Προς το περιεχόμενο

OpenSignal: 25η σε 87 χώρες η Ελλάδα ως προς την ταχύτητα του mobile internet


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15,34 Mbps είναι κατά μέσο όρο η ολική ταχύτητα των συνδέσεων κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα, σύμφωνα με την έκθεση “Global State of the Mobile Network” που δημοσίευσε πριν από λίγες ημέρες η OpenSignal.

Την ίδια στιγμή, με κριτήριο την ολική ταχύτητα του mobile internet, η χώρα μας κατατάσσεται 25η στα 87 κράτη που περιλαμβάνονται στην έκθεση.

 

Όπως αναφέρει η OpenSignal, η ολική ταχύτητα προκύπτει από την ταχύτητα που επιτυγχάνεται σε κάθε χώρα μέσω των 3G και 4G δικτύων, σε συνδυασμό όμως με τη διαθεσιμότητά τους. Έτσι, αν π.χ. σε μία χώρα τα 4G δίκτυα πετυχαίνουν πολύ υψηλές ταχύτητες, αλλά είναι διαθέσιμα σε λίγες περιοχές, τότε η ολικά ταχύτητα θα είναι μικρότερη απ’ ό,τι σε ένα κράτος με πιο μικρές 4G ταχύτητες, αλλά μεγάλη χωρική εξάπλωση των αντίστοιχων δικτύων.

 

Στον ίδιο πίνακα κατάταξης, τις 3 πρώτες θέσεις καταλαμβάνουν η Νότια Κορέα, η Νορβηγία και η Ουγγαρία. Σε κάθε μία από αυτές τις χώρες, η ολική ταχύτητα είναι 37,54, 34,77 και 31,04 Mbps, αντίστοιχα.

 

Στην “Global State of the Mobile Network”, υπάρχουν επίσης στοιχεία για το ποσοστό χρήσης του mobile internet, έναντι των δικτύων Wi-Fi. Σε 38 χώρες, ανάμεσά τους και η Ελλάδα, οι χρήστες συνδέονται περισσότερη ώρα μέσω Wi-Fi, 3G και 4G δικτύων. Στη χώρα μας, το ποσοστό των δικτύων Wi-Fi αγγίζει το 55,21%, έναντι 44,79% του mobile internet.

 

Link.png Site: OpenSignal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ και εγώ ότι είμαστε πολύ "εντάξει" στο θέμα του mobile internet. Και έχω τσακωθεί αρκετές φορές εδώ στο Insomnia για θέματα στα οποία το στηρίζω, ανταπαντώντας σε επιχειρήματα τύπου "μα, είναι αργό" και "μα, δε πιάνει πουθενά".

 

Να ανεβάσω κι ένα speedtest απ' το κινητό για την πλάκα μας.

 

post-190405-0-55249000-1488187209_thumb.jpg

 

Τα 2 πρώτα αποτελέσματα (απ' το τέλος) είναι Ηράκλειο Κρήτης (4G + 3G) ενώ τα 3 πιο πάνω είναι από Αθήνα.

 

Έχοντας στο κινητό κατ' ελάχιστο την ταχύτητα που έχω στο σπίτι μου, δε μπορώ ν' ακούω ότι το streaming είναι πρόβλημα, το cloud είναι πρόβλημα, όλα είναι πρόβλημα...

 

Και χτες περπάταγα ~3 ώρες για βόλτα και στη διαδρομή που με συνόδευε το Spotify, δεν έκανε διακοπή ούτε 1 δευτερόλεπτο επειδή δεν είχε σήμα. Άκουγα συνεχόμενα. :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ και εγώ ότι είμαστε πολύ "εντάξει" στο θέμα του mobile internet. Και έχω τσακωθεί αρκετές φορές εδώ στο Insomnia για θέματα στα οποία το στηρίζω, ανταπαντώντας σε επιχειρήματα τύπου "μα, είναι αργό" και "μα, δε πιάνει πουθενά".

 

Να ανεβάσω κι ένα speedtest απ' το κινητό για την πλάκα μας.

 

attachicon.gif UNADJUSTEDNONRAW_thumb_142b.jpg

 

Τα 2 πρώτα αποτελέσματα (απ' το τέλος) είναι Ηράκλειο Κρήτης (4G + 3G) ενώ τα 3 πιο πάνω είναι από Αθήνα.

 

Έχοντας στο κινητό κατ' ελάχιστο την ταχύτητα που έχω στο σπίτι μου, δε μπορώ ν' ακούω ότι το streaming είναι πρόβλημα, το cloud είναι πρόβλημα, όλα είναι πρόβλημα...

 

Και χτες περπάταγα ~3 ώρες για βόλτα και στη διαδρομή που με συνόδευε το Spotify, δεν έκανε διακοπή ούτε 1 δευτερόλεπτο επειδή δεν είχε σήμα. Άκουγα συνεχόμενα. :)

Buffer φίλε μου buffer.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Buffer φίλε μου buffer.

 

Τι είναι αυτό; Κάτι μου θυμίζει, πρέπει να το θυμάμαι απ' το YouTube, κάπου στο 2009-10 πρέπει να το 'δα τελευταία φορά...

 

:P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και χτες περπάταγα ~3 ώρες για βόλτα και στη διαδρομή που με συνόδευε το Spotify, δεν έκανε διακοπή ούτε 1 δευτερόλεπτο επειδή δεν είχε σήμα. Άκουγα συνεχόμενα. :)

 

 

Buffer φίλε μου buffer.

 

 

Τι είναι αυτό; Κάτι μου θυμίζει, πρέπει να το θυμάμαι απ' το YouTube, κάπου στο 2009-10 πρέπει να το 'δα τελευταία φορά...

 

:P

 

Buffer ειναι ο λογος που δεν κανει διακοπες το spotify. Πρεπει συνηθως να μεινει το κινητο για 2+ λεπτα χωρις συνδεση/σημα, πράγμα απίθανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ και εγώ ότι είμαστε πολύ "εντάξει" στο θέμα του mobile internet. Και έχω τσακωθεί αρκετές φορές εδώ στο Insomnia για θέματα στα οποία το στηρίζω, ανταπαντώντας σε επιχειρήματα τύπου "μα, είναι αργό" και "μα, δε πιάνει πουθενά".

 

Να ανεβάσω κι ένα speedtest απ' το κινητό για την πλάκα μας.

 

attachicon.gif UNADJUSTEDNONRAW_thumb_142b.jpg

 

Τα 2 πρώτα αποτελέσματα (απ' το τέλος) είναι Ηράκλειο Κρήτης (4G + 3G) ενώ τα 3 πιο πάνω είναι από Αθήνα.

 

Έχοντας στο κινητό κατ' ελάχιστο την ταχύτητα που έχω στο σπίτι μου, δε μπορώ ν' ακούω ότι το streaming είναι πρόβλημα, το cloud είναι πρόβλημα, όλα είναι πρόβλημα...

 

Και χτες περπάταγα ~3 ώρες για βόλτα και στη διαδρομή που με συνόδευε το Spotify, δεν έκανε διακοπή ούτε 1 δευτερόλεπτο επειδή δεν είχε σήμα. Άκουγα συνεχόμενα. :)

 

Τολμησες να πεις κάτι καλό για την Ελλάδα;;; Δεν ξέρεις ότι εδώ μόνο γκρινιάζουμε;;; Στην πυρά!!!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Buffer ειναι ο λογος που δεν κανει διακοπες το spotify. Πρεπει συνηθως να μεινει το κινητο για 2+ λεπτα χωρις συνδεση/σημα, πράγμα απίθανο.

 

Ξέρω τι είναι το buffer, προφανώς. Ακόμα υπάρχει η σχετική ενόχληση, με ~14 Mbit/s στο σπίτι, σε καλής ποιότητας video. Θέλω να πω όμως ότι ιδίως σε μουσική, που έχει και πολύ πιο μικρή ποσότητα δεδομένων σε σχέση με ένα video, και με τις ταχύτητες του mobile internet, είναι τελείως απίθανο να δεις παύση λόγω buffering σε ανοιχτό χώρο. Πρακτικά έχει ξεχαστεί το ζήτημα. Όχι όπως κάποτε, που 10" άκουγες, 25" περίμενες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω τι είναι το buffer, προφανώς. Ακόμα υπάρχει η σχετική ενόχληση, με ~14 Mbit/s στο σπίτι, σε καλής ποιότητας video. Θέλω να πω όμως ότι ιδίως σε μουσική, που έχει και πολύ πιο μικρή ποσότητα δεδομένων σε σχέση με ένα video, και με τις ταχύτητες του mobile internet, είναι τελείως απίθανο να δεις παύση λόγω buffering σε ανοιχτό χώρο. Πρακτικά έχει ξεχαστεί το ζήτημα. Όχι όπως κάποτε, που 10" άκουγες, 25" περίμενες.

(Στο audio streaming ποτε δεν υπηρχε προβλημα, ακομα και μια απλη 3g συνδεση του 2009 ηταν υπεραρκετη, δεν υπηρχαν διακοπες)

 

Την παυση δεν θα την δεις λογω buffering, το buffering ειναι που σχεδον αποκλειει τις παυσεις. 

 

Οποτε το buffering συμβαινει συνεχεια ουσιαστικα και ετσι δεν εχουμε παυσεις.

Το ιδιο και στο youtube, συμβαινει συνεχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την παυση δεν θα την δεις λογω buffering, το buffering ειναι που σχεδον αποκλειει τις παυσεις.

 

Οποτε το buffering συμβαινει συνεχεια ουσιαστικα και ετσι δεν εχουμε παυσεις.

Το ιδιο και στο youtube, συμβαινει συνεχεια.

 

Ναι, προφανώς, όμως το έγραψα με τον τρόπο που το λέμε στην καθομιλουμένη. "Κάνει buffering" δε λέμε όταν υπάρξει παύση επειδή άδειασε το buffer; Τουλάχιστον έτσι θυμάμαι να λέγαμε στην εποχή που οι 15 παύσεις σε κάθε βίντεο ή κομμάτι ήταν συνηθισμένες. 

 

:P 

 

Λέω να ξανακάνω άλλα 10 χλμ σήμερα περπάτημα. Πάνε άλλα 200MB στο Spotify. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει απο 3G και 4G δεν μπορώ να πω πως είμαι απαγοητευμένος.Δεν εχω ταξιδέψει σε όλη την Ελλάδα αλλα σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος.Αυτό που μου την δίνει όμως δεν είναι το 3G-4G αλλα το wifi που το πληρώνεις για 24 για πιάνεις 8 και 10.....πότε θα αποκτήσει δίκτυο αυτή η χώρα πια;;;Δίκτυο στο οποίο να έχεις την ταχύτητα που πληρώνεις....όχι να πας να κάνεις συμβόλαιο και να σου λένε έχετε πλήρη ταχύτητα στην περιοχή σας και μετα συνειδητοποιείς πως δεν πιάνεις ούτε τα μισά και σου έρχεται να πας στο κατάστημα και να τους πετάξεις το router στο κεφάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...