Προς το περιεχόμενο

Η ZTE παρουσίασε τα νέα Blade V8 mini και Blade V8 Lite


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δύο νέες συσκευές, στη μεσαία κατηγορία, ανακοίνωσε η Κινέζικη εταιρεία ZTE, και η μία από αυτές διαθέτει δύο κάμερες στο πίσω μέρος.

Αναφερόμαστε στο Blade V8 Mini, το οποίο διαθέτει μία κάμερα 13,0 Megapixels και μία κάμερα 2,0 Megapixels με αποτέλεσμα να δίνεται η δυνατότητα στον χρήστη να βγάλει φωτογραφίες bokeh χρησιμοποιώντας και re-focusing μετά τη λήψη της φωτογραφίας. H συσκευή διαθέτει φυσικά και εμπρόσθια κάμερα που βασίζεται σε αισθητήρα 5,0 Megapixels με fixed-focus.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

To Blade V8 Mini βασίζεται στο Qualcomm Snapdragon 435 SoC, το οποίο ενσωματώνει οκταπύρηνο επεξεργαστή Cortex-A53 στα 1,4GHz και την GPU Adreno 505, καθώς και 2GB RAM και 16GB επεκτάσιμου αποθηκευτικού χώρου. Η συσκευή διαθέτει οθόνη 5,0 ιντσών ανάλυσης 720 x 1280 pixels ενώ η μπαταρία του έχει χωρητικότητα 2800mAh. Όσον αφορά στο λογισμικό, πρόκειται για το Android 7.0 Nougat πάνω από το οποίο η Κινέζικη εταιρεία έχει εγκαταστήσει το δικό της UI.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Η δεύτερη συσκευή της ZTE με την ονομασία Blade V8 Lite βασίζεται στο chipset της MediaTek, ΜΤ6750 (ενσωματώνει οκταπύρηνο επεξεργαστή αλλά και 4G LTE Cat.6 modem) και είναι οικονομικότερη από όσο μαθαίνουμε (η εταιρεία δεν έκανε γνωστές τις τιμές για τις δύο συσκευές που θα κυκλοφορήσουν και στην Ευρωπαϊκή αγορά).

 

Το system-on-chip της MediaTek συνοδεύεται από 2GB RAM και από 16GB επεκτάσιμου αποθηκευτικού χώρου. Στην πρόσοψη, το Blade V8 Lite διαθέτει την ίδια fixed-focus camera των 5MP ενώ στο πίσω μέρος διαθέτει κάμερα 8,0 Megapixels που συνοδεύεται από LED flash. Η μπαταρία του έχει χωρητικότητα 2500mAh.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Η αποστολή του insomnia.gr στo MWC 2017 είναι χορηγία της MediaMarkt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το mini έχει οθόνη 5,0"; Μάλιστα. Το maxi φαντάζοναι θα συναγωνίζεται την plasma στο σαλόνι μου.

 

Και εννοείται ότι το mini θα είναι medium-range στην καλύτερη. Μόνο η Apple έκανε την απόπειρα πέρυσι να βγάλει high-end κινητό μικρού μεγέθους (iPhone SE) αλλά και αυτό μας τέλειωσε, δεν συνεχίστηκε η καριέρα του. Οι ίντσες θα συνεχίσουν να παίρνουν την ανιούσα απ' ότι φαίνεται.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά,ας το αποδεχθούμε: οι ίντσες είναι της μόδας να ανεβαίνουν τώρα. Μπορεί πριν λίγα χρόνια τα 4.7" να φαίνονταν ολόκληρες γκουμούτσες,αλλά σήμερα άλλαξαν τα δεδομένα και μπροστά στα 6",τα 5" θεωρούνται μικρά. Είναι θέμα μέτρου σύγκρισης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεσκιστηκανε με τις intses... Και εγω θελω μικρα κινητα, το iphone SE ειναι μονοδρομος σε αυτο.

Μεχρι 4,7 ειναι ιδανικο για μενα, 5 οριακο μετα ξεφευγει κινητο θελω, οχι phablet.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον ο χαρακτηρισμός "mini" ή "lite" αναφέρεται στις επιδόσεις, γιατί από μέγεθος δε τα λες και μικρά... Οι επεξεργαστές τους είναι μετριοι στην καλύτερη περίπτωση και η Ram οριακή για αξιοπρεπή χρήση. Από τιμές να δούμε πως θα είναι. Το mini για μένα είναι το πολύ μέχρι 4.5, άντε 4,7". Από εκεί μέχρι τις 5-5.1" είναι το "κανονικό" μέγεθος και μετά αρχίζει να πάει προς το phablet. Η κατάσταση έχει ξεφύγει. Μάλλον το κάνουν για να μας φανούν πιο όμορφα τα τηλέφωνα με αναδιπλούμενη οθόνη, που θα συνδυάζουν μεγάλη οθόνη με μικρό μέγεθος κατά το κουβάλημα. Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν πολλές επιλογές στις 4,5 ιντζες.

Το θέμα είναι να έχουν και δυνατό hardware φίλε μου. Η Sony και η Apple ήταν οι δυο πιο γνωστές εταιρείες που το προσπάθησαν: έβαλαν κορυφαίους επεξεργαστές σε μικρό μέγεθος οθόνης. Η Sony στο τελευταίο Xperia το "χάλασε" λίγο, βάζοντας δυνατό, αλλά όχι κορυφαίο SoC.

Είναι γεγονός ότι οποίος θέλει κορυφαίο hardware και ταυτόχρονα android έχει πολύ λίγες επιλογές (αν υπάρχει και καμία πια...) σε κινητά κάτω από 5"...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταίο πραγματικό "mini" ήταν το Xperia Mini. 
 
Mini πάει να πει μικρό. Ούτε "λιγότερο από phablet", ούτε "κανονικό", αλλά μικρό. Όταν τα πιο δημοφιλή κινητά (που από αυτά καταλαβαίνουμε τι είναι το "κανονικό" στα μυαλά του κόσμου) είναι γύρω στις 5" δε μπορείς να ονομάζεις mini ένα που είναι στην ίδια ακριβώς διάσταση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω ψάχνω απεγνωσμένα μικρο, δε μπορώ να εχω κινητό που να μην μπορώ να το χειριστώ άνετα με το ενα χέρι...

υπάρχουν μεν κάποιες περιορισμένες επιλογές αλλά το θεωρώ ξεφτίλα να πρέπει να δώσεις τα διπλά λεφτά από ένα κινητό με τα ιδια χαρακτηριστικά στις 5"+...

δε βγάζουν και οι κινέζοι ρε γαμώτο κάνα κάτω απο 4,7 μπας και ταράξουν λίγο την αγορά και ξυπνήσουν οι υπόλοιποι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα είναι να έχουν και δυνατό hardware φίλε μου. 

 

Σε 4.5 ιντσες που εξυπηρετούνται από 720p οθόνη το δυνατό hardware δεν έχει λειτουργικό λόγο ύπαρξης. Σε μεγέθη 5.5 με υψηλές αναλύσεις που προορίζονται για κατανάλωση περιεχόμενου εχει λόγο ύπαρξης. Το παράπονο σου είναι άστοχο, υπάρχουν αρκετά μικρά αξιοπρεπή smart. Τα οποία φυσικά έχουν μεγάλα περιθώρια (iPhone se) οπότε you might as well get a 5 inch and enjoy the extra display

Επεξ/σία από Skylined
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω ψάχνω απεγνωσμένα μικρο, δε μπορώ να εχω κινητό που να μην μπορώ να το χειριστώ άνετα με το ενα χέρι...

υπάρχουν μεν κάποιες περιορισμένες επιλογές αλλά το θεωρώ ξεφτίλα να πρέπει να δώσεις τα διπλά λεφτά από ένα κινητό με τα ιδια χαρακτηριστικά στις 5"+...

δε βγάζουν και οι κινέζοι ρε γαμώτο κάνα κάτω απο 4,7 μπας και ταράξουν λίγο την αγορά και ξυπνήσουν οι υπόλοιποι....

Σε καταλαβαίνω... Μετά από Z1 compact πήγα σε Z3 compact, αλλά με το X compact η SONY μας τα χάλασε.

 

Τώρα οι επιλογές σου είναι: Ζ5 compact (καλύτερο από το Χ) και iPhone SE.

 

Εγώ δοκιμάζω για πρώτη φορά iPhone (5c) για να δω αν θα πάω για το SE ή όχι.

 

δυστυχώς το Android μας άφησε χωρίς πολλές επιλογές σ' αυτό το θέμα.

 

Και εσείς που δεν το καταλαβαίνετε το ότι θέλουμε να χρησιμοποιούμε το κινητό με το ένα χέρι, δεν μας πειράζει, απλά μην μας βγάζετε τρελούς :P

 

Δεν έχουμε όλοι τα ίδια χέρια :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι απλά τα κινητά πλέον είναι θέμα στύλ και αναγκών του καθενός τι χρειάζεται και πως τα χρησιμοποιεί, πάντως ξέρω ότι τα ΖΤΕ πρέπει να έχουν πιο χαμηλές τιμές για όσα προσφέρουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...