Προς το περιεχόμενο

Πρώτες εικόνες του νέου MacBook Pro με OLED μπάρα αφής και Touch ID


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το βράδυ της Πέμπτης είναι προγραμματισμένη η παρουσίαση της Apple στην οποία περιμένουμε να δούμε τα νέα MacBook μοντέλα, όμως ήδη μια διαρροή μας δίνει μια πολύ εικόνα για δύο από τις σημαντικότερες αλλαγές που έρχονται στο MacBook Pro.

Η «διαρροή» στην προκειμένη περίπτωση προέρχεται από την ίδια την Apple αφού όπως ανακάλυψε η ιστοσελίδα MacRumors, στη νέα έκδοση 10.12.1 του macOS Sierra που κυκλοφόρησε χθες, υπάρχουν φωτογραφίες που φανερώνουν το νέο MacBook Pro και μερικά από τα σημαντικότερα χαρακτηριστικά του. Σύμφωνα με τις φωτογραφίες επιβεβαιώνεται αρχικά η παρουσία μιας μπάρας πάνω ακριβώς από το πληκτρολόγιο, στη θέση των πλήκτρων λειτουργιών, η οποία είναι στην ουσία μια OLED οθόνη αφής.

 

Εκτός από τις διάφορες πληροφορίες, η μπάρα αναμένεται να εμφανίζει λειτουργίες της εφαρμογής που τρέχει ο χρήστης ενώ η δεύτερη φωτογραφία φανερώνει ξεκάθαρα ότι στη δεξιά γωνία, υπάρχει αισθητήρας Touch ID για ασφαλή πρόσβαση στον υπολογιστή αλλά κυρίως για ασφαλείς διαδικτυακές αγορές. Οι φωτογραφίες πιθανόν δείχνουν το νέο MacBook Pro 13 ιντσών ενώ δεν υπάρχει κάποια φωτογραφία που να επιβεβαιώνει ή να διαψεύδει τις πληροφορίες που αναφέρουν ότι τα νέα συστήματα θα είναι αρκετά λεπτά ή τις διαθέσιμες θύρες που θα ενσωματώνουν.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Ο σχεδιασμός πάντως του υπολογιστή δεν έχει σημαντικές διαφορές με την τρέχουσα γενιά ενώ τα πλήκτρα φαίνεται να είναι πιο λεπτά. Εντύπωση δημιουργεί η έλλειψη πλήκτρου Esc από το άνω αριστερό μέρος. Περισσότερες πληροφορίες θα μάθουμε στην προγραμματισμένη παρουσίαση της Apple την Πέμπτη στις 8.00μμ, και η οποία θα μεταδοθεί ζωντανά από την εταιρεία.

 

Link.png Site: Macrumors

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα αϊφονια δεν τα παω αλλα τα μακμπουκια παντα τα γουσταρα.

 

Αλλα την φτωχια μου μεσα το 13αρι το εδωσα για την βαπτιση του γιου και το 15αρι για να παρω το μπρικι το Corsa C

Σε δύο γραμμές η κατάσταση που επικρατεί στην Ελλαδα. Πού θα πάει...θα γυρίσει ο τροχός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, παραμένει laptop, δε το έκαναν tablet. :)

 

Hello 2016,

 

Όταν επισκεφτείς την εποχή μας, που έχουμε 2 σε 1 που δουλεύουν τέλεια και έχουν και λειτουργία αποσπώμενης οθόνης τότε τα ξαναλέμε.

 

Υγ. Όταν έρθεις να σου πούμε, να τους πείς να μη μας βάλουν και σε μνημόνιο, αφού θα έρθεις από πολύ πίσω.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello 2016,

 

Όταν επισκεφτείς την εποχή μας, που έχουμε 2 σε 1 που δουλεύουν τέλεια και έχουν και λειτουργία αποσπώμενης οθόνης τότε τα ξαναλέμε.

 

Υγ. Όταν έρθεις να σου πούμε, να τους πείς να μη μας βάλουν και σε μνημόνιο, αφού θα έρθεις από πολύ πίσω.  

 

Αυτό το "δουλεύουν τέλεια" πες το άλλη μία φορά να το αποστηθίσεις. :) Δε πέρασαν ακόμα 3 ώρες απ' όταν κόντεψα να πετάξω ένα Yoga απ' το μπαλκόνι, λόγω του πόσο "τέλεια" δούλευε.

 

Εγώ θα μείνω με το απαρχαιωμένο "καθαρόαιμο" laptop & tablet μου (και την ψυχική ηρεμία μου).

  • Like 19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το "δουλεύουν τέλεια" πες το άλλη μία φορά να το αποστηθίσεις. :) Δε πέρασαν ακόμα 3 ώρες απ' όταν κόντεψα να πετάξω ένα Yoga απ' το μπαλκόνι, λόγω του πόσο "τέλεια" δούλευε.

 

Εγώ θα μείνω με το απαρχαιωμένο "καθαρόαιμο" laptop & tablet μου (και την ψυχική ηρεμία μου).

Μια χαρα ηταν το Yoga2pro παναλαφρο,απιστευτα λεπτο και το touch δουλευε αψογα,εγω το χρησιμοποιουσα συχνα σε tent mode σε καναπε/κρεβατι,δε καταλαβαινω την εκρηξη σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την εικονα φαινεται οτι το πληκτρολογιου θα ειναι σαν το κακιστο πληκτρολογιο του macbook 12".

 

Μου φαινεται αδιανοητο να κανουν τετοιο λαθος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ηταν το Yoga2pro παναλαφρο,απιστευτα λεπτο και το touch δουλευε αψογα,εγω το χρησιμοποιουσα συχνα σε tent mode σε καναπε/κρεβατι,δε καταλαβαινω την εκρηξη σου.

υπάρχουν και μεσήλικες που πιάνουν τεχνολογία και τους φαίνεται σαν διαστημόπλοιο :P 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...