Προς το περιεχόμενο

Η Google μειώνει σημαντικά το μέγεθος των αναβαθμίσεων των apps στο Android


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν κάτι συμβαίνει πολύ συχνά αν όχι διαρκώς στα κινητά των χρηστών του Android, αυτό είναι οι αναβαθμίσεις των apps.

Αν και είναι αρκετά μικρότερες στην πλειονότητα των περιπτώσεις από τις ίδιες τις εφαρμογές, εξακολουθούν να “καταναλώνουν” πολλά δεδομένα. Οι μηχανικοί ωστόσο της Google κάνουν προσπάθειες να αντιμετωπίσουν το ζήτημα.
Από ότι φαίνεται, λανσάρουν μία νέα προσέγγιση στις αναβαθμίσεις/ ενημερώσεις των apps, που υπόσχεται να μειώσει δραστικά το μέγεθος τους: πρόκειται για το patching “file-by-file”. Τα patches που προκύπτουν με την συγκεκριμένη μέθοδο είναι 65% μικρότερα από το ίδιο το app, ενώ κάποιες φορές είναι 90% μικρότερα σε μέγεθος. Υπό ορισμένες συνθήκες, η νέα αυτή προσέγγιση μπορεί να κάνει τη διαφορά αν είναι απαραίτητο να αναβαθμίσετε αλλά δεν έχετε πρόσβαση εκείνη την ώρα σε δίκτυο WiFi, παρά μόνο σε δεδομένα κινητής τηλεφωνίας.

 

Η τεχνική αυτή σχετίζεται με τον εντοπισμό τυχόν αλλαγών στα ασυμπίεστα αρχεία. Η Google αρχικά αποσυμπιέζει τις παλαιότερες καθώς και τις νεότερες εκδόσεις του app για να καθορίσει τις αλλαγές που υπάρχουν μεταξύ των αρχείων και στην συνέχεια δημιουργεί ένα σχετικό patch. Κατόπιν, η αναβάθμιση είναι απλώς ζήτημα unpacking του app στην συσκευή σας, της εφαρμογής των όποιων αλλαγών και της επανασυμπίεσης του.

 

Μην περιμένετε να το δείτε με το πάτημα στο πλήκτρο “αναβάθμιση”, τουλάχιστον όχι ακόμα. Η Google για την ώρα περιορίζει την νέα αυτή προσέγγιση στο patching στις αυτόματες αναβαθμίσεις, αφού απαιτεί πρόσθετη επεξεργαστική ισχύ και ενδεχομένως να απαιτήσει επιπλέον χρόνο σε παλαιότερο hardware. Σε ένα καινούριο Pixel XL τα πάντα θα γίνονται ταχύτατα, όμως σε ένα παλαιότερο Moto G ενδεχομένως να απαιτείται πρόσθετος χρόνος αναμονής. Η απόδοση πάντως με τον καιρό αναμένεται να βελτιωθεί.

 

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καιρος ηταν γιατι εχει ξεφυγει η κατασταση με τα updates.

 

Απο τη μια ειναι καλο να υπαρχουν συχνα updates, απο την αλλη θα πρεπει να συμφωνησουμε να γινεται update αμεσα οταν υπαρχει σοβαρο θεμα ασφαλειας, ή πιο αραια οταν υπαρχουν ουσιωδεις προσθηκες σε features και οχι απλα αλλαγη στα χρωματα στα κουμπια. 

 

Πολυ συχνα γινονται updates που καταναλωνουν πολλα ΜΒ και επι της ουσιας δεν αλλαζει κατι. Τα minor-updates πρεπει να εχουν και minor καταναλωση

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καιρος ηταν γιατι εχει ξεφυγει η κατασταση με τα updates.

 

Απο τη μια ειναι καλο να υπαρχουν συχνα updates, απο την αλλη θα πρεπει να συμφωνησουμε να γινεται update αμεσα οταν υπαρχει σοβαρο θεμα ασφαλειας, ή πιο αραια οταν υπαρχουν ουσιωδεις προσθηκες σε features και οχι απλα αλλαγη στα χρωματα στα κουμπια. 

 

Πολυ συχνα γινονται updates που καταναλωνουν πολλα ΜΒ και επι της ουσιας δεν αλλαζει κατι. Τα minor-updates πρεπει να εχουν και minor καταναλωση

 

Τι εννοείς;

Δεν έχεις βρεθεί ποτέ κοντά σε ασύρματο δίκτυο ή δεν έχεις "ρυθμίσει" να κατεβαίνουν update μόνο σε wifi;

 

Προφανώς αυτό γίνεται ,όχι για τα δικά΄σου (μου,του) mb,αλλά για να μειώσει το χρησιμοποιούμενο bandwidth των σερβερ της.

Και προφανέστερα πέφτει το βάρος στον επεξεργαστή σου,και την μπαταρία σου,αλλά εντάξει,μην τρελαινόμαστε για κάποια δευτερόλεπτα φόρτου..

Εσένα σου μένει το "λιγότερα δεδομένα,ναιιιιι!",και έτσι το πουλάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς;

Δεν έχεις βρεθεί ποτέ κοντά σε ασύρματο δίκτυο ή δεν έχεις "ρυθμίσει" να κατεβαίνουν update μόνο σε wifi;

 

Προφανώς αυτό γίνεται ,όχι για τα δικά΄σου (μου,του) mb,αλλά για να μειώσει το χρησιμοποιούμενο bandwidth των σερβερ της.

Και προφανέστερα πέφτει το βάρος στον επεξεργαστή σου,και την μπαταρία σου,αλλά εντάξει,μην τρελαινόμαστε για κάποια δευτερόλεπτα φόρτου..

Εσένα σου μένει το "λιγότερα δεδομένα,ναιιιιι!",και έτσι το πουλάει.

 

dev ειμαι φιλε μου, δεν εχω προβλημα με το data plan μου μην τρελαθουμε.

 

Απλα εγραψα πως θα ηταν καλο να δουλευει το συστημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεμπιπτόντως και μια που το 'φερε η κουβέντα,από τα πιο άχρηστα weekly updates είναι της εφαρμογής Microsoft Outlook, με επεξήγηση στην περιγραφή "δουλεύουμε για να σας φέρνουμε κάθε εβδομάδα και κάτι καλύτερο" κάτι τέτοιες πιπ€ς, ενώ επί της ουσίας δεν έχουν αλλάξει κάτι το απτό εδώ και μήνες ολόκληρους.

Ναι οκ,μπορώ να προσθέσω το outlook mail account μου στο Gmail, ξέρω. Αλλά το θέμα είναι το πόσο άχρηστα είναι κάτι τέτοια updates!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καιρος ηταν γιατι εχει ξεφυγει η κατασταση με τα updates.

 

Απο τη μια ειναι καλο να υπαρχουν συχνα updates, απο την αλλη θα πρεπει να συμφωνησουμε να γινεται update αμεσα οταν υπαρχει σοβαρο θεμα ασφαλειας, ή πιο αραια οταν υπαρχουν ουσιωδεις προσθηκες σε features και οχι απλα αλλαγη στα χρωματα στα κουμπια. 

 

Πολυ συχνα γινονται updates που καταναλωνουν πολλα ΜΒ και επι της ουσιας δεν αλλαζει κατι. Τα minor-updates πρεπει να εχουν και minor καταναλωση

εμένα από μόνο του αναβαθμίζει σε wifi (οκ αυτό το ρυθμίζεις) και μόνο όταν είναι σε φόρτιση κυρίως το βράδυ που πάω για ύπνο. σε άσχετες φάσεις δεν ξεκινάει να αναβαθμίζει πχ όταν κοιτάω κάτι με τον chrome και να μου κάνει restart την εφαρμογή  

 

οπότε δε με απασχολεί ούτε λίγο το ζήτημα των αναβαθμίσεων, αν δε το είχα να μου βγάζει και μήνυμα στη notification bar ότι αναβαθμίστηκε αυτό και αυτό δε θα έπαιρνα χαμπάρι ότι συμβαίνουν 

Ναι οκ,μπορώ να προσθέσω το outlook mail account μου στο Gmail, ξέρω. Αλλά το θέμα είναι το πόσο άχρηστα είναι κάτι τέτοια updates!

εγώ αυτό έκανα και δε το μετάνιωσα στιγμή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ωραια κολλαν που κολλαν τα android κινητα που δε φορανε qualcomm τωρα θα κολλαν γενικως και αοριστως ανα πασα στιγμη

 

α λολ , οκ :)

 

να υποθέσω συγκρίνεις 800+ snapdragon Με τον τελευταίο mtk "ανώνυμου" κινητού των 50ευρώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεμπιπτόντως και μια που το 'φερε η κουβέντα,από τα πιο άχρηστα weekly updates είναι της εφαρμογής Microsoft Outlook, με επεξήγηση στην περιγραφή "δουλεύουμε για να σας φέρνουμε κάθε εβδομάδα και κάτι καλύτερο" κάτι τέτοιες πιπ€ς, ενώ επί της ουσίας δεν έχουν αλλάξει κάτι το απτό εδώ και μήνες ολόκληρους.

Ναι οκ,μπορώ να προσθέσω το outlook mail account μου στο Gmail, ξέρω. Αλλά το θέμα είναι το πόσο άχρηστα είναι κάτι τέτοια updates!

Που να δεις στο messenger και Facebook που έχουν φτάσει στην έκδοση 100 και είναι όπως ήταν στην 50.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που να δεις στο messenger και Facebook που έχουν φτάσει στην έκδοση 100 και είναι όπως ήταν στην 50.

αυτα τα δυο σε παρα πολλες συσκευες ενω κατεβαινουν σε χ μβ μετα την εγκατασταση και χρηση με τον καιρο μαζευουν μβ πολλα και κολλανε αρκετες συσκευες ...το ακουω πολυ συχνα κ απο εμπειρους χρηστες... θελουν πολυ ραμ και ρομ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...