Προς το περιεχόμενο

Στα 20 εκατομμύρια οι συνδρομητές της υπηρεσίας Apple Music


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνεχή άνοδο παρουσιάζει ο αριθμός συνδρομητών της υπηρεσίας Apple Music, με την εταιρεία να ανακοινώνει ότι πλέον διαθέτει 20 εκατομμύρια συνδρομητές, παρουσιάζοντας αύξηση 15% σε 3 μόλις μήνες.

Έχοντας κάνει το ντεμπούτο της τον περασμένο Ιούνιο, η υπηρεσία ανακοίνωσε τον περασμένο Απρίλιο ότι διαθέτει 13 εκατομμύρια συνδρομητές, ένας αριθμός που ανέβηκε στα 17 εκατομμύρια τον Σεπτέμβριο. Αν και το Apple Music αποτελεί μια επιτυχημένη υπηρεσία streaming μουσικής, εντούτοις τα σκήπτρα ανήκουν στο Spotify που με βάση την τελευταία ενημέρωση (Σεπτέμβριος 2016), διαθέτει περισσότερους από 40 εκατομμύρια συνδρομητές.

 

Σε άλλα στατιστικά στοιχεία που ανακοίνωσε η Apple, οι μισοί συνδρομητές βρίσκονται εκτός Ηνωμένων Πολιτειών, με την υπηρεσία να είναι διαθέσιμη σε περισσότερες από 100 χώρες. Ίσως πιο ενδιαφέρον είναι το στοιχείο ότι το 60% των συνδρομητών του Apple Music, δεν έχει αγοράσει μουσική τον τελευταίο χρόνο από το iTunes, κάτι που δείχνει τη μετάβαση από τα ψηφιακά downloads στις υπηρεσίες streaming. Ακόμα, ο καλλιτέχνης Chance The Rapper, του οποίου το mixtape με τίτλο Coloring Book έκανε αποκλειστικό ντεμπούτο στην υπηρεσία, είναι υποψήφιος για βραβείο Grammy, έχοντας βρεθεί στο top 10 της ειδικής λίστας του Billboard, χωρίς να έχει κυκλοφορήσει το άλμπουμ του σε CD ή στο iTunes. Κάτι τέτοιο σύμφωνα με τον Eddy Cue της Apple συμβαίνει για πρώτη φορά.

 

Link.png Site: TechCrunch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 60%για ένα χρόνο δεν αγόρασε μουσική αυτό δεν σου έκανε εντύπωση?,σου έκανε εντύπωση ότι είναι λίγοι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 60%για ένα χρόνο δεν αγόρασε μουσική αυτό δεν σου έκανε εντύπωση?,σου έκανε εντύπωση ότι είναι λίγοι οκ

Καθόλου εντύπωση το 60%, από την στιγμή που κάνει stream δεν υπάρχει λόγος κάποιος να αγοράσει το τραγούδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αστείο είναι ότι αυτή την υπηρεσία, που είναι να παίρνει λεφτά, την έχει φέρει και στο Android. Ολα τα άλλα τα εχει κλειστά και για apple συσκευές μόνο.

 

Εκ πεποιθήσεως λοιπόν δεν ακουμπαω ούτε ένα ευρώ σε αυτήν την εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άσχετο . Σήμερα είδα ότι στο Lidle πουλάνε κάρτες για iTunes . Με αυτές μπορώ να αγοράσω παιχνίδια από App Store ; Γιατί δεν έχω πιστωτική και έχω ξενερώσει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άσχετο . Σήμερα είδα ότι στο Lidle πουλάνε κάρτες για iTunes . Με αυτές μπορώ να αγοράσω παιχνίδια από App Store ; Γιατί δεν έχω πιστωτική και έχω ξενερώσει .

 

 

Οχι εκεινες λενε app store και οχι itunes αλλα θα εχουν αφου εχουν για itunes γνκ υπαρχουν παντου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον... ωντας 2 χρονια φανατικος subscriber στο Spotify, ειπα να παρω το δοκιμαστικο 3μηνο που δινει το Apple Music.

 

Η ποιοτητα ειναι AAC 256 Kbps σε αντιθεση με του Spotify που εχει 320 Kbps ogg Vorbis.

Παρολα αυτα νομιζω οτι αν οχι ισαξια, ισως το Spotify υπερεχει στα σημεια, δεν εχω παρατηρησει διαφορες στην ποιοτητα παρα μονο ελαχιστες στις πολυ υψηλες εντασεις.

 

Και καπου εκει σταματανε τα πλεονεκτηματα του Spotify.

 

Το apple music εχει καλυτερο Playlist management, και το σημαντικοτερο για μενα χαρακτηριστικο... μπορεις να επεξεργαστεις ολα τα tags, πραγμα πολυ βολικο αν ακους ελληνικη μουσικη.

Ηταν παγιο μου αιτημα προς Spotify διχως ανταποκριση.

 

Εχει μεγαλυτερη ποικιλια σε μουσικη, ειδικα σε ελληνικη μουσικη.

Σε iOS συσκευες εννοειται οτι παιζει σχεδον απροβληματιστα, το μονο που μενει ειναι να διορθωθουν καποιες παιδικες ασθενειες (για παραδειγμα, στην εφαρμογη του iOS δεν κραταει το sort που εχεις κανει στο iTunes).

 

Επισης, οπως προειπα το Apple Music εχει σαφως μεγαλυτερη ποικιλια, αλλα αν κατι που θελεις δεν υπαρχει, μπορεις να το κανεις upload στο iCloud και να συγχρονιζεται αυτοματα σε ολες τις συσκευες, PC και iOS.

Το spotify το μονο που εχει να αντιπαραθεσει ειναι το τοπικο sync μεταξυ PC και συσκευων, πραγμα οχι και πολυ βολικο.

 

Και καπως ετσι αποφασισα να κρατησω την free συνδρομη του Spotify και να μεταπηδησω σε Apple music.

Δεν ειναι ευκολη αποφαση, καθως πρεπει να χτισω ξανα γυρω στα 500 κομματια στο Apple music.

 

Αλλα για μενα, playlist management, custom tags και iCloud συγχρονισμος, ειναι αδιαπραγματευτα features.

 

Πρεπει ομως να βελτιωσει οπωσδηποτε την εφαρμογη στο Android.

 

Τωρα οσον αφορα τα σχολια μερικων.... πραγματικα δεν εχω λογια.

Ποσο τεχνολογικα αναλφαβητος πρεπει να εισαι για να απορριπτεις και να κραζεις κατι διχως να το εχεις δοκιμασει;

Προκειται σαφως για μια καλυτερη υπηρεσια, ειναι πραγματικο ευτηχημα αυτο που ξεκινησε το Spotify και αναψε για τα καλα τον ανταγωνισμο.

Μονο οφελημενος μπορω να νιωσω απο κατι τετοιο.

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άσχετο . Σήμερα είδα ότι στο Lidle πουλάνε κάρτες για iTunes . Με αυτές μπορώ να αγοράσω παιχνίδια από App Store ; Γιατί δεν έχω πιστωτική και έχω ξενερώσει .

Μια χαρά μπορείς. Κοίτα εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπρε παιδια γιατι το soyndcloud μου φαινεται πως εχει καλυτετη ποιοτητα και απο σποτιφαι αλλα και απλ?

 

ειναι καποια ρυθμιση να κανω για αλλη ποιοτητα στα σποτιφαι και απλ.

 

εχω και τα 3 χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τωρα οσον αφορα τα σχολια μερικων.... πραγματικα δεν εχω λογια.

Ποσο τεχνολογικα αναλφαβητος πρεπει να εισαι για να απορριπτεις και να κραζεις κατι διχως να το εχεις δοκιμασει;

Προκειται σαφως για μια καλυτερη υπηρεσια, ειναι πραγματικο ευτηχημα αυτο που ξεκινησε το Spotify και αναψε για τα καλα τον ανταγωνισμο.

Μονο οφελημενος μπορω να νιωσω απο κατι τετοιο.

 

Πες τα Χρυσόστομε!!! Μπήκαν κάποιοι να πουν τη χαζομάρα τους 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...