Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμίσεις για το Android στα κινητά Pixel μέχρι το 2018 εγγυάται η Google


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως είναι γνωστό, η Google αποφάσισε να αντικαταστήσει την σειρά Nexus με την σειρά Pixel, και οι συσκευές Pixel και Pixel XL διαδέχτηκαν τις περσινές Nexus 5X και 6P.

Πρόσφατα, ο γίγαντας της αναζήτησης στο Internet επιβεβαίωσε ότι οι συσκευές της σειράς Pixel θα λαμβάνουν αναβαθμίσεις (στην έκδοση) του λειτουργικού συστήματος Android για τα επόμενα δύο χρόνια. Αυτό σε πρακτικό επίπεδο σημαίνει ότι οι δύο συσκευές θα είναι σε θέση να λαμβάνουν εγγυημένα αναβαθμίσεις μέχρι τον Οκτώβριο του 2018.

 

Πιο συγκεκριμένα, στην ιστοσελίδα υποστήριξης της Google διαβάζουμε ότι “τα τηλέφωνα Pixel (θα) λαμβάνουν ενημερώσεις έκδοσης Android για τουλάχιστον 2 έτη από την ημερομηνία κυκλοφορίας της συσκευής στο Google Store”. Η εταιρεία ωστόσο στην συνέχεια συμπληρώνει ότι “δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι θα υπάρχουν περαιτέρω ενημερώσεις μετά την πάροδο 2 ετών”.

 

Όσον αφορά στα security patches, η Google υποστηρίζει ότι τα κινητά της σειράς Pixel θα λαμβάνουν ενημερώσεις ασφαλείας για τρία χρόνια. Πιο συγκεκριμένα η εταιρεία λέει πως “τα τηλέφωνα Pixel (θα) λαμβάνουν ενημερώσεις κώδικα ασφαλείας για τουλάχιστον 3 έτη από την ημερομηνία κυκλοφορίας της συσκευής ή για τουλάχιστον 18 μήνες από την τελευταία πώληση της συσκευής στο Google Store, ανάλογα με το ποιο χρονικό διάστημα είναι μεγαλύτερο”.

 

Είναι φανερό πως η Google επιθυμεί να διαχειριστεί τις αναβαθμίσεις για τις νέες συσκευές Pixel όπως έκανε και με τις συσκευές Nexus, ωστόσο πολλοί θα ήθελαν από την εταιρεία να επεκτείνει το χρονικό διάστημα των εγγυημένων αναβαθμίσεων έκδοσης του Android στα τρία χρόνια.

 

Link.png Site: PhoneArena
Link.png Site: GSMArena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει τι κι αν το iphone 4s του 2011 είχε μέχρι τον Αύγουστο του 2016 και συνεχίζει να λειτουργεί με 512ram. Στο pixel μετά τα 2 χρόνια θα βγάλουν κάποιο unstable version οι developers του xda σιγά.

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eτσι οπως το καταλαβαινω εγω ειναι σαν να λεει. Παιδια 700 ευρω κινητο αλλα θα το βαρυνουμε κιαλλο το android. Μην περιμενετε να αντεξει για πανω απο 2 χρονια. Μετα παλι 700 ευρω για αλλο hardware για να τρεξετε το Pasta flwra.

Eντελως αντικειμενικα μιας και αν εκανε αλλη τιμη, θα σκεφτομουν την αγορα ενως pixel

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να μιλήσουμε σοβαρά ένας που θα σκάσει 600ευρώ για κινητό δεν θα το πάρει για να το κρατήσει 5 χρόνια αλλά τον επόμενο χρόνο θα αλλάξει. Το ίδιο και οι χρήστες Iphone και γενικά το Target group των ακριβών κινητών ,οπότε γι' αυτούς μια χαρά είναι. Και μην ξεχνάμε και τους κατόχους samsung που αν δεν έχουν το τελευταίο S παίρνουν αναβάθμιση...ποτέ. Και λίγο έλεος "omg το Iphone 0 παίρνει ακόμα αναβαθμίσεις 30 χρόνια μετά...." βλέπετε πολύ κόσμο με iphone 4 ; Και τρέχει σούπερ ακόμα ; Ή πάρτε αναβάθμιση και τρέξτε να τα ξεκολλήσετε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να μιλήσουμε σοβαρά ένας που θα σκάσει 600ευρώ για κινητό δεν θα το πάρει για να το κρατήσει 5 χρόνια αλλά τον επόμενο χρόνο θα αλλάξει. 

What?

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να μιλήσουμε σοβαρά ένας που θα σκάσει 600ευρώ για κινητό δεν θα το πάρει για να το κρατήσει 5 χρόνια αλλά τον επόμενο χρόνο θα αλλάξει. Το ίδιο και οι χρήστες Iphone και γενικά το Target group των ακριβών κινητών ,οπότε γι' αυτούς μια χαρά είναι. Και μην ξεχνάμε και τους κατόχους samsung που αν δεν έχουν το τελευταίο S παίρνουν αναβάθμιση...ποτέ. Και λίγο έλεος "omg το Iphone 0 παίρνει ακόμα αναβαθμίσεις 30 χρόνια μετά...." βλέπετε πολύ κόσμο με iphone 4 ; Και τρέχει σούπερ ακόμα ; Ή πάρτε αναβάθμιση και τρέξτε να τα ξεκολλήσετε...

 

Εεεε όχι; Για 600 ευρώ έχω απαίτηση να μου πάει για 5 χρόνια.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να μιλήσουμε σοβαρά ένας που θα σκάσει 600ευρώ για κινητό δεν θα το πάρει για να το κρατήσει 5 χρόνια αλλά τον επόμενο χρόνο θα αλλάξει. Το ίδιο και οι χρήστες Iphone και γενικά το Target group των ακριβών κινητών 

Θες να μιλησουμε "σοβαρα". Και κανεις μια γενικευση που στην καλυτερη περιπτωση ειναι ατυχης. Εκτος εαν εχεις να μας δειξεις καποια επισημη ερευνα που να επιβεβαιωνει τη θεωρια σου.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά οι αναβαθμίσεις μου είναι λίγο αδιαφορες καθως αυτό που με ενδιαφέρει κατά κύριο λόγο είναι το κινητό να λειτουργεί υποδειγματικα από την πρώτη μέρα και να ανταποκρινεται στις απαιτήσεις μου και αν στην πορεία πάρει και κάποια επιπλέον αναβάθμιση καλώς να έρθει.

 

Γιατί ειλικρινά απο την 4.0 και μετά δεν έχω δει καμία τεράστια διαφορά από έκδοση σε έκδοση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να μιλήσουμε σοβαρά ένας που θα σκάσει 600ευρώ για κινητό δεν θα το πάρει για να το κρατήσει 5 χρόνια αλλά τον επόμενο χρόνο θα αλλάξει. Το ίδιο και οι χρήστες Iphone και γενικά το Target group των ακριβών κινητών ,οπότε γι' αυτούς μια χαρά είναι. Και μην ξεχνάμε και τους κατόχους samsung που αν δεν έχουν το τελευταίο S παίρνουν αναβάθμιση...ποτέ. Και λίγο έλεος "omg το Iphone 0 παίρνει ακόμα αναβαθμίσεις 30 χρόνια μετά...." βλέπετε πολύ κόσμο με iphone 4 ; Και τρέχει σούπερ ακόμα ; Ή πάρτε αναβάθμιση και τρέξτε να τα ξεκολλήσετε...

Εγω πιστευω πολλοι αγοραζουν high-end hardware ακριβως για το λογο αυτο, δηλαδη για να κρατησουν το κινητο για μεγαλο χρονικο διαστημα χωρις προβληματα . Οι φιγουρατζηδες που απλα θελουν να εχουν "το καινουριο πιο δυνατο απ'ολα" ΠΙΣΤΕΥΩ ειναι λιγοτεροι

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να μιλήσουμε σοβαρά ένας που θα σκάσει 600ευρώ για κινητό δεν θα το πάρει για να το κρατήσει 5 χρόνια αλλά τον επόμενο χρόνο θα αλλάξει. Το ίδιο και οι χρήστες Iphone και γενικά το Target group των ακριβών κινητών ,οπότε γι' αυτούς μια χαρά είναι. Και μην ξεχνάμε και τους κατόχους samsung που αν δεν έχουν το τελευταίο S παίρνουν αναβάθμιση...ποτέ. Και λίγο έλεος "omg το Iphone 0 παίρνει ακόμα αναβαθμίσεις 30 χρόνια μετά...." βλέπετε πολύ κόσμο με iphone 4 ; Και τρέχει σούπερ ακόμα ; Ή πάρτε αναβάθμιση και τρέξτε να τα ξεκολλήσετε...

A K Y Ρ Ο Σ   σε ολα!   και ναι.....υπαρχουν πολλα 4 και 4s που πανε ακομα ποοολυυυ καλα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά οι αναβαθμίσεις μου είναι λίγο αδιαφορες καθως αυτό που με ενδιαφέρει κατά κύριο λόγο είναι το κινητό να λειτουργεί υποδειγματικα από την πρώτη μέρα και να ανταποκρινεται στις απαιτήσεις μου και αν στην πορεία πάρει και κάποια επιπλέον αναβάθμιση καλώς να έρθει.

Γιατί ειλικρινά απο την 4.0 και μετά δεν έχω δει καμία τεράστια διαφορά από έκδοση σε έκδοση.

 

Ακριβώς. Εγώ είμαι με την 4.4.4 κι ας υπάρχει η 6 για το κινητό μου. If it's not broken, don't fix it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο αυτό μεταφράζεται σε τρία χρόνια υποστήριξη. Απλά στο τέλος του τρίτου χρόνου (το 2019 δηλαδή) δεν εγγυάται ότι θα πάρει τη νέα έκδοση Android που θα βγει τοτε.

 

Και δεν εξαρτάται τόσο από το αν είναι βαρύτερη ή ελαφευτερη η κάθε έκδοση. Εξαρτάται και από το αν θα βγάλει drivers ο κατασκευαστής του επεξεργαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει τι κι αν το iphone 4s του 2011 είχε μέχρι τον Αύγουστο του 2016 και συνεχίζει να λειτουργεί με 512ram. Στο pixel μετά τα 2 χρόνια θα βγάλουν κάποιο unstable version οι developers του xda σιγά.

 

O λογος που εδωσα το 4s μου μετα απο 2 χρονια ηταν καθαρα τα updates, με καθε update γινοταν ολο και πιο αργο και κολλουσε. Καλυτερα να μεινεις με το αρχικο iOS.

 

Το Android σε αντιθεση για εμενα τουλαχιστον στο Nexus 4 και 5 που ειχα ηταν ολο και πιο ελαφρυ και γρηγορο με καθε update. Οταν πηρε Android 5 το nexus 4 μου εγινε αλλο τηλεφωνο, το ιδιο και το Nexus 5 μου με το Android 6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...