Προς το περιεχόμενο

To Altruistic Mode των BitTorrent και uTorrent ανεβάζει τα διπλάσια από όσα κατεβάσατε


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η εταιρεία BitTorrent ανακοίνωσε ένα νέο χαρακτηριστικό για τους clients BitTorrent και μTorrent, το Altruistic Mode.

Εν συντομία πρόκειται για ένα νέο πείραμα (διαθέσιμο με τις εκδόσεις BitTorrent 7.9.9 και uTorrent 3.4.9 ή πιο σύγχρονες) που προορίζεται για χρήστες που θέλουν να εξασφαλίσουν ότι ανεβάζουν περισσότερα από όσα κατεβάζουν και δεν τους πειράζει να μην ολοκληρώνονται downloads.

 

Η ονομασία BitTorrent είναι συνώνυμη του περίφημου πρωτόκολλου μεταφοράς αρχείων και ανταλλαγής αρχείων αξιοποιώντας την τεχνολογία peer-to-peer (P2P) που σχετίζεται με την πειρατεία, αλλά υπάρχει και η εταιρεία BitTorrent που βρίσκεται πίσω από τους δύο περισσότερο δημοφιλείς clients για το πρωτόκολλο, τους BitTorrent και μTorrent. Με την προσθήκη χαρακτηριστικών όπως το Altruistic Mode στους συγκεκριμένους clients ενδεχομένως να οδηγήσει στην υιοθέτηση του και από άλλους clients μελλοντικά.

 

Το Altruistic Mode εξασφαλίζει ότι η αναλογία upload προς download δεν είναι ποτέ μικρότερη από 2 προς 1. Με άλλα λόγια, το Altruistic Mode κατεβάζει εφόσον υπάρχουν δύο ενδιαφερόμενοι peers, επειδή για κάθε νέο κομμάτι που κατεβαίνει, μπορεί να το ανεβάσει σε δύο peers. Αν υπάρχει μόνο ένας ενδιαφερόμενος peer, το Altruistic Mode σταματάει να κατεβάζει, επειδή δεν μπορεί να διατηρήσει την αναλογία.

 

Επειδή οι peers του BitTorrent μπορούν να ανεβάσουν όσα μπορούν υπό κανονικές συνθήκες, ο μοναδικός τρόπος να βελτιωθεί η αναλογία είναι να κατεβάζουν λιγότερα. Επομένως, με το Altruistic Mode τα downloads συχνά δεν θα ολοκληρώνονται. Επειδή οι χρήστες δεν περιμένουν τους clients του BitTorrent να λειτουργούν με τον παραπάνω τρόπο, η εταιρεία έχει απενεργοποιημένο το χαρακτηριστικό Altruistic Mode, και έτσι όσοι θέλετε να το χρησιμοποιήσετε θα πρέπει πρώτα να το ενεργοποιήσετε: Preferences => BitTorrent => Enable Altruistic Mode).

 

Link.png Site: VentureBeat

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φανταζομαι αυτο ειναι χρησιμο, αν θες να μπεις σε exclusive σαιτς με τορρεντς που απαιτουν καλη αναλογια.. για εμας τους υπολοιπους, εχει καμια χρησιμοτητα που δε βλεπω;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"προορίζεται για χρήστες που θέλουν να εξασφαλίσουν ότι ανεβάζουν περισσότερα από όσα κατεβάζουν και δεν τους πειράζει να μην ολοκληρώνονται downloads"

 

Δεν καταλαβαίνω καν τη χρησιμότητα αυτού του "χαρακτηριστικού".

Γιατί να μη σε ενδιαφέρει να μην ολοκληρώνονται τα downloads??? Αν θες να εξασφαλίσεις ότι τα uploads είναι μεγαλύτερα από τα downloads, απλά άσε ανοικτό το client και θα ανεβάσει.

 

Θα είχε κάποιο νόημα εάν το έβαζαν υποχρεωτικά σε ΟΛΟΥΣ τους clients torrent που υπάρχουν, ώστε να αποφύγουν το να κατεβάζει κάποιος και να διαγράφει επί τόπου το torrent, ή να βάζει limit στα uploads 1kbps κλπ. Αλλιώς δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος να το χρησιμοποιήσεις. Όσοι θέλουν καλό ratio, απλά αφήνουν το torrent στη λίστα τους και ανεβάζει αφού έχουν τελειώσει το κατέβασμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ πως ασχολείται κανείς με τα adware αυτά όταν υπάρχουν δωρεάν ανώτερα torrent clients όπως το qbittorrent, deluge και transmission.

  • Like 23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλακεία που θα καθυστερεί το download αν πρέπει να έχει μόνιμα αναλογία upload μεγαλύτερη από το download. Έτσι και αλλιώς οι σωστοί torrent χρήστες (οι ίδιοι που θα πατήσουν και την επιλογή αυτή) δεν σβήνουν το torrent αν το ratio δεν φτάσει τουλάχιστον 1:1  (εγώ το έχω 3:1 για τις σειρές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλακεία που θα καθυστερεί το download αν πρέπει να έχει μόνιμα αναλογία upload μεγαλύτερη από το download. Έτσι και αλλιώς οι σωστοί torrent χρήστες (οι ίδιοι που θα πατήσουν και την επιλογή αυτή) δεν σβήνουν το torrent αν το ratio δεν φτάσει τουλάχιστον 1:1  (εγώ το έχω 3:1 για τις σειρές)

 

Δε μπορεί να ισχύσει αυτό που λες. Σε εμένα αρέσει να κατεβάζω κάτι ξαχασμένες ταινίες του 90, που υπάρχουν 10 seeders και μόνο εγώ κατεβάζω. Απίθανο να καταφέρω να ανεβάσω το 10%. Άρα, τι πρέπει να γίνει; Δίνω πίσω όμως σε άλλες που έχουν ζήτηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουν ρυθμισες τα προγραμματα για το ποσο seeding θα εκτελεσει για καθε αρχειο πριν το βγαλουν απο την queue .

τουλαχιστον το utorrent που χρησιμοποιω στην εκδοση 2.2.1 (γιατι καποια στιγμη ειχε κατηγορηθει οτι οι νεες εκδοσεις , λειτουργουσαν σαν bitcoin miners ) 

 

αυτο που δεν εχουν αυτοματα , ειναι οτι αναλογα τους ποσους seeders υπαρχουν να seedαρει . δηλαδη αν καποιο αρχειο που μολις κατεβασαμε εχει λιγους seeders  να το κραταει σε κατασταση διαμοιρασμου εναντι αλλων που εχουν πληθωρα seeders . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουν ρυθμισες τα προγραμματα για το ποσο seeding θα εκτελεσει για καθε αρχειο πριν το βγαλουν απο την queue .

τουλαχιστον το utorrent που χρησιμοποιω στην εκδοση 2.2.1 (γιατι καποια στιγμη ειχε κατηγορηθει οτι οι νεες εκδοσεις , λειτουργουσαν σαν bitcoin miners ) 

 

αυτο που δεν εχουν αυτοματα , ειναι οτι αναλογα τους ποσους seeders υπαρχουν να seedαρει . δηλαδη αν καποιο αρχειο που μολις κατεβασαμε εχει λιγους seeders  να το κραταει σε κατασταση διαμοιρασμου εναντι αλλων που εχουν πληθωρα seeders . 

 

Από αλτρουισμό ξέρει καλά το μTorrent ειδικά όσον αφορά το bitcoin mining (βλ. epicscale).

Τον πέταξα εδώ και 2 χρόνια και ησύχασα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και όταν είπα εγώ τις προάλλες ότι το insomnia δεν συμμετέχει καθόλου στις μεγάλες διαμάχες της εποχής μας αλλά έχει γίνει διαφημιστικός οδηγός σαν του ΙΚΕΑ μου είπανε* πως αυτό είναι αποψή μου.

 

Απαράδεκτα είναι αυτά.

 

*κάποιος από τους διαχειριστές

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ απορώ με το insomnia που παρουσιάζει θέματα για torrent clients, αλλά αν γράψεις για torrent search engines τρως ban. Ήμαρτον.

 

Που είναι το περίεργο; Το ένα είναι ένα πρόγραμμα που μπορείς να ανταλλάξεις κάθε είδους αρχεία, πολλές εταιρίες χρησιμοποιούν τόρρεντ για τα αρχεία τους. Το άλλο είναι παραπομπή σε sites με παράνομο υλικό και για ένα site που δεν θέλει μπλεξίματα με τις ψιλές γραμμές του νόμου λογικό είναι να τα απαγορεύει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι παράνομο το υλικό τους γιατί δεν έχουν τίποτα εκεί παρά μόνο αναφορές στο που είναι κάποια κομμάτια αρχείων.

Παράνομο 'θεωρείται' το να κατεβάζεις τα αρχεία και μόνο.

Για εμένα βέβαια παράνομο είναι το να ξέρει το fb τί ώρα τρώω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...