Προς το περιεχόμενο

Η Apple προχωράει κανονικά με τα σχέδια της για το λανσάρισμα μίας έξυπνης συσκευής σαν το Echo της Amazon


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με πηγές του Bloomberg, το σχέδιο της Apple για την παρουσίαση μίας νέας έξυπνης συσκευής που θα ανταγωνιστεί το Echo της Amazon, και θα βασίζεται στην ψηφιακή βοηθό Siri, προχωράει κανονικά.

Όπως συμβαίνει και με την συσκευή της Amazon, Echo, η συσκευή της Apple σχεδιάστηκε για να ελέγχει διάφορες συσκευές στο σπίτι, όπως συσκευές, τον φωτισμό και τις κουρτίνες χρησιμοποιώντας φωνητικό έλεγχο. Το εγχείρημα ξεκίνησε πριν από περίπου δύο χρόνια, και σήμερα, αφού ολοκληρώθηκε η φάση της έρευνας και ανάπτυξης, δοκιμάζονται πρωτότυπα στα εργαστήρια της Apple. Αξίζει πάντως να επισημανθεί ότι η Apple δεν έχει ολοκληρώσει τα σχέδια και δεν έχει καταλήξει ακόμα αν θα κυκλοφορήσει την συσκευή.

 

Αν πάντως η συσκευή καταλήξει στην αγορά, θα είναι το πιο σημαντικό κομμάτι hardware που έχει ανακοινώσει η εταιρεία από την εποχή που ανακοίνωσε το Apple Watch το 2014. Το Echo σημείωσε αναπάντεχη επιτυχία, ακόμα και για τους μηχανικούς της Apple που εργάζονται πάνω στο επερχόμενο ανταγωνιστικό προϊόν της εταιρείας, και ήδη βρίσκεται στο κέντρο αρκετών συστημάτων smart home κατασκευασμένων από τρίτους. Στην Alphabet επίσης εργάζονται πάνω στην δική τους συσκευή, που είναι γνωστή ως Google Home.

 

Σύμφωνα με τις πηγές του Bloomberg, η Apple θα επιχειρήσει να διαφοροποιηθεί από τα προϊόντα των Amazon και Google χρησιμοποιώντας ακόμα πιο προηγμένη τεχνολογία μικροφώνου και ηχείων ενώ ορισμένα πρωτότυπα διαθέτουν αισθητήρες αναγνώρισης προσώπου (η Apple πριν δύο χρόνια είχε εξαγοράσει τα startups με ειδίκευση στο facial recognition, Faceshift και Emotient). Φυσικά, η συσκευή θα μπορεί να απαντάει σε κάθε ερώτηση που μπορείτε να κάνετε στην Siri σε ένα iPhone για παράδειγμα και θα μπορεί να επεξεργαστεί όλες τις διαθέσιμες εντολές. Για παράδειγμα θα μπορούν να ζητήσουν από την συσκευή να τους διαβάσει τα email τους, να στείλει μηνύματα κειμένου, Tweets ή θα μπορούσαν να ζητήσουν από την συσκευή να στριμάρει περιεχόμενο από την υπηρεσία Apple Music. Η Apple επίσης σκέφτεται να ενσωματώσει χάρτες, ώστε το έξυπνο ηχείο, αν μπορούμε να το πούμε έτσι, να μπορεί να ειδοποιεί τον χρήστη για το πότε θα ήταν καλύτερο να φύγει από το σπίτι για να μην χάσει το ραντεβού του, λαμβάνοντας υπόψη διάφορα δεδομένα (απόσταση, κίνηση κ.ά).

 

Όπως είναι γνωστό, η Apple ξεκίνησε να δείχνει το ενδιαφέρον της για το Έξυπνο Σπίτι (Smart Home) και γενικότερα για το Internet of Things με το λανσάρισμα του HomeKit το 2014, και την ίδια χρονιά ξεκίνησε τις δοκιμές με διάφορα Siri-driven ηχεία με δική της τεχνολογία surround. Το προϊόν βρίσκεται στα σπίτια μηχανικών της εταιρείας για δοκιμές, αλλά όπως αναφέραμε η Apple δεν είναι ακόμα σίγουροι αν θα κυκλοφορήσει την συσκευή μέσα στο επόμενο διάστημα, ενώ υπάρχει και η πιθανότητα να ακυρώσει τα όποια σχέδια της για αυτή.

 

Στόχος της Apple, σύμφωνα με το Bloomberg είναι η σημαντική βελτίωση των δυνατοτήτων της Siri γενικότερα, όχι μόνο στο ηχείο, αλλά στο iPad ή στο iPhone. Η εταιρεία έχει θέσει σε λειτουργία ένα ειδικό project με την ονομασία “Invisible Hand”, με την βοήθεια του οποίου οι χρήστες θα μπορούν να ελέγχουν πλήρως τα κινητά ή τα tablets τους χρησιμοποιώντας φωνητικές εντολές μέσα στα επόμενα τρία χρόνια. Αυτό σημαίνει ότι οι χρήστες θα μπορούν να χρησιμοποιούν την Siri, η οποία με την σειρά της θα ελέγχει ολόκληρο το σύστημα, εκτός των ορίων κάποιας εφαρμογής, και χωρίς να απαιτείται ενεργοποίηση (π.χ ο χρήστης θα μπορούσε να ζητήσει από το iPhone του να ανοίξει μία ιστοσελίδα και να την μοιραστεί με ένα φίλο του, χωρίς να είναι απαραίτητο να εκκινήσει το περιβάλλον χρήσης της Siri).

 

Link.png Site: Bloomberg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γιατί δε παίρνουν αυτό της amazon, να του κολλήσουν ένα μήλο πάνω και να το ανεβάσουν στη τιμή κανά 500$ νατελειώνει το θέμα;;;; :P

 

Στα σοβαρά τώρα, μια χαρά αυτές οι συσκευές αλλά για συγκεκριμένες χρήσεις, όχι να το έχεις και ότι σου κατεβεί στο κεφάλι να το ρωτάς!! Σε φάση που έχεις λερωμένα χέρια π.χ.!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που η apple δεν εχει λανσαρει ουτε ενα πραγμα δικο της μετα το ipad και απλα αντιγραφει το τι κανουν οι αλλοι ειναι πραγματικα σοκαριστικο αν σκεφτει καποιος ποσα λεφτα εχει στην διαθεση της 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που η apple δεν εχει λανσαρει ουτε ενα πραγμα δικο της μετα το ipad και απλα αντιγραφει το τι κανουν οι αλλοι ειναι πραγματικα σοκαριστικο αν σκεφτει καποιος ποσα λεφτα εχει στην διαθεση της 

Ξεχνάς ότι λείπει εδώ και χρόνια το θεμέλιο αυτής της εταιρίας. 

 

Edit: Επίσης η συσκευή θα πωλείται στην προνομιακή τιμή των 299€ Θα είναι κλασσικά τετράγωνη με κυκλικές γωνίες και θα κοτσάρει το μήλο στο πάνω μέρος. Επίσης μέχρι να την παρουσιάσει η Apple θα έχει Leakαρει καμία 200αριά φορές από τα εργοστάσια της Κίνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν χρήσεις γι'αυτές τις συσκευές αλλά προς το παρόν μόνο για τα άτομα που υποστηρίζεται η γλώσσα τους. Πχ αν την πάρει ένας Έλληνας, σίγουρα θα δημιουργείται πρόβλημα με την προφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου αρέσει αυτή η "μοδα" με την στροφή από το μηχανολογικό εξοπλισμό στον ηλεκτρονικό. Δεν έχει τίποτα "έξυπνο" η τάση αυτή και θα το καταλάβουν οι χρήστες στην πρώτη διακοπή ρέυματος ή βλάβη.

 

Επιπλέον, το να ανοίγεις όλο και περισσότερο το τελευταίο "οχυρό"... ιδιωτικότητάς σου, το σπίτι σου είναι επίσης επικίνδυνο.

 

Τέλος, ακόμα και αν επιλέξεις το trend αυτό αγνοώντας όλα τα παραπάνω είναι τέτοιo το κόστος r&d των εταιρειών αυτών που θα σε αναγκάζουν να αλλάζεις εξοπλισμό κάθε δύο χρόνια... πράγμα μη αποδεκτό όταν μιλάμε για σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο που προκύπτει αυτο????. 

Υπάρχει βάση σε μεγάλο βαθμό.Πόσο εύκολο είναι να κάνεις πράξεις με το μυαλό σου πλέον? Πρόσθεση τριψήφιων αριθμών κλπ. Για την ορθογραφία ας μην μιλήσουμε.Για δώσε να γράψει κάποιος (χειρόγραφα εννοείται) ένα κείμενο και δες από γραφικό χαρακτήρα μέχρι συντακτικό , λεξιλόγιο κ.ο.κ. Ότι δεν το εξασκείς σε αφήνει και μην ακούσω επιχειρήματα τύπου στο χέρι μας είναι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει βάση σε μεγάλο βαθμό.Πόσο εύκολο είναι να κάνεις πράξεις με το μυαλό σου πλέον? Πρόσθεση τριψήφιων αριθμών κλπ. Για την ορθογραφία ας μην μιλήσουμε.Για δώσε να γράψει κάποιος (χειρόγραφα εννοείται) ένα κείμενο και δες από γραφικό χαρακτήρα μέχρι συντακτικό , λεξιλόγιο κ.ο.κ. Ότι δεν το εξασκείς σε αφήνει και μην ακούσω επιχειρήματα τύπου στο χέρι μας είναι...

Αριθμομηχανές υπήρχανε εδώ και χρόνια, αργότερα οι χάρτες με τους οποίους κυκλοφορούσε κάθε οδηγός τους αντικατέστησε το GPS, Η γραφομηχανή αντικαταστήθηκε από τον υπολογιστή, Η ορθογραφία που υπήρχε ακόμα και στα πιο παλιά κινητά μέσω T9 ή στο Word και βελτίωσε αρκετό κόσμο που έκανε ορθογραφικά στο παρελθόν αντικαταστήθηκε από το Autocrorect. Απλά πλέον όλα αυτά συνδυάστηκαν σε μία μικρή συσκευή τσέπης για παράδειγμα που ονομάζεται Smartphone. Το παραπάνω που έγραψες δεν ισχύει και είναι απλή τεχνοφοβία. Η τεχνολογία πολλές φορές σε διευκολύνει στην καθημερινότητα μας. Για προσπάθησε να μπεις στο αυτοκίνητο και αντί να πεις για παράδειγμα "Hey Siri show me the way to the next hospital" σταμάτησε στην μέση του δρόμου, άνοιξε τον χάρτη βιβλίο που είχαμε στο παρελθόν και ξεκίνα να ψάχνεις που είσαι και που θες να πας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αριθμομηχανές υπήρχανε εδώ και χρόνια, αργότερα οι χάρτες με τους οποίους κυκλοφορούσε κάθε οδηγός τους αντικατέστησε το GPS, Η γραφομηχανή αντικαταστήθηκε από τον υπολογιστή, Η ορθογραφία που υπήρχε ακόμα και στα πιο παλιά κινητά μέσω T9 ή στο Word και βελτίωσε αρκετό κόσμο που έκανε ορθογραφικά στο παρελθόν αντικαταστήθηκε από το Autocrorect. Απλά πλέον όλα αυτά συνδυάστηκαν σε μία μικρή συσκευή τσέπης για παράδειγμα που ονομάζεται Smartphone. Το παραπάνω που έγραψες δεν ισχύει και είναι απλή τεχνοφοβία. Η τεχνολογία πολλές φορές σε διευκολύνει στην καθημερινότητα μας. Για προσπάθησε να μπεις στο αυτοκίνητο και αντί να πεις για παράδειγμα "Hey Siri show me the way to the next hospital" σταμάτησε στην μέση του δρόμου, άνοιξε τον χάρτη βιβλίο που είχαμε στο παρελθόν και ξεκίνα να ψάχνεις που είσαι και που θες να πας.

Τους βοήθησε το autocorrect και το Τ9 να γράφουν χειρόγραφα διότι αυτό σου λέει ότι ναι μεν γράφεις αέρα με την τεχνολογία άλλα όταν δεν την έχεις τότε τι κάνεις ; (Δεν ξέρω άλλα εγώ έχω πιάσει πολλές φορές τον εαυτό μου όταν πιάνω χαρτί και στυλό να περιμένει το μυαλό μου το autocorrect ασυναίσθητα ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχήν να διευκρινίσω ότι δεν είμαι πολέμιος της τεχνολογίας. Σε αυτό που συμφώνησα είναι ότι όταν χρησιμοποιούμε λιγότερο το μυαλό μας τόσο αυτό "υπολειτουργεί". Αριθμοχηχανές και γραφομηχανές φυσικά και υπήρχαν αλλά δεν είχαν ούτε τόσο ευρεία χρήση ούτε τις χρησιμοποιούσαν σε τέτοιο βαθμό. Τώρα λόγω "σύμπτυξης" όπως σωστά είπες η χρήση τους έγινε καθολική. 

Η τεχνολογία πρέπει να υπηρετεί και όχι να κυριεύει... Άρα πρέπει να είμαστε προσεχτικοί πού την αναπτύσσουμε και για πια χρήση. Η τεχνολογική ανάπτυξη τα τελευταία χρόνια -πάντα κατά την γνώμη μου- έχει χάσει τον δρόμο της και απλά δημιουργεί ανάγκες...

Φαντάσου αν είσαι καθολικά "υπόδουλος" στις μηχανές τί μπορεί να ακολουθήσει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους βοήθησε το autocorrect και το Τ9 να γράφουν χειρόγραφα διότι αυτό σου λέει ότι ναι μεν γράφεις αέρα με την τεχνολογία άλλα όταν δεν την έχεις τότε τι κάνεις ; (Δεν ξέρω άλλα εγώ έχω πιάσει πολλές φορές τον εαυτό μου όταν πιάνω χαρτί και στυλό να περιμένει το μυαλό μου το autocorrect ασυναίσθητα ).

Όπως και εγώ έχω πιάσει τον εαυτό μου να προσπαθώ να θυμηθώ πώς γράφεται λέξη που ξέρω,,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που η apple δεν εχει λανσαρει ουτε ενα πραγμα δικο της μετα το ipad και απλα αντιγραφει το τι κανουν οι αλλοι ειναι πραγματικα σοκαριστικο αν σκεφτει καποιος ποσα λεφτα εχει στην διαθεση της 

Ε πλεον δεν υπαρχει ο Steve Job που ειχε μυαλο ο ανθρωπος και ηταν μεσα στις καινοτομιες.

Τωρα ο Tim Cook δεν ξερει τι αλλο να κανει.Και θεωρει καινοτομια με το αφαιρει το mini jack απο τα κινητα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...