Προς το περιεχόμενο

7 ή διανομή


Alex-V

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα hp compaq 6715s το οποιο ερχεται με

 

amd turion 64 x2 στα 1.8

1gb ram

Ati radeon x1250

 

οπως βλεπετε, λιγη μνημη και χαμηλος επεξεργαστης. τι λετε για καλυτερο? 7 η καποια διανομη?

 

προοριζεται για ενα facebook και αντε ενα youtube. απλα τα 7 θα φανε αρκετη μνημη και δυστυχως δεν υπαρχει δυνατοτητα για αναβαθμιση ram. οικονομικη εννοω απο τον ανθρωπο που εχει το λαπτοπ.

 

επισης, αν βαλω διανομη, να παω σε 32αρα και να βαλω τον firefox, η να περασω  64αρα για να περασω τον chrome? απλα φοβαμαι για 64αρα γιατι εχει 1gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καποια, οποια θες, με xfce ή lxde, γιατι αν προτεινω εγω μια που να μου αρεσει θα ειναι απο τις δυσκολες, πχ debian ή arch, ή καποιο δυσκολο παραγωγο τους, πχ siduction ή manjaro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μηχανήματα χαμηλών προδιαγραφών βάζω Lubuntu 32bit ώστε να είναι και σχετικά πιο εύκολη η μετάβαση για τον Win user.

Εως τώρα δεν είχα ιδιαίτερα παράπονα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μία ματιά και σε Void. Είναι αρκετά lightweight και rolling.

Εάν επιλέξεις x64-musl θα είσαι καλυμμένος, αφού προορίζεται για embedded devices.

Τέλος, μπορείς να το εγκαταστήσεις από *.iso χωρίς σύνδεση και να κάνεις update όποτε σε βολεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ. Θα του εβαζα debian με lxde αλλα αστο μη του βγαλει τιποτα αργοτερα και δεν ξερω να το χειριστω. Θα του δοκιμασω Lubuntu 16.04 και βλεπουμε.

 

Όχι ρε, γιατί να του βγάλει θέμα; Εμένα πάντα μου φαινόταν πιο ελαφριά η εγκατάσταση με debian από ubuntu με τα ίδια πακέτα/γραφικό περιβάλλον/υπηρεσίες εκκίνησης. Στήσε ένα xfce που είναι πιο εύκολο στην ρύθμιση και δεν πρόκειται να αντιμετωπίσεις πολλά πράγματα. Απλά βάλτου lightweight προγράμματα που κάνουν την ίδια δουλειά, όπως audacious, qupzilla για browsing, pidgin με purple plugin για chat στο facebook και εξήγησέ του ότι θα κάνει την ίδια δουλειά, αλλά λίγο διαφορετικά από ότι είναι συνηθισμένος.

 

Το FB έτσι όπως είναι το μηχάνημα θα το σκίσει, αλλά εάν βάλεις κάποιον client για chat δε θα χει θέμα. Αφιέρωσε όμως λίγο χρόνο να τον/την εκπαιδεύσεις για να μπορέσει να εξοικειωθεί με το περιβάλλον εργασίας!

 

Δες πόσο πάει μια μνήμη στο ebay, δεν έχει κ τόοοοσο μεγάλο κόστος!

 

Κ.

 

Edit: Η Radeon πλέον δεν υποστηρίζεται από το *buntu, αλλά στο debian Jessie δεν έχει θέμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η συγκεκριμενη radeon, και η σειρα στην οποια ανηκει, εχει σταματησει να υποστηριζεται απο τον fglrx πριν καν βγει το jessie, οποτε δεν εχει αλλη επιλογη για driver περα απο τον radeon,

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και λιγους μηνες η adobe βγαζει και το npapi και το ppapi για 32αρια λινουξ, οποτε θα εισαι οκ.

Αν εισαι σε ubuntoειδη διανομη, ενεργοποιεις το partner repo της canonical και απο εκει βαζεις το πακετο adobe-flash και βαζει και τα 2.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...