Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικό κιτ ποδηλάτου 250 Watt


billdepo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

Τελευταία σκέφτομαι πολύ να προχωρήσω στην αγορά ενός ηλεκτρικού κιτ 250W μετατροπής ποδηλάτου σε ηλεκτροκίνητο.

Προορίζεται για χρήση το πολύ έως 15 χιλιόμετρα ημερησίως, μέρος των οποίων θα καλύπτεται και με πετάλι.

Ένας φίλος μου πρότεινε αυτό ως λύση (είναι στα 200 €). Επίσης, αν καταλαβαίνω καλά, απαιτείται ξεχωριστή αγορά για την μπαταρία (100 €), οδηγώντας σε συνολικό κόστος 300 .

Αν συμπεριλάβουμε και την αγορά ενός ποδηλάτου, το τελικό σύνολο ανέρχεται στα 500 - 700 
€ για ένα μέτριο ποδήλατο.

Επειδή το ποσό δεν είναι καθόλου αμελητέο, αν έχει κάποιος εμπειρία με το συγκεκριμένο ή γενικά με μετατροπές ποδηλάτων αυτού του τύπου (μέσω κιτ με το οποίο αντικαθίσταται ο εμπρόσθιος τροχός) θα ήθελα να τη μοιραστεί. Είδα κάποια reviews με αντίστοιχα κιτ στο amazon και υπάρχουν θέματα με την εγκατάσταση της μπροστινής ρόδας (κατά πόσο χωράει εντός των πιρουνιών). Επίσης, μου φαίνεται σχετικά χαμηλή τιμή με τα αντίστοιχα που είδα στο amazon και αλλού,εγείροντας ερωτηματικά για την ποιότητά του.


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 χλμ με ποδήλατο δεν είναι πολλά για ποιο λόγο το θες σε ηλεκτρικό τεσπα πάρε ένα έτοιμο μην μπλέξεις με μετατροπές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 χλμ με ποδήλατο δεν είναι πολλά για ποιο λόγο το θες σε ηλεκτρικό τεσπα πάρε ένα έτοιμο μην μπλέξεις με μετατροπές

Το θέλω για μετακίνηση από/προς σταθμό μετρό (σε όχι και τόσο flat δρόμο) και στη διαδρομή αυτή κατά κανόνα ιδρώνω. Και να πηγαίνεις ιδρωμένος στη δουλειά δε λέει.

 

Σε έτοιμα δεν ξεφεύγει πολύ η τιμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 1000 ευρώ παίρνεις καινούργιο παπί που θα την κάνεις τη δουλειά σου και δε σε νοιάζει αν τρίξουν πλαστικά, μεγαλύτερη αυτονομία, τραγικά μεγαλύτερο εύρος χρήσης. Και συζητάς με 700 ποδήλατο ηλεκτρικό; 

Επίσης τα κιλά που προσθέτει πάνω στο ποδήλατο αυτό το μοτέρ το έχεις σκεφτεί;

Δεν ξέρω, εμένα μου φαίνεται κακό deal. Κοίτα στο car και πάρε κανά παπί να κάνεις τη δουλειά σου. Τα έξοδα συντήρησης και η κατανάλωση είναι σχετικά αστεία θεωρώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 1000 ευρώ παίρνεις καινούργιο παπί που θα την κάνεις τη δουλειά σου και δε σε νοιάζει αν τρίξουν πλαστικά, μεγαλύτερη αυτονομία, τραγικά μεγαλύτερο εύρος χρήσης. Και συζητάς με 700 ποδήλατο ηλεκτρικό; 

Επίσης τα κιλά που προσθέτει πάνω στο ποδήλατο αυτό το μοτέρ το έχεις σκεφτεί;

Δεν ξέρω, εμένα μου φαίνεται κακό deal. Κοίτα στο car και πάρε κανά παπί να κάνεις τη δουλειά σου. Τα έξοδα συντήρησης και η κατανάλωση είναι σχετικά αστεία θεωρώ.

Προσθέτει αρκετά κιλά πράγματι. Γι' αυτό και ρωτάω και για ανάλογες εμπειρίες ώστε να μην πάρω γουρούνι στο σακί.

Όσον αφορά το παπί, προσπαθούσα να το αποφύγω λόγω κλοπών στο σταθμό του μετρό (σταθμός προαστιακού). Εν αντιθέσει, το ποδήλατο το παίρνω μαζί στη δουλειά σε εσωτερικό χώρο, ενώ παράλληλα το ποδήλατο σκέφτομαι ότι θα το χρησιμοποιώ στον ελεύθερο χρόνο και για λίγη γυμναστική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 1000 ευρώ παίρνεις καινούργιο παπί που θα την κάνεις τη δουλειά σου και δε σε νοιάζει αν τρίξουν πλαστικά, μεγαλύτερη αυτονομία, τραγικά μεγαλύτερο εύρος χρήσης. Και συζητάς με 700 ποδήλατο ηλεκτρικό; 

Επίσης τα κιλά που προσθέτει πάνω στο ποδήλατο αυτό το μοτέρ το έχεις σκεφτεί;

Δεν ξέρω, εμένα μου φαίνεται κακό deal. Κοίτα στο car και πάρε κανά παπί να κάνεις τη δουλειά σου. Τα έξοδα συντήρησης και η κατανάλωση είναι σχετικά αστεία θεωρώ.

Ίσως είναι και θέμα διπλώματος, ασφάλειας, σήματος κλπ; Λογικά το ποδήλατο δεν έχει τέτοια, έτσι δεν είναι;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως είναι και θέμα διπλώματος, ασφάλειας, σήματος κλπ; Λογικά το ποδήλατο δεν έχει τέτοια, έτσι δεν είναι;

Ναι και αυτό είναι.

 

Βασικά, ας το θέσω καλύτερα.

 

Ψάχνω κάτι που να μπορώ να το χρησιμοποιήσω άμεσα (μέχρι 250W δεν απαιτείται δίπλωμα) και να κάνω τη δουλειά μου που είναι με πετάλι 20 λεπτά  (~7km) πήγαινε και άλλα τόσα έλα (αλλά χωρίς ιδρώτες, επί της ουσίας μιλάμε για μια πιο ξεκούραστη οδήγηση ποδηλάτου).

 

Παπί δε θέλω να πάρω, διότι προσανατολίζομαι σε αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου σε μερικούς μήνες. Ακόμη, δεν έχω δίπλωμα για μηχανή κάτι που το κάνει λύση που θα πάρει αρκετό χρόνο. 

Επίσης, σκεφτόμουν ότι το ποδήλατο θα μου μείνει μιας και θα ήθελα έτσι και αλλιώς ένα ποδήλατο.

 

Το θέμα είναι κατά πόσο κάτι τέτοιο (κιτ μετατροπής) είναι αξιόπιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλωσιμα ειναι μονο οι μπαταριες.στο 6μηνο θα ψαχνεις καινουριες.και δεν ειναι φθηνες.τα υπολοιπα μερη,αν δεν τα  αφηνεις με θαασσινο νερο επανω τους,δεν παθαινουν τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλωσιμα ειναι μονο οι μπαταριες.στο 6μηνο θα ψαχνεις καινουριες.και δεν ειναι φθηνες.τα υπολοιπα μερη,αν δεν τα  αφηνεις με θαασσινο νερο επανω τους,δεν παθαινουν τπτ.

Μόνο 6 μήνες; Φανταζόμουν 1-2 χρόνια. Αν είναι έτσι δε μοιάζει και πολύ συμφέρουσα λύση. Ειδικά στην τιμή των 100 Ευρώ που είδα να παίζει η μπαταρία 36V - 12AH

 

Δες πόσο έχουν και τα έτοιμο ηλεκτρικά, νομίζω είναι κάτω από χιλιάρικο και αφού δεν έχεις ήδη το ποδήλατο μπορεί να συμφέρει.

Θα το δω και αυτό, απλά μου φαινόταν πιο πρακτική λύση το μη ηλεκτρικό και με κιτ η μετατροπή για να μπορείς να γυρίσεις σε κανονικό ποδήλατο αν/όποτε χαλάσει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνα δείχνοντας τι ποδήλατο έχεις. Διότι ψιλιάζομαι ότι θα έχεις κάποιο της σειράς με διπλές αναρτήσεις που δε θα κλειδώνουν και χοντρές ρόδες, μιας και με αυτά 'τσιμπάει' ο κόσμος.

 

Εάν έχεις ένα σωστό ποδήλατο, τα 7 χιλιόμετρα σε άσφαλτο με μικρή έως μέτρια κλίση, είναι απλή βολτίτσα (καθόλου ιδρώτας).

 

Οπότε μπορεί να αξίζει καλύτερα να επενδύσεις τα 300€ στο ποδήλατο (είτε με αγορά άλλου, ή τροποποίηση του υπάρχοντος) παρά να δώσεις τα λεφτά αυτά για ένα μοτέρ των 250W (ισχύς η οποία είναι αστεία -- το μιξεράκι στην κουζίνα μου είναι 400W!).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ζορι δεν ειναι να βγαλει τα χλμτρα ,αλλα να τα βγαζει χωρις να γινεται μουσκεμα στον ιδρωτα.ποσο πιο απλα να το πει? μετα την ποδηλασια,θα ειναι στην δουλεια,και δεν λεει να   ειναι ιδρωμενος και να μυριζει................

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνα δείχνοντας τι ποδήλατο έχεις. Διότι ψιλιάζομαι ότι θα έχεις κάποιο της σειράς με διπλές αναρτήσεις που δε θα κλειδώνουν και χοντρές ρόδες, μιας και με αυτά 'τσιμπάει' ο κόσμος.

 

Εάν έχεις ένα σωστό ποδήλατο, τα 7 χιλιόμετρα σε άσφαλτο με μικρή έως μέτρια κλίση, είναι απλή βολτίτσα (καθόλου ιδρώτας).

 

Οπότε μπορεί να αξίζει καλύτερα να επενδύσεις τα 300€ στο ποδήλατο (είτε με αγορά άλλου, ή τροποποίηση του υπάρχοντος) παρά να δώσεις τα λεφτά αυτά για ένα μοτέρ των 250W (ισχύς η οποία είναι αστεία -- το μιξεράκι στην κουζίνα μου είναι 400W!).

 

 

Πάρε ένα ποδήλατο δρόμου με 700c 23mm τροχούς και θα μετά από κάποιο διάστημα θα τα βγάζεις άνετα τα 15 km. 

Βασικά αυτή τη στιγμή ποδήλατο δεν υφίσταται. Δεν παραγνωρίζω ωστόσο ότι το ποδήλατο που είχα παλιότερα και πήγαινε ο ιδρώτας ποτάμι ήταν κυριολεκτικά σάπιο. Θα προσπαθήσω να το εξακριβώσω με ποδήλατο φίλου για να δούμε αν τελικά είναι θέμα ποδηλάτου (που σίγουρα είναι σε κάποιο βαθμό). Αν γίνει αυτό εννοείται πάω σε κάποιο καλό ποδήλατο.

 

το ζορι δεν ειναι να βγαλει τα χλμτρα ,αλλα να τα βγαζει χωρις να γινεται μουσκεμα στον ιδρωτα.ποσο πιο απλα να το πει? μετα την ποδηλασια,θα ειναι στην δουλεια,και δεν λεει να   ειναι ιδρωμενος και να μυριζει................

Ναι, πρακτικά τα χιλιόμετρα από θέμα κούρασης δεν είναι κάτι. Αλλά ο ιδρώτας είναι τρομερό αγκάθι. Πέρα από το θέμα μυρωδιάς με ιδρώτα έχω και κάποια θέματα κατά καιρούς με δερματικές μυκητιάσεις, οπότε προσπαθώ να πλένομαι αμέσως μετά από κάθε εφίδρωση. Ο ιδρώτας που θα στεγνώνει πάνω μου για 10 ώρες είναι ό,τι χειρότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...