά για πνευματικά δικαιώματα; Δικαιούμαι να βάλω το copyright στο site μου;

 

Ευχαριστώ!

Φαντάζομαι έχεις βάλει το copyright στην ιστοσελίδα σου;

 

Υπάρχουν κάποια Site που πληρώνεις και κατοχυρώνεις την ιστοσελίδα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει copyright, όμως αυτό που δε γνωρίζω είναι:

-Δικαιούμαι να βάλω copyright χωρίς να έχω πληρώσει πουθενά για να κατοχυρώσω τη σελίδα μου;

-Με προστατεύει μόνο και μόνο που υπάρχει στη σελίδα μου (παρ'όλο που δεν έχω πληρώσει κλπ);

-Αν δεν έχω copyright κια δεν έχω πληρώσει, δικαιούνται όλοι να κάνουν copy-paste τα κείμενά μου;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να πληρώσεις για να «κατοχυρώσεις» τη σελίδα σου. Σε άλλες δικαιοδοσίες εκτός της Ελληνικής μπορεί να υπάρχουν πρόσθετα οφέλη αν κατοχυρώσεις έργο σου, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει πως δεν υπάρχει βασική προστασία από το νόμο για έργα που δεν έχουν κατοχυρωθεί. Π.χ. στις Η.Π.Α. η εκ των προτέρων κατοχύρωση επιτρέπει στον δημιουργό να διεκδικήσει δικαστικά μεγαλύτερα ποσά αποζημίωσης σε περιπτώσεις copyright infringement.

Σε κάθε περίπτωση, το copyright ισχύει αυτόματα από τη στιγμή δημιουργίας του εκάστοτε έργου.

Copyright notice δεν είναι υποχρεωτικό να υπάρχει, αλλά είναι καλό να έχεις, στη σελίδα σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 εαν το περιεχομενο εχει πηγη κλπ ειναι καλυμενοι,εαν μιλας για την σχεδιαση της σελιδας εαν την εκανες εσυ ή καποιος αλλος με ανοικτο λογισμικο και παλι ειναι καλυμενοι ,οπως και να χει κατηντησαν οι ειδησεις αντιγραφες και σαλτσες ο ενας και ο αλλος ,δυσκολα βρισκει κανεις μια πραγματικη ειδηση που να μην ειναι αναπαραγωγη παλαιοτερης με λιγη σαλτσα ή μια αντικειμενικη ειδηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 εαν το περιεχομενο εχει πηγη κλπ ειναι καλυμενοι

 

Επειδή το πιστεύουν πολλοί αυτό, ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ. Δεν αρκεί να βάλεις μια πηγή και να αντιγράφεις αέρα-πατέρα ό,τι γουστάρεις. Πρέπει να έχεις άδεια για να το κάνεις. Όσοι το κάνουν χωρίς άδεια είναι εκτεθειμένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...