Προς το περιεχόμενο

Η Apple λέγεται πως θα αντικαταστήσει το home button στο iPhone 8 με μία “function area”


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με όλες τις πληροφορίες και διαρροές, το νέο iPhone 8 θα είναι το πρώτο smartphone της Αμερικάνικης εταιρείας που δεν θα διαθέτει φυσικό κεντρικό πλήκτρο στη πρόσοψη.

Οι τελευταίες πληροφορίες, κάνουν λόγο για τη κυκλοφορία τριών συσκευών το 2017, των iPhone 7s, iPhone 7s Plus και iPhone 8, με την τελευταία να εξοπλίζεται με οθόνη OLED.

 

Σύμφωνα με τον αναλυτή της εταιρείας KGI Securities, Ming-Chi Kuo, ο οποίος έχει αποδείξει επανειλημμένως ότι αποτελεί αξιόπιστη πηγή πληροφοριών για νέες συσκευές της Αμερικάνικης εταιρείας, το επερχόμενο iPhone 8 θα διαθέτει οθόνη OLED με διαγώνιο 5,8 ιντσών παρόλο που θα διαθέτει παρόμοιες διαστάσεις με το iPhone 7s με την οθόνη των 4,7 ιντσών.

 

Η οθόνη 5,8 ιντσών θα υποστηρίζει ανάλυση 2800 x 1242 pixels, ωστόσο η ωφέλιμη επιφάνεια εργασίας θα είναι μικρότερη, στις 5,15 ίντσες περίπου (ανάλυση 2436 x 1125 pixels) και αυτό διότι η επιφάνεια που περισσεύει θα ονομάζεται “περιοχή λειτουργιών” (function area), και ουσιαστικά θα ενσωματώνει όλες τις βιομετρικές τεχνολογίες που θα αντικαταστήσουν τη σημερινή τεχνολογία ανάγνωσης δαχτυλικών αποτυπωμάτων. Mία σκέψη επίσης που μπορούμε να κάνουμε είναι ότι θα μπορούσε να ενσωματώσει και λειτουργίες όπως αυτές τις Touch Bar στο MacBook Pro, ποιος ξέρει;.

 

Πρόσφατα επίσης, η Apple συμφώνησε με την Samsung για την προμήθεια 60 εκατομμυρίων οθονών OLED για το επόμενης γενιάς iPhone. Πρόκειται για την δεύτερη συμφωνία που υπογράφουν οι δύο πλευρές, αφού Apple και Samsung Display είχαν ήδη συμφωνήσει στη προμήθεια 100 εκατομμυρίων οθονών OLED για το επερχόμενο iPhone. Σύμφωνα με την πηγή της πληροφορίας, αλλά και με βάση τους αριθμούς στα οικονομικά αποτελέσματα της Apple, το 2016 πουλήθηκαν σχεδόν 200 εκατομμύρια συσκευές iPhone, οπότε τα 160 εκατομμύρια των οθονών OLED συνολικά, αποτελεί το 80% των αποστολών. Το νέο iPhone 8 αναμένεται να στοιχίζει πάνω από $1000.

 

Link.png Site: GSMArena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δηλαδή τα iphone 7s και 7s plus θα είναι ίδια με τα 7άρια με αναβαθμισμένο επεξεργαστή και το μοντέλο των 1000 ευρώ θα έχει όλα τα νέα χαρακτηριστικά.

 

Κρίμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τα iphone 7s και 7s plus θα είναι ίδια με τα 7άρια με αναβαθμισμένο επεξεργαστή και το μοντέλο των 1000 ευρώ θα έχει όλα τα νέα χαρακτηριστικά.

 

Κρίμα.

Δυστυχώς, πάλι θα το αγοράσουν και θα κάνουν σα να μην έχει ξαναβγεί κινητό ποτε...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν υπάρχει περίπτωση να παρουσιάσει η apple 7s & 7s plus και ταυτόχρονα 8...

 

Το πιο πιθανό είναι το "8" να έχει απλά κάποιο διαφορετικό όνομα του στυλ "edition, anniversary, etc". 

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δει τι επιδοσεις εχουν τα SOCs τους;

Το πρόβλημα δεν είναι εκεί φίλε μονόκερε. Αν αφήσεις τα τους μεγάκυκλους και τα MB/s, σε σημαντικά σημεία είναι 1-3 γενιές πίσω. Αυτό όμως από μόνο του δεν είναι κακό. Το εξοργιστικό είναι ότι χρεώνει από 50 έως 250 ευρώ παραπάνω για τις αναμασημένες και ξεπερασμένες "καινοτομίες".

 

Σε ταχύτητα η Apple είναι πρώτη. Δεν το αμφισβητεί κανένας αυτό. Ειδικά η GPU είναι state of the art. Εδώ όμως τελειώνει και η λίστα με τις σοβαρές και χρήσιμες (όχι force touch δηλαδή) πρωτιές της Apple. 

 

Το ίδιο ισχύει και για τα άλλα της προϊόντα. Κορυφαία οθόνη, αλλά χωρίς απαραίτητες θύρες, χωρίς δυνατότητες upgrade, μια γενιά πίσω σε επεξεργαστές, αλλη αυτονομία από αυτή που υποσχέθηκε και η λίστα με τα μείον συνεχίζεται.

 

Θα παρουσιάσουν τις OLED και τις AMOLED ως το νέο must και όλοι οι fans (και πολλοί από εδω μέσα) θα πουν ότι τώρα ήταν η κατάλληλη στιγμή να χρησιμοποιηθούν αυτές οι νέες τεχνολογίες (που υπάρχουν από το πρώτο iPhone χάρη στις LG, Samsung και ίσως Sony). Το αστείο είναι ότι πια είναι η τελευταία εταιρία που δεν έχει την καλύτερη οθόνη της αγοράς στις συσκευές της και θα το μοστράρει για innovation, magnificence, wonderful, extraordinary technology, superior engineering. Θα έχουμε να γελάμε με τον Cook πάλι.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει περίπτωση να παρουσιάσει η apple 7s & 7s plus και ταυτόχρονα 8...

 

Το πιο πιθανό είναι το "8" να έχει απλά κάποιο διαφορετικό όνομα του στυλ "edition, anniversary, etc". 

Εγώ πιστεύω ότι θα βγάλει όντως το iPhone 8 και θα αλλάξουν ονομα τα s. Το marketing team είναι πάρα πολύ έξυπνο για να μπλέξει τους καταναλωτές τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από την παλιά τεχνολογία που πουλάει η apple για χρυσό ενα ακομα πράγμα που δεν μου αρέσει ειναι το iTunes, θεωρώ ότι για να το μάθει κανεις πρέπει να βγάλει μεταπτυχιακό master legendary πτυχίο πάνω στα mac η και εγώ δεν ξέρω τι και προσωπικά δεν έχω την υπομονή να το κάνω αυτο, προτιμώ το copy paste 1000 φορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ παντως πειραματίστηκα με galaxy s7.

 

απορώ τόσα χρόνια ακόμα δεν εχουν φτιαξει το smoothness.

 

σκρολαρες και έκανε σνα καθυστερημένο, καθόλου natural.

 

γρηγορο ηταν στα multitask και αυτά αλλα τι να το κάνω αν δεν έχει ωραία εμπειρία χρήσης...

 

καλα προχθες επιασα και ενα galaxy s6 που μέχρι και να μπεις dialer λάγκαρε..

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παρουσιάσουν τις OLED και τις AMOLED ως το νέο must και όλοι οι fans (και πολλοί από εδω μέσα) θα πουν ότι τώρα ήταν η κατάλληλη στιγμή να χρησιμοποιηθούν αυτές οι νέες τεχνολογίες

 

Υπάρχουν ειδήσεις από πέρυσι ότι η Apple θα πήγαινε προς τις Amoled αλλά δεν το έκανε γιατί υπήρχε φόβος ότι οι προμηθευτές δεν θα κάλυπταν τις ανάγκες για την ζήτηση που θα είχαν τα iPhones.

Τώρα αν αυτό είναι αλήθεια δεν ξέρω αλλά με βάση αυτά που διάβαζα από άρθρα κτλ αυτήν την εντύπωση μου άφησαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν ειδήσεις από πέρυσι ότι η Apple θα πήγαινε προς τις Amoled αλλά δεν το έκανε γιατί υπήρχε φόβος ότι οι προμηθευτές δεν θα κάλυπταν τις ανάγκες για την ζήτηση που θα είχαν τα iPhones.

Τώρα αν αυτό είναι αλήθεια δεν ξέρω αλλά με βάση αυτά που διάβαζα από άρθρα κτλ αυτήν την εντύπωση μου άφησαν. 

Το point μου είναι ότι οι (am)oled μπαίνουν σε κινητά από το 2010. Επίσης, το τι λένε/πιστεύουν οι αρθρογράφοι μου περνά αδιάφορο. Πού ξέρουν αυτοί τι ήθελε να κάνει το R&D της Apple και τι (δε) συμφώνησε με προμηθευτές/κατασκευαστές, πίσω από κλειστές πόρτες. Αν έδινε λεφτά, Samsung, LG και Sharp είναι έτοιμες να παράξουν δεκάδες εκατομμύρια κομμάτια ανά τρίμηνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι και να ειναι όταν θα βγει επίσημα iPhone 8,9,10... Πάλι θα ειναι παλιά η τεχνολογία γιατί οι ανταγωνιστικότητες θα έχουν παει πιο μπροστά από κάθε άποψη σε τεχνολογία. Το ξέρουμε καλα τωρα πια ότι το μάρκετινγκ τις apple ειναι δυνατό ξέρει να πουλάει καλα παλιά τεχνολογία σε τιμή χρυσό, επίσης η apple λέει ανοιχτά στο κοινό τι hardware έχει στα μοντέλα τής και fanboys το ξέρουν αλλα δεν τους νοιάζει η δεν το καταλαβαίνουν και για αυτο ειναι πρόθυμοι να πληρώσουν το μήλο χρυσό. Μπράβο apple :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...