Προς το περιεχόμενο

Το iPod κλείνει τα 15 του χρόνια


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την περασμένη Κυριακή, το πρώτο iPod γιόρτασε τα 15 χρόνια κυκλοφορίας του, μια επέτειος που βρίσκει τον πάλαι ποτέ βασιλιά των φορητών media players, αρκετά αποδυναμωμένο.

Ήταν 23 Οκτωβρίου του 2001 όταν ο Steve Jobs παρουσίαζε το νέο μυστικό όπλο της Apple στο χώρο της μουσικής, που σε συνδυασμό με την υπηρεσία iTunes, έμελλε να αλλάξει τη μοίρα της εταιρείας αλλά και της μουσικής βιομηχανίας. Το iPod δεν ήταν το πρώτο mp3 player της εποχής αλλά ήταν σίγουρα το καλύτερο με τις μικρότερες διαστάσεις και με ένα εξαιρετικό χειρισμό που έκανε πολύ εύκολη την αναζήτηση και εύρεση της μουσικής που επιθυμούσε να ακούσει ο χρήστης.

 

Το πρώτο iPod κυκλοφόρησε με τιμή $399 και χωρητικότητα 5GB στην οποία ο χρήστης μπορούσε να αποθηκεύσει έως 1000 τραγούδια. Η μπαταρία είχε αυτονομία 10 ωρών ενώ η ενσωματωμένη LCD οθόνη ήταν ασπρόμαυρη. Για την αντιγραφή των τραγουδιών, το iPod έπρεπε να συνδεθεί με έναν Mac υπολογιστή μέσω FireWire, χρησιμοποιώντας την εφαρμογή iTunes, κάτι που δεν έχει αλλάξει μέχρι σήμερα. Η υποστήριξη των χρηστών Windows ήρθε με τη δεύτερη γενιά της συσκευής, αφού κάμφθηκαν οι αντιρρήσεις του Jobs.

 

 

Αρκετοί διάσημοι καλλιτέχνες είχαν συμβάλλει στην προώθηση του νέου gadget της Apple, όπως ο Moby ο οποίος δήλωνε πόσο μαγική ήταν η νέα συσκευή ενώ το ίδιο το gadget αποτέλεσε μέρος του «ψηφιακού lifestyle» που προωθούσε η εταιρεία την εποχή εκείνη. Η Apple προχώρησε στην παρουσίαση του iPod mini το 2004, παρουσιάζοντας την επόμενη χρονιά δύο ακόμα μοντέλα με μικρότερο μέγεθος, το iPod nano και το iPod Shuffle. Το τελευταίο μοντέλο στη σειρά των iPod ήταν το touch, μια εναλλακτική έκδοση του iPhone χωρίς δυνατότητες τηλεφωνίας και με πολύ πιο λεπτό μέγεθος.

 

 

Η τεράστια επιτυχία του iPhone αλλά και γενικότερα των smartphones που διαθέτουν εξίσου καλές δυνατότητες αναπαραγωγής μουσικής ευθύνονται για την πτώση της δημοτικότητας και των πωλήσεων των iPod αν και η Apple συνεχίζει να τα κατασκευάζει μέχρι σήμερα. Συγκεκριμένα η εταιρεία κυκλοφορεί κανονικά την τελευταία γενιά του iPod Touch, του iPod nano και του iPod shuffle ενώ η κυκλοφορία του κλασσικού iPod ολοκληρώθηκε το 2014 με την παρουσίαση της 6ης γενιάς.

 

Link.png Site: Macrumors

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

έχω το iPod Shuffle 1st gen 512MB απ' το μάρτιο του '06 και ακόμη δουλεύει και βγάζει και 5-6 ώρες (12 είχε καινούργιο). το μοναδικό apple προιόν που χω αγοράσει και αν βάλεις στη ζυγαριά το πόσο μου χει κρατήσει με την βλακεία που δέρνει το iTunes και δεν έχει drag and drop μεταφορά, νομίζω ότι άξιζε τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι όταν πρωτοδοκίμασα το iPod μου έσπαγε πολύ τα νεύρα που δεν είχε Equalizer + η σπαστική μεταφορά με το iTunes, δεν μπήκα στον κόπο να το αγοράσω και προτίμησα ένα MP3 Player με Equalizer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Θυμάμαι όταν πρωτοδοκίμασα το iPod μου έσπαγε πολύ τα νεύρα που δεν είχε Equalizer + η σπαστική μεταφορά με το iTunes, δεν μπήκα στον κόπο να το αγοράσω και προτίμησα ένα MP3 Player με Equalizer

 

Το itunes με βοήθησε να οργανώσω όλη τη μουσική μου από το πρώτο ipod που αγόρασα. Μετά ακολούθησαν το iphone, ipad, mac, apple tv κλπ. Τα smart playlists ειδικά για όποιον ασχολήθηκε σοβαρά με το itunes, είναι έτη φωτός μπροστά από οτιδήποτε άλλο. Φυσικά για κάποιον που σέρνει χύμα σε φακέλους mp3 κλπ, είναι λογικό να μην του κάνει.

 

:)

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το itunes με βοήθησε να οργανώσω όλη τη μουσική μου από το πρώτο ipod που αγόρασα. Μετά ακολούθησαν το iphone, ipad, mac, apple tv κλπ. Τα smart playlists ειδικά για όποιον ασχολήθηκε σοβαρά με το itunes, είναι έτη φωτός μπροστά από οτιδήποτε άλλο. Φυσικά για κάποιον που σέρνει χύμα σε φακέλους mp3 κλπ, είναι λογικό να μην του κάνει.

 

:)

 

Το μόνο καλό είχε αυτό αλλά το να μην έχει equalizer είναι μεγάλο μείον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το itunes με βοήθησε να οργανώσω όλη τη μουσική μου από το πρώτο ipod που αγόρασα. Μετά ακολούθησαν το iphone, ipad, mac, apple tv κλπ. Τα smart playlists ειδικά για όποιον ασχολήθηκε σοβαρά με το itunes, είναι έτη φωτός μπροστά από οτιδήποτε άλλο. Φυσικά για κάποιον που σέρνει χύμα σε φακέλους mp3 κλπ, είναι λογικό να μην του κάνει.

 

:)

 

Πλακα πλακα και μενα. Θυμαμαι ειχα κατσει και εφτιαξα τα ονοματα στα κομματια και εβαλα τα εξωφυλλα απο καθε αλμπουμ. Μιλαμε για ατελειωτες ωρες. 

Βεβαια εδω που τα λεμε καποιες στιγμες το itunes μου εσπαγε τα νευρα :P 

 

Εχω ακομα ολα τα ipod μου. Τα ειχα αγορασει ολα (νταξει τα περισσοτερα μου τα ειχαν παρει οι γονεις μ μιας και οταν πρωτοβγηκαν ημουν σχετικα μικρος :P ) μεχρι και το ipod touch 1st gen. Αυτα τα μηχανηματα με ακολουθησαν σε απειρα ταξιδια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πλακα πλακα και μενα. Θυμαμαι ειχα κατσει και εφτιαξα τα ονοματα στα κομματια και εβαλα τα εξωφυλλα απο καθε αλμπουμ. Μιλαμε για ατελειωτες ωρες. 

Βεβαια εδω που τα λεμε καποιες στιγμες το itunes μου εσπαγε τα νευρα :P

 

Εχω ακομα ολα τα ipod μου. Τα ειχα αγορασει ολα (νταξει τα περισσοτερα μου τα ειχαν παρει οι γονεις μ μιας και οταν πρωτοβγηκαν ημουν σχετικα μικρος :P ) μεχρι και το ipod touch 1st gen. Αυτα τα μηχανηματα με ακολουθησαν σε απειρα ταξιδια .

 

Και φυσικά ο ήχος και η ένταση που είχαν. Ειδικά τα πρώτα μοντέλα! Ακόμη δεν μου το συγχωρώ που τα έδωσα όλα αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φυσικά ο ήχος και η ένταση που είχαν. Ειδικά τα πρώτα μοντέλα! Ακόμη δεν μου το συγχωρώ που τα έδωσα όλα αυτά...

Εμενα δε μ παει η καρδια να τα δωσω. Εχω ακουσει χιλιαδες ωρες μουσικης με καθε ενα απο αυτα. Θυμαμαι σε κατι ταξιδια Αθηνα-Νεα Υορκη που δεν την παλευα καθολου και απλα ακουγα ασταματητα μουσικη.

 

Εδω που τα λεμε ειχαν φοβερη αυτονομια (ακομα και το ipod touch θυμαμαι οτι τα πηγαινε πολυ καλα). Το πρωτο μ mp3 ηταν ipod και δεν πηρα ποτε κατι αλλο μονο και μονο γι αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το itunes με βοήθησε να οργανώσω όλη τη μουσική μου από το πρώτο ipod που αγόρασα. Μετά ακολούθησαν το iphone, ipad, mac, apple tv κλπ. Τα smart playlists ειδικά για όποιον ασχολήθηκε σοβαρά με το itunes, είναι έτη φωτός μπροστά από οτιδήποτε άλλο. Φυσικά για κάποιον που σέρνει χύμα σε φακέλους mp3 κλπ, είναι λογικό να μην του κάνει.

 

:)

Για αυτο το λογο θα ειμαι παντα ευγνωμων στα iTunes. Αρχισε η τακτοποιηση στα 200 τραγουδια που τοτε μου φαινοταν βουνο, και τωρα στα 10.000 που ολα ειναι οργανωμενα με album, artist, artwork, πραγματικα εκτιμας την μουσικη σου. Δεν μπορω να φανταστω πως θα την παλευα αμα 10 χιλιαδες τραγουδια δεν ηταν οργανωμενα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<<<<< APPLE FOR EVER >>>>> α ρε STEVE JOBS ... ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΣΑ ΕΚΑΝΕς Κ ΚΥΡΙΩς ΠΩς ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΚΑΝΕΣ ... ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΓΙΑΥΤΟ ΤΑ ΚΑΝΑΝΕ ΣΚΑΤΑ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΣΟΥ .... ΠΑΙΔΕς ΤΟ ΜΗΛΟ ΕΙΝΑΙ ΜΗΛΟ ΤΕΛΟς ..ΔΑΓΚΟΜΕΝΟ ... Κ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΟ ΓΙΑ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΚΕΙ ..ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ...αλλο που εδω ολα ακριβα τα φερνουν και που ολοι ο κλεψαν του κλεψαντος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτο το λογο θα ειμαι παντα ευγνωμων στα iTunes. Αρχισε η τακτοποιηση στα 200 τραγουδια που τοτε μου φαινοταν βουνο, και τωρα στα 10.000 που ολα ειναι οργανωμενα με album, artist, artwork, πραγματικα εκτιμας την μουσικη σου. Δεν μπορω να φανταστω πως θα την παλευα αμα 10 χιλιαδες τραγουδια δεν ηταν οργανωμενα.

 

Η ιδια τακτοποιηση γινοταν και σε φακελους αν καποιος ηταν συνεπης και οργανωτικος. Και υπηρχαν απειρα id3tag editors για να υπαρχει πληρες consistency  αναμεσα σε ονομα και tags. Ειδικα για οσους απο εμας εκαναν ripping το μακρινο 2000 με το audiograbber ηταν δεδομενο οτι αθ υπαρχουν σωστα id3 tags . To μεγαλο χαλι στα id3tags εγινε με τα downloads απο εδω κι απο εκει με kazaa dc napster κλπ.

 

Το ipod ειχε καλη ποιοτητα, βολικο χειρισμο αλλα ηταν τραγικα αβολο στο να περνας μεσα τραγουδια. Γι αυτο και το απερριψα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο μεγάλο μπαμ της apple. Ειδικά το δεύτερο που δεν απαιτούσε apple υπολογιστή για να λειτουργήσει. Έστρωσε το δρόμο για όλες τις επόμενες φορητές i συσκευές, ακόμα και για το iphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ipod nano 8GB πριν 7 χρόνια, εξαιρετικό αλλά το έδωσα εξ αιτίας itunes. Ίσως αν είχα ασχοληθεί όπως λέει ο billdanos να είχα πράξει διαφορετικά. Όπως και να χει, τα mp3 players είναι στη δύση τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...