Προς το περιεχόμενο

Νέος VR-ready mobile workstation Precision 7720 από την Dell με Kaby Lake και Quadro ή Radeon Pro


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Dell ανακοίνωσε τον πρώτο VR-ready mobile workstation, ο οποίος έχει την ονομασία Dell Precision 7720, και όπως λέει η ίδια η εταιρεία, κατασκευάστηκε για να δώσει στους δημιουργούς περιεχομένου εικονικής πραγματικότητας μία επιπλέον επιλογή να εργαστούν, η οποία δεν τους περιορίζει στα στενά πλαίσια ενός γραφείου.

Ο φορητός σταθμός εργασίας Dell Precision 7720 έχει λιτή, απέριττη εμφάνιση –είναι κάπως παχύ ενώ είναι και βαρύ στα 3,42 κιλά- ωστόσο όπως θα περιμένατε εξοπλίζεται με την αφρόκρεμα του σημερινού hardware. Η οθόνη του έχει διαγώνιο 17 ιντσών και υποστηρίζει ανάλυση 1600 x 900 pixels ή 1920 x 1080 pixels στις οικονομικότερες συνθέσεις.

 

Η κατασκευάστρια εταιρεία προσφέρει πολλές δυνατότητες παραμετροποίησης του hardware, με τον χρήστη να μπορεί να το επιλέξει ακόμα και με οθόνη ανάλυσης 4K με πλήρη υποστήριξη του χρωματικού προτύπου Adobe RGB, με αποθηκευτικό χώρο έως και μεγέθους 4TB, με μνήμη DDR4 (64GB DDR4 ή 32GB DDR4 SuperSpeed) καθώς και με επεξεργαστές Intel Core 7ης γενιάς (Kaby Lake) ή Intel Xeon.

 

Όσον αφορά στα γραφικά, υπάρχει δυνατότητα επιλογής ανάμεσα σε Nvidia Quadro ή Radeon Pro GPUs. Πιο συγκεκριμένα μπορεί να εξοπλιστεί με Radeon Pro WX 4130 ή WX 7100 ή με NVIDIA Quadro P3000, P4000 ή P5000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 το λενε φορητο? :D

εδω ενα 13αρι εχω και μου φαινεται ογκωδες!

το μελλον ειναι οι αναδιπλουμενες οθονες!

κατι σαν αυτα τα ταμπλετακια που εχουν στο westworld

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η δυνατότητα να το φτιάξεις όπως θέλεις πάντα μου άρεσε στην Dell. Το κακό είναι πως αν έχεις τέτοιο μηχάνημα την δουλειά σου την κουβαλάς παντού. Απο την μια καλό απο την άλλη κακό. Παθώς και μαθώς - κατα τον Τζιφό -, πάθει, μάθος κατά τον Αισχύλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η δυνατότητα να το φτιάξεις όπως θέλεις πάντα μου άρεσε στην Dell. Το κακό είναι πως αν έχεις τέτοιο μηχάνημα την δουλειά σου την κουβαλάς παντού. Απο την μια καλό απο την άλλη κακό. Παθώς και μαθώς - κατα τον Τζιφό -, πάθει, μάθος κατά τον Αισχύλο...

Αγοράζεις έναν εξωτερικό δίσκο και παίρνεις αυτόματα καθημερινό backup.

Ένας από τους λόγους που προτιμώνται τέτοια συστήματα από επαγγελματίες εν κινήσει είναι ότι μπορούν να συνεχίζουν τη δουλειά τους σε οποιονδήποτε χώρο βρεθούν (πχ σπίτι - γραφείο - αεροπλάνο - χώρος πελατών - εξοχικό) χωρίς να έχουν να αντιμετωπίσουν θέματα συγχρονισμού δεδομένων. Η ασφάλεια λύνεται σχετικά εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χλωμο το βλεπω να συναγωνιζεται workstations οπως το z810 και περα hp. Για βιντεο editing ισως να τα παει καλητερα. Για solidworks ακυρο κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χλωμο το βλεπω να συναγωνιζεται workstations οπως το z810 και περα hp. Για βιντεο editing ισως να τα παει καλητερα. Για solidworks ακυρο κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μαν το αντίστοιχο της HP είναι το zbook 17. Το z810 έχει αντίστοιχα Dell precision desktops απέναντι με αντίστοιχα χαρακτηριστικά. Το θέμα είναι να έχεις ένα φορητό υπερυπολογιστή με Quadro p5000 και 64gb ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 το λενε φορητο? :D

εδω ενα 13αρι εχω και μου φαινεται ογκωδες!

το μελλον ειναι οι αναδιπλουμενες οθονες!

κατι σαν αυτα τα ταμπλετακια που εχουν στο westworld

Ο πρώτος φορητός που είχα ήταν 18,6 (acer).

Ο τωρινός samsung που έχω είναι 15,6 ! και μου φαίνεται μικροσκοπικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγοράζεις έναν εξωτερικό δίσκο και παίρνεις αυτόματα καθημερινό backup.

Ένας από τους λόγους που προτιμώνται τέτοια συστήματα από επαγγελματίες εν κινήσει είναι ότι μπορούν να συνεχίζουν τη δουλειά τους σε οποιονδήποτε χώρο βρεθούν (πχ σπίτι - γραφείο - αεροπλάνο - χώρος πελατών - εξοχικό) χωρίς να έχουν να αντιμετωπίσουν θέματα συγχρονισμού δεδομένων. Η ασφάλεια λύνεται σχετικά εύκολα.

Δεν το έγραψα για αυτό το λόγο το παθώς και μαθώς, αλλά για το ότι κουβαλάς πάντα την δουλειά σου μαζί σου. Και δεν είναι καλό. Έτσι ήμουν... Κατά τ' άλλα όμως φοβερό εργαλείο για επαγγελματίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...