Προς το περιεχόμενο

Και με drones θα συλλέγει δεδομένα χαρτογράφησης για να βελτιώσει τους Maps η Apple


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Apple θα δημιουργήσει μία ομάδα με στόχο τη συλλογή δεδομένων χαρτογράφησης, χρησιμοποιώντας drones που θα συμπληρώσουν τα δεδομένα που συλλέγονται από τα εξοπλισμένα με ειδικές κάμερες οχήματα που χρησιμοποιεί για τον ίδιο σκοπό σύμφωνα με το Bloomberg.

Αν και το δικό της app δεν είναι πια αφορμή για… γέλια, η Apple σύμφωνα με αναφορές θέλει να βελτιώσει σημαντικά την ποιότητα των χαρτών της, ώστε να είναι εφάμιλλοι με εκείνους της Google, αφού η εφαρμογή Google Maps χρησιμοποιείται πολύ και στις δύο κορυφαίες mobile πλατφόρμες, iOS και Android. Η Apple σύμφωνα με πληροφορίες πρόκειται να χρησιμοποιήσει μη επανδρωμένα τηλεκατευθυνόμενα αεροσκάφη από εταιρείες όπως η DJI και Aibotix για να διατηρεί τους χάρτες της ενημερωμένους με τα τελευταία δεδομένα, σχετικά με νέους δρόμους, κατασκευαστικά έργα κ.ά.

 

Η Apple επίσης επιθυμεί να βελτιώσει σημαντικά την πλοήγηση στο αυτοκίνητο όσο και εσωτερικά σε κτίρια (σε δημόσια κτίρια κ.ά) σύμφωνα με πηγές που προέρχονται από την ίδια την εταιρεία. Η πλοήγηση σε εσωτερικούς χώρους δεν αποτελεί χαρακτηριστικό έκπληξη, αφού πέρυσι, έγινε γνωστό ότι η Apple εξαγόρασε την εταιρεία Indoor.io που ειδικεύεται στο indoor tracking (ενώ είχε εξαγοράσει και την WiFiSlam το 2013). Η εταιρεία μάλιστα πέρυσι κυκλοφόρησε μία εφαρμογή με την ονομασία Indoor Survey.

 

Όσον αφορά στην ομάδα με τα drones, θα έχει την έδρα της στο Seattle των ΗΠΑ και επικεφαλής της θα είναι κάποιος που εργαζόταν παλαιότερα για το τμήμα Prime Air της Amazon. Η Apple όπως είναι γνωστό δεν χρησιμοποιεί την υπηρεσία χαρτών της για να πουλήσει διαφημίσεις όπως κάνει η Google, ωστόσο επιθυμεί να κρατάει τους χρήστες και τους developers της όσο το δυνατόν πιο κοντά στο δικό της οικοσύστημα. Η εταιρεία έχει κάνει σημαντικές βελτιώσεις στους Maps, ενσωματώνοντας δεδομένα από δημόσιες συγκοινωνίες ενώ πρόσφατα ενσωμάτωσε δεδομένα και επεκτάσεις τρίτων, όπως οι Lyft, OpenTable και Uber στο iOS 10.

 

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με τους χάρτες της Apple δεν είναι η χαρτογράφηση αλλά ότι δεν έχει την βάση δεδομένων της Google για να μπορείς να γράψεις πχ "closest Friday's" και να σου το βγάλει στον χάρτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με τους χάρτες της Apple δεν είναι ότι δείχνουν λάθους δρόμους κτλπ αλλά ότι δεν έχει την βάση δεδομένων της Google για να μπορείς να γράψεις πχ "closest Friday's" και να σου το βγάλει στον χάρτη.

 

 

αν οδηγήσεις σε ποιο περίπλοκους δρόμους βλέπε λονδίνο

θα καταλάβεις διαφορά στους χάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν οδηγήσεις σε ποιο περίπλοκους δρόμους βλέπε λονδίνο

θα καταλάβεις διαφορά στους χάρτες.

Τι να πω μπορεί, αν και στην Θεσσαλονίκη δεν μου έβγαλε κανένα λάθος δρόμο μέχρι στιγμής, προσωπικά αλλάζω σε google όταν θέλω να βρω κάποιο κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω μπορεί, αν και στην Θεσσαλονίκη δεν μου έβγαλε κανένα λάθος δρόμο μέχρι στιγμής, προσωπικά αλλάζω σε google όταν θέλω να βρω κάποιο κατάστημα.

Αν και δεν το εχω δοκιμασει ενω εχω το apple maps ανοιχτο, οποτε ειμαι στο αμαξι αμα πω "Find nearby banks" παντα μ βρισκει και μ ανοιγει τους χαρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο επιμένων νικά και τα πάει πολύ κάλα πλέον είναι λειτουργικοί θυμάμαι στην αρχή άλαν νταλον επίσης η google το κάνει χρόνια για τον χρόνο που αφιέρωσε η apple είναι αρκετά κάλα google δεν αλλα οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά με drones; Καθίστε καλά βρε, θα βγουν εκεί οι μπρατσαράδες drone hunters της Google από προηγούμενο άρθρο με τα emp τους και θα σας τα ρίχνουν!

 

fixed :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...