Προς το περιεχόμενο

Η Qualcomm σε συζητήσεις εξαγοράς της NXP Semiconductors


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η εταιρεία NXP Semiconductors με έδρα την Ολλανδία ενδέχεται να εξαγοραστεί από την Qualcomm. Σύμφωνα με πηγές, οι δύο εταιρείες βρίσκονται σε συζητήσεις και για να επισημοποιηθεί η συμφωνία ενδεχομένως να χρειαστούν ακόμη δύο με τρεις μήνες.

Αν η εξαγορά πραγματοποιηθεί, θα είναι από τις μεγαλύτερες συγχωνεύσεις εταιρειών ημιαγωγών στην ιστορία, αν όχι η μεγαλύτερη, αφού η αξία της NXP Semiconductors σύμφωνα με εκτιμήσεις αγγίζει τα $28 δισεκατομμύρια, ένα πραγματικά πολύ μεγάλο νούμερο, αν και όχι τόσο μεγάλο όσο είναι η αξία της Qualcomm, που εκτιμάται στα $93 δισεκατομμύρια.

 

Την σχετική αποκάλυψη έκανε η εφημερίδα The Wall Street Journal, εκπρόσωποι της οποίας μίλησαν με άτομα που σχετίζονται με το θέμα. Η συμφωνία δεν έχει ακόμα πάντως οριστικοποιηθεί, και θα μπορούσε να μην έχει θετική κατάληξη, με την Qualcomm να κοιτάζει όπως λένε οι πηγές της Wall Street Journal και προς άλλες κατευθύνσεις και συμφωνίες.

 

Η NXP Semiconductors έκανε την δική της εξαγορά πέρυσι, αφού έκανε δική της την εταιρεία Freescale έναντι $11,8 δισεκατομμυρίων. Αν και δεν είναι ακόμα ξεκάθαρο σε ποια ύψη θα φτάσει η συμφωνία μεταξύ των Qualcomm και NXP Semiconductors, η συγχώνευση λέγεται πως θα δώσει στην Qualcomm εκατοντάδες προϊοντικές γραμμές που θα την βοηθήσουν να επεκταθεί πέρα από την βιομηχανία των φορητών συσκευών.

 

Link.png Site: SlashGear

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν θεωρείς το δικό μου σχόλιο σχετικό κάνε εσύ ένα ποιο εύστοχο. Έτσι θα συνεισφέρεις στο forum. Το να κριτικάρεις απλά τους άλλους χωρίς εσύ να προσφέρεις τίποτα δείχνει εμπάθεια και παρεκτρέπει την συζήτηση από σχόλια στην είδηση σε προσωπική αντιπαράθεση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν θεωρείς το δικό μου σχόλιο σχετικό κάνε εσύ ένα ποιο εύστοχο. Έτσι θα συνεισφέρεις στο forum. Το να κριτικάρεις απλά τους άλλους χωρίς εσύ να προσφέρεις τίποτα δείχνει εμπάθεια και παρεκτρέπει την συζήτηση από σχόλια στην είδηση σε προσωπική αντιπαράθεση.

Συμφωνω μαζι σου, κ οπως εχω ξαναγραψει παλιοτερα, το insomnia εχει γεμισει εξυπνακηδες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω μαζι σου, κ οπως εχω ξαναγραψει παλιοτερα, το insomnia εχει γεμισει εξυπνακηδες

 

Όχι φίλε , το Insomnia δεν έχει γεμίσει εξυπνάκηδες. Απλά πλέον στα fora δεν μπαίνουν μόνο no-lifers που γράφουν ό,τι του φανεί, του Λωλοστεφανή για να νιώθουν παρεάκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...