Προς το περιεχόμενο

Πιο ασφαλής γίνεται ο λογαριασμός σας στο Instagram με το 2FA σύστημα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσοι διατηρείτε λογαριασμό στο Instagram όπως εμείς, μπορείτε από σήμερα να κάνετε πιο ασφαλή το λογαριασμό σας, ενεργοποιώντας το σύστημα 2FA η αλλιώς, τον "Έλεγχο ταυτότητας δύο παραγόντων".

Η συγκεκριμένη λειτουργία αποτελεί ένας από τους δημοφιλέστερους τρόπους προστασίας ενός λογαριασμού από ανεπιθύμητη πρόσβαση, με το Instagram να καθυστερεί χαρακτηριστικά να τον ενσωματώσει στην υπηρεσία του. Και όμως, το Φεβρουάριο του 2016, το Facebook στον οποίο ανήκει το Instagram, είχε ανακοινώσει τη διάθεση της λειτουργίας σταδιακά στα μέλη του δημοφιλούς κοινωνικού δικτύου, μια διαδικασία όμως η οποία ήθελε όπως φάνηκε περισσότερο από ένα χρόνο για να ολοκληρωθεί.

 

Όπως και σε παρόμοιες περιπτώσεις έτσι και τώρα, η ενεργοποίηση γίνεται μέσα από τις ρυθμίσεις του λογαριασμού. Μόλις ο χρήστης εντοπίσει τη σχετική ρύθμιση και την ενεργοποιήσει, θα λάβει άμεσα στο κινητό του έναν κωδικό τον οποίο και πρέπει να εισάγει σε ειδικό μέρος στην εφαρμογή προκειμένου να ολοκληρωθεί η όλη διαδικασία. Σε περίπτωση που θελήσει να συνδεθεί στο λογαριασμό του από κάποια άλλη συσκευή, συμπεριλαμβανομένου και υπολογιστή, τότε μετά την εισαγωγή του ψευδωνύμου (username) και του κωδικού, θα λάβει αυτόματα ένα SMS με έναν αριθμό τον οποίο και θα πρέπει να εισάγει.

 

Όπως πάντα, η ρύθμιση είναι πολύ εύκολο να απενεργοποιηθεί, κάτι που όμως σε γενικές γραμμές δε συνίσταται.

 

Link.png Site: TheNextWeb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες και ξερουν -οι περισσοτεροι- για την ασφαλεια στα social media

έχει καταντήσει αηδία ειδικά στο φβ να στέλνει ο ένας στον άλλον ιούς και μετά να ποστάρει "ΕΧΩ ΙΟ ΜΗΝ ΑΝΟΙΓΕΤΑΙ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΣΤΕΛΝΩ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

αποψη μου ομως θα πρεπει να σου δινουν δυνατοτητα για 2FA μεσω third party apps οπως το Google AUthenticator γιατι πχ το να πρεπει να δωσω το τηλεφωνο μου δεν ειναι βολικο για διαφορους λογους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

two factor authentication = ταυτοποίηση δύο παραγόντων.

 

Αυτή η φαντασία στη μετάφραση με σκοτώνει. Γλωσσοπλασία κανονική.

Που είναι το λάθος στο συγκεκριμένο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που είναι το λάθος στο συγκεκριμένο?

 

Δεν υπάρχει λάθος γιατί δεν υπάρχει η έννοια του "σωστού" στο συγκεκριμένο παράδειγμα.

Θα μπορούσε να γράφει "Ταυτοποίηση δύο επιπέδων" ή "δύο σταδίων". Με το "δύο παραγόντων" τί καταλαβαίνεις;

Μεταφράζεις από τα ελληνικά στα αγγλικά για να καταλάβεις τί λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει λάθος γιατί δεν υπάρχει η έννοια του "σωστού" στο συγκεκριμένο παράδειγμα.

Θα μπορούσε να γράφει "Ταυτοποίηση δύο επιπέδων" ή "δύο σταδίων". Με το "δύο παραγόντων" τί καταλαβαίνεις;

Μεταφράζεις από τα ελληνικά στα αγγλικά για να καταλάβεις τί λέει.

 

Εμένα μου βγαζει το ίδιο νόημα με την λέξη factor,  απλά ίσως δεν είναι τόσο συνηθισμένη η λέξη παράγοντας για αυτή την χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

two factor authentication = ταυτοποίηση δύο παραγόντων.

 

Αυτή η φαντασία στη μετάφραση με σκοτώνει. Γλωσσοπλασία κανονική.

 

Όπως λέμε floating menu = ιπτάμενο μενού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Insta-ποιο ;;;;

Αυτό που 10% των χρηστών ποστάρουν κάτι το ενδιαφέρον και το υπόλοιπο 90% είναι χαζογκόμενες με MakeUp και κάγκουρες με λεφτά Wannabe.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...