Προς το περιεχόμενο

Η Seagate κλείνει ένα από τα μεγαλύτερα εργοστάσια συναρμολόγησης HDD


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσο αυξάνεται η ζήτηση για τα solid state drives, τόσο περισσότερο θα συρρικνώνεται η αγορά των σκληρών δίσκων αφού όσο περνάει ο καιρός αυξάνονται οι χωρητικότητες και μειώνονται οι τιμές των πρώτων.

Ένα από τα “θύματα” αυτή της αλλαγής είναι η Seagate, η οποία επιβεβαίωσε πρόσφατα ότι πρόκειται να κλείσει ένα από τα μεγαλύτερα εργοστάσια συναρμολόγησης σκληρών δίσκων που βρίσκεται στην Suzhou, στην Κίνα.

 

Το κλείσιμο του εργοστασίου θα μειώσει σημαντικά τη παραγωγή, κάτι που αποτελεί ένα από τα πρώτα βήματα της υποτιθέμενης “βελτιστοποίησης” της, μειώνοντας τη παραγωγή από τους 55 εκ. με 60 εκατομμύρια σκληρούς δίσκους στους 35 εκ. με 40 εκατομμύρια. Φαίνεται πως το κλείσιμο ήταν απαραίτητο για την υγεία της εταιρείας, αφού η ζήτηση για σκληρούς δίσκους μειώνεται. Οι χρήστες προτιμούν laptops που ενσωματώνουν solid state drives, και αν πρόκειται για οικονομικότερες κατασκευές, ενσωματώνουν λύσεις eMMC ενώ στροφή γίνεται σιγά σιγά και σε επιχειρησιακά περιβάλλοντα.

 

Ως αποτέλεσμα της μείωσης της ζήτησης σκληρών δίσκων και το κλείσιμο του εργοστασίου, περίπου 2200 άνθρωποι θα χάσουν της δουλειές τους. Οι 2200 απολύσεις, έρχονται να συμπληρώσουν τις 8000 θέσεις εργασίας που χάθηκαν κατά την διάρκεια της περασμένης χρονιάς σε διάφορα εργοστάσια της εταιρείας. Ακόμα δεν έχει ξεκαθαρίσει τι πρόκειται να κάνει η εταιρεία με την εγκατάσταση, την οποία απέκτησε μαζί με την εξαγορά της Maxtor πριν από μία δεκαετία περίπου.

 

Link.png Site: TechPowerUp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

δεν νομιζω οτι αποδιδεται στην αυξανομενη ζητηση των ssd, απλα μαλλον στον κορεσμο ζητησης αποθηκευτικων μεσων, παιρνω παραδειγμα απο τον εαυτο μου απο το 2012 1TB toshiba και 1TB seagate μαζι με τον 250αρη του παλιου λαπτοπ + και του τωρινου laptop που φοραει απο τη μανα του 1TB το συνολο 3.2TB για εναν οικιακο χρηστη ειναι υπερ αρκετα συν οτι πολλοι χρηστες αλλαζουν λαπτοπς ανα 2 χρονια με αποτελεσμα να τους μενουν οι παλιοι σκληροι, ποιο το νοημα αγορας καινουργιου σκληρου? ειναι σαν τα cd/dvd ακμη και παρακμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά οι τιμές των hdd's δεν έχουν πέσει σοβαρά εδώ και χρόνια και πλέον πολύς κόσμος έχει απλά ssd στο λάπτοπ και κάποιον hdd με φωτογραφίες του κλπ και βλέπει online videos.

Άρα σε laptop οι ssd κερδίζουν σοβαρότατο έδαφος και σε desktop-nas Κλπ δεν χρειάζονται πολύ περισσότερο χώρο συνήθως και λόγω cloud...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω οτι αποδιδεται στην αυξανομενη ζητηση των ssd, απλα μαλλον στον κορεσμο ζητησης αποθηκευτικων μεσων, παιρνω παραδειγμα απο τον εαυτο μου απο το 2012 1TB toshiba και 1TB seagate μαζι με τον 250αρη του παλιου λαπτοπ + και του τωρινου laptop που φοραει απο τη μανα του 1TB το συνολο 3.2TB για εναν οικιακο χρηστη ειναι υπερ αρκετα συν οτι πολλοι χρηστες αλλαζουν λαπτοπς ανα 2 χρονια με αποτελεσμα να τους μενουν οι παλιοι σκληροι, ποιο το νοημα αγορας καινουργιου σκληρου? ειναι σαν τα cd/dvd ακμη και παρακμη.

είναι και η ανανέωση αν θες να είσαι σίγουρος για τα αρχεία σου,δεν εμπιστεύεσαι ευαίσθητα αρχεία σε σκληρό 7ετίας με την καμία,εκτός αν είναι hgst 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι και η ανανέωση αν θες να είσαι σίγουρος για τα αρχεία σου,δεν εμπιστεύεσαι ευαίσθητα αρχεία σε σκληρό 7ετίας με την καμία,εκτός αν είναι hgst 

ενας ανανεωμενος σκληρος δεν σημαινει απαραιτητα οτι ειναι και πιο αξιοπιστος απο εναν παλιο,  οι 2.5 δισκοι που εχω, συνολικη διαρκεια λειτουργιας ειναι μερικες δεκαδες μερες σημαντικα προσωπικα αρχεια τα εχω σε dvd στους σκληρους κυριως ταινιες και προγραμματα και να κλωτσησουν δεν θα τα βαψω μαυρα τα ξαναβρισκω στο νετ, αρα δεν με επειγει να εχω διπλους δισκους για backup

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευκαιρία έψαχναν οι υπάλληλοι να απολυθουν και να ασχοληθουν πλεον με τη φιλοσοφια, τις τεχνες και το διαλογισμο.

 

Εγω πιστεύω οτι η αγορά των σκληρών εχει πεσει οπως εχει πεσει και η αγορα προσωπικών υπολογιστών.Συμφωνω με τα παιδιά που λένε για το cloud αλλα και οτι ο μεσος χρήστης κανει τα παντα από το κινητο του, εκει εχει τις φωτογραφίες του ή στο facebook, μουσικη ακουει απο το cloud (spotify, youtube, κτλ) βλεπει ταινιες online και γενικα δεν χρειάζεται μεγαλες χωρητικότητες.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν αγόραζα seagate παραμένει μια πολύ καλή εταιρία , παρόλαυτα σε 10 χρόνια πιστεύω οτι τα πάντα θα ειναι σε ssd και η μηχανικοί οι περισσότεροι θα ειναι μονο για εταιρίες data servers κτλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα αρχιζει την μεταβαση της σιγα σιγα προς τις απαιτησεις των νεων τεχνολογιων... Δηλαδη δεν ειναι δυνατον τα μεγαθηρια της αποθηκευσης να μεινουν στην απ εξω επειδη τους εκατσε στραβη και πλεον οι δισκοι ταχυτητας και αποθηκευσης(σιγα σιγα) εγιναν τσιπ μνημης..

 

Και ταυτοχρονως αυτοι που βγαζανε φραγκα απο μνημες καταληξαν να φτιαχνουν και δισκους...

Αυτη η εξελιξη της τεχνολογιας τους ξετιναξε, και την seagate και την western digital γιατι ειχαν τα 2 μεγαλυτερα μεριδια στην αγορα των δισκων  και τωρα σιγα σιγα θα πρεπει  συμβιβαστουν με το οτι θα εχουν πολλους καλους(καλυτερους αυτη  την στιγμη) ανταγωνιστες, samsung kingston crusial,adata,ocz,corsair, μεχρι και AMD ssd βγηκε!

 

Αρα η΄ θα μπουν και αυτοι με τους νεους κανονες στο παιχνιδι η΄αλλιως θα ζησουμε μεγαλες αλλαγες(οι οποιες ηδη ξεκινησανε) βλεποντας την συρρικνωση τους γιατι τωρα ακομα κρατιουνται λογο του οτι δεν παιρνεις ssd 1 tb με 60-70 ευρω! Σε 4-5 χρονια ομως...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας ανανεωμενος σκληρος δεν σημαινει απαραιτητα οτι ειναι και πιο αξιοπιστος απο εναν παλιο,  οι 2.5 δισκοι που εχω, συνολικη διαρκεια λειτουργιας ειναι μερικες δεκαδες μερες σημαντικα προσωπικα αρχεια τα εχω σε dvd στους σκληρους κυριως ταινιες και προγραμματα και να κλωτσησουν δεν θα τα βαψω μαυρα τα ξαναβρισκω στο νετ, αρα δεν με επειγει να εχω διπλους δισκους για backup

τα μεγάλα αρχεία δεν είναι απαραίτητα ταινίες και τέτοια,εγώ έχω έναν φάκελο με σχέδια χρόνων με textures,materials,assemblies,animations,premier folder projects κλπ που είναι μια μεγάλη βιβλιοθήκη άνω των 100 gb και άλλα πολλά που έχω σε σημειώσεις, φωτογραφίες απο όλα τα κινητά της ζωής μου και τις φωτογραφικές και βιντεοκάμερες και γενικά ένα σωρό πράγματα που δεν πρέπει να χάσω, τα ευαίσθητα δεδομένα μου είναι σε 2 σκληρούς και ξεπερνάνε τα 300 gb το κάθε backup.

δεν είναι όλες οι ανάγκες ίδιες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...