Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή στα εργονομικά πληκτρολόγια για τη Microsoft με το Surface Ergonomic Keyboard


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από το 1994 όταν και παρουσίασε το πρώτο μοντέλο, η Microsoft συνεχίζει ανά περιόδους να κυκλοφορεί εργονομικά πληκτρολόγια τα οποία ξεχωρίζουν με την άνεση που προσφέρουν, προστατεύοντας την ίδια στιγμή τα χέρια του χρήστη από διάφορες παθήσεις όπως το σύνδρομο καρπιαίου σωλήνος.

Στο περιθώριο της παρουσίασης του Surface Studio, η Microsoft ανακοίνωσε και το Surface Ergonomic Keyboard το οποίο αποτελεί τη νέα πρόταση της εταιρείας στα εργονομικά πληκτρολόγια, φέρνοντας λίγες αλλά σημαντικές αλλαγές από τον προκάτοχό του το Sculpt Keyboard. Σημαντικότερη μπορεί να θεωρηθεί η υποστήριξη σύνδεσης μέσω Bluetooth, όταν όλα τα προηγούμενα μοντέλα ήταν είτε ενσύρματα είτε ασύρματα με τη χρήση όμως USB dongle που καταλάμβανε μια θέση USB από το σύστημά. Όπως πάντα το σχήμα του πληκτρολογίου, διαφέρει από τα παραδοσιακά πληκτρολόγια, με τα πλήκτρα να είναι χωρισμένα στη μέση και τοποθετημένα με ελαφρά κλίση.

 

Μία άλλη αλλαγή αφορά την παρουσία αριθμητικού πληκτρολογίου που είναι πλέον ενσωματωμένο στο πληκτρολόγιο και όχι ανεξάρτητο ενώ η Microsoft έχει επιλέξει το γκρι χρώμα αντί του μαύρου, με το μέρος στο οποίο «κάθονται» οι παλάμες να είναι φτιαγμένο από το ύφασμα Alacantara που προσφέρει μεγάλη ανθεκτικότητα στο σκίσιμο και τη φθορά. Το ίδιο υλικό έχει χρησιμοποιήσει η εταιρεία και στην κατασκευή ενός νέου Type Cover για το Surface Pro 4 το οποίο κυκλοφόρησε πριν μερικούς μήνες.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Η τιμή πάντως του Surface Ergonomic Keyboard είναι η ακριβότερη από όσα έχει κυκλοφορήσει ποτέ η Microsoft αφού αυτή έχει οριστεί στα $129, με το πακέτο να μην περιλαμβάνει αυτή τη φορά κάποιο ποντίκι. Σύμφωνα με το ηλεκτρονικό κατάστημα της εταιρείας, το νέο πληκτρολόγιο θα είναι διαθέσιμο από τις 10 Νοεμβρίου.

 

Link.png Site: Microsoft

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το παλιό μοντέλο το είχα, πραγματικά απολαυστικό αν το συνηθίσει κανείς...

Για το καινούργιο δεν το κόβω να μου χρειαστεί...

Και λίγο τσιμπημένη η τιμή του...

Η ανέβασαν τις τιμές τα εργοστάσια της Κίνας ή έχει κάνει μεγάλη ζημιά η Apple σε όλους με την τιμολογιακή πολιτική της!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εϊχα Natural από το 1999 που πρωτοβγήκε. Με είχε βολέψει απίστευτα.

Την αίσθηση των μηχανικών όμως, δεν την είχε.

Αν έβγαζε το Natural με CherryMX, θα αγόραζα καμιά 30ριά για να μη μείνω χωρίς αν τα καταργούσανε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και έχω το natural 4000 μαζί με ένα μηχανικό της corsair, τα οποία εναλλάσσω ανάλογα με την ενόχληση που νιώθω στο χέρι. Με το 4000 βλέπω μια μικρή διαφορά αλλά μου φαίνεται θα τα σκάσω χοντρά στην Kinesis αυτό το μαρτύριο με το μούδιασμα δεν πάει άλλο.    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα mechanicals βγήκαν για gaming αλλά και η πληκτρολόγηση στο γράψιμο είναι απολαυστική . Και απορώ πως οι μεγάλες σαν την ms δεν έχουν βγάλει για τους επαγγελματίες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα mechanicals βγήκαν για gaming αλλά και η πληκτρολόγηση στο γράψιμο είναι απολαυστική . Και απορώ πως οι μεγάλες σαν την ms δεν έχουν βγάλει για τους επαγγελματίες .

Οντως είναι πολύ περιεργο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

120 ευρώ; σε αυτά τα λεφτά παίρνω blackwidow ultimate μα καλά για κορόϊδα ψάχνουν εκεί στη microsoft;

συγκρινεις το σαπιο blackwidow που απευθυνεται σε τιποτα moba hardcore gamers με εργονομικο πληκτρολογιο που απευθυνεται σε επαγγελματιες;

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγκρινεις το σαπιο blackwidow που απευθυνεται σε τιποτα moba hardcore gamers με εργονομικο πληκτρολογιο που απευθυνεται σε επαγγελματιες;

οχι το συγκεκριμενο...αλλα ναι! πολλα αλλα! ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εϊχα Natural από το 1999 που πρωτοβγήκε. Με είχε βολέψει απίστευτα.

Την αίσθηση των μηχανικών όμως, δεν την είχε.

Αν έβγαζε το Natural με CherryMX, θα αγόραζα καμιά 30ριά για να μη μείνω χωρίς αν τα καταργούσανε.

είχα κι εγώ το ίδιο από το '99 ποτέ μου δε το συμπάθησα και για κανένα λόγο δε θα αγόραζα ξανά 

 

θέλω σίγουρα κανονική διάταξη, numpad και mx brown 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

120 ευρώ; σε αυτά τα λεφτά παίρνω blackwidow ultimate μα καλά για κορόϊδα ψάχνουν εκεί στη microsoft;

Συγκρίνουμε ένα καλοφτιαγμένο εργονομικό πληκτρολόγιο ενός Κολοσσού με μια κινεζικη μπούρδα της Razer που απευθύνεται σε κοινό των 15 ετών για να παίζουν LoL και με αξία που δεν θα έπρεπε να περνάει τα 50€.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχε φίλος και το δκίμασα. Πολύ άβολο. Είμαι με k70 RGB. Άλλη εμπειρία το γράψιμο και η εργονομία.

 

Οι Cherry MX ξεκίνησαν τη δεκαετία του 80 στη βιομηχανία. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι δεν έχουν μπει σε KB's για επαγγελματίες με λευκο φως απο κάτω να είναι κυρίλα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...