Προς το περιεχόμενο

Δωρεάν ρεύμα σε ξενώνα στη Θεσσαλονικη μέσω του συμψηφισμού με την παραγωγή φωτοβολταϊκων σε Λύκειο στην πόλη


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ μικρότερη ή και ακόμη μηδενική χρέωση θα έχει για το ρεύμα που καταναλώνει ο Ξενώνας Φιλοξενίας Γυναικών Θυμάτων Βίας και των Παιδιών τους στη Θεσσαλονίκης, χάρις στο φωτοβολταϊκό σύστημα που εγκατέστησαν η Greenpeace και ο ο Δήμος της πόλης στο 18ο Λύκειο «Εμμανουήλ Κριαράς».

Γι’ αυτό τον σκοπό θα αξιοποιηθεί η δυνατότητα της εικονικής αυτοπαραγωγής (virtual net-metering), δηλαδή η ηλεκτρική ενέργεια που παράγουν τα φωτοβολταϊκά θα διοχετεύεται στο ηλεκτρικό δίκτυο, ώστε ανά τετράμηνο να συμψηφίζεται με την ενέργεια που στο ίδιο χρονικό διάστημα πήρε από το δίκτυο ο ξενώνας, για να καλύψει τις ενεργειακές του ανάγκες.

 

Η αυτοπαραγωγή σημαίνει πως, αν η ηλιακή παραγωγή είναι ίση ή μεγαλύτερη από τις κιλοβατώρες που δαπάνησε ο ξενώνας, τότε ο λογαριασμός του ηλεκτρικού του ιδρύματος θα έχει μηδενική χρέωση, στο σκέλος της κατανάλωσης. Επιπλέον, ο όρος «εικονική» σημαίνει πως συμψηφισμός δεν γίνεται στο ίδιο «ρολόι» της ΔΕΗ, αλλά στους μετρητές του σχολείου και του ξενώνα αντίστοιχα.

 

Η εικονική αυτοπαραγωγή έχει θεσμοθετηθεί στην Ελλάδα από το καλοκαίρι του 2016, αρχικά μόνο για αγρότες, δήμους ή άλλα νομικά πρόσωπα ιδιωτικού ή δημόσιου δικαίου που επιδιώκουν κοινωφελείς σκοπούς ή σκοπούς δημόσιου ενδιαφέροντος. Όπως αναφέρει όμως στην ανακοίνωσή της η Greenpeace, έως σήμερα δεν μπορεί να αξιοποιηθεί ούτε από τις συγκεκριμένες κατηγορίες καταναλωτών ή επιχειρήσεων, αφού εκκρεμεί η έκδοση μίας υπουργικής απόφασης που θα αποσαφηνίζει ορισμένες τεχνικές λεπτομέρειες για το virtual net-metering.

 

Έτσι, παρόλο που το σύστημα στο Λύκειο της Θεσσαλονίκης είναι έτοιμο, δεν μπορεί να λειτουργήσει. Η υπουργική απόφαση τέθηκε σε δημόσια διαβούλευση τον Οκτώβριο του 2016 και, μολονότι η διαβούλευση ολοκληρώθηκε στις 31 Οκτωβρίου, το υπουργείο δεν έχει προχωρήσει ακόμα στην έκδοσή της.

 

Link.png Site: Greenpeace

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γνωστή ασθένεια. Ονομάζεται "Χρόνια Κρατική Δυσκαμψία" και η θεραπεία δεν έχει βρεθεί ακόμη. Στην καθημερινή γλώσσα εκφράζεται και σαν ζαμανφουτισμός, ωχαδερφισμός κλπ.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λογικό θα ηταν να παράξει καθένας όσο ρεύμα θέλει

και να το πιστωθει

Αυτός θα κρίνει αν τον συμφερει

Στην Ελλάδα του ηλιου οι ΔΕΗ -κράτος δεν το θέλουν αυτό

Χρυσωσαν τις πρωτες συμβασεις

αγοράζοντας σε πενταπλάσια αξία κιλοβατώρες απο οτι οι ίδιοι την πουλάνε (10 λεπτα)

Τώρα είμαστε στα 25 με 30;(αν γίνονται συμβάσεις κιόλας)

Χαίρε κολλητε επιχειρηματία και τυχοδιωκτη ιδιωτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηδενική χρέωση ποτέ! Είμαι σίγουρος.

Εννοείται θα γούσταρα και εγώ να μου αγοράσουν και να μου συντηρουν φωτοβολταικό. Αν κάποιος φορέας θέλει να το κάνει, παραχωρώ την ταράτσα μου να μου βάλουν φωτοβολταικά, ηλιακό, ανεμιστήρες, αερόστατα και οτι αλλο θέλουν. Δε θα τους χρεώνω ενοικιο

 

Για αλλη μια φορά η greenpeace παιζει με τις λέξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θετικό είναι ότι σχολεία, ιδρύματα, νοσοκομεία έχουν αρχίσει να αξιοποιούν τέτοιες νέες δυνατότητες..καιρός η χώρα μας να μπει στο τρένο της τεχνολογίας αφού έμεινε πολύ πίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τελευταία βλέπω ότι ολοένα και αυξάνονται οι clickbait τίτλοι στο insomnia.

 

Κρίμα γιατί σίγουρα η ποιότητα του site είναι σαφώς καλύτερη από αυτό.

 

Εφόσον το έργο δεν έχει συνδεθεί, γιατί αποτελεί είδηση ότι μπήκε ένα Φ/Β κάπου το οποίο απλώς περιμένει την απόφαση για να λειτουργήσει? 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θετικό είναι ότι σχολεία, ιδρύματα, νοσοκομεία έχουν αρχίσει να αξιοποιούν τέτοιες νέες δυνατότητες..καιρός η χώρα μας να μπει στο τρένο της τεχνολογίας αφού έμεινε πολύ πίσω..

Βλέπεις το θάμνο (ουτε καν το δεντρο) και χάνεις το δάσος. Αν αυτές οι δυνατοτητες είχαν πρακτική και παραγωγική αξία θα είχαν εξαπλωθεί παντου. Αντίθετα η αγορά και οι πωλήσεις ΦΒ/ΑΝΓ εχουν καταρρεύσει. Τώρα οι greenpeaceS προσπαθουν να σπρώξουν την αγορά με επιδότηση απο το κράτος γιατί αν πείσουν (υποχρεώσουν) τους δημόσιους φορείς να αγοράσουν και βάλουν πράγματα που δε συμφέρουν, που θα πάει το κόστος; Σε όλους εμάς. Φαε και αλλα μνημόνια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσέξτε μηδενικό ρεύμα.. όχι μηδενικά πάγια και τέλη! Μόνο η κατανάλωση συμψηφίζεται.. Λογικό βέβαια απλά όλα τα τέλη που πληρώνουμε είναι παράλογα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Isay δεν συμφωνώ.. άλλο πράγμα η τεχνολογία και οι ανανεώσιμες πηγές ενέργειας και άλλο ο τρόπος που αντιμετωπίζονται αυτές από την ελληνική νομοθεσία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε οτι θέλεις. Εγώ σχολίασα το άρθρο. 

Δεν είδα καμία greenpeace να βγαίνει και να λεει παντελονάτα ποιο ειναι το πραγματικό ´οφελος απο ανεμιστήρες/ΦΒ και πόσο κοστίζει σε όλους εμάς αυτό το κέρδος. Αντθετα βγάζουν αρθρα εντυπωσιασμου και clickbait.

 

Αν θες να μιλήσουμε για την τεχνολογία των ΑΠΕ, άνοιξε άλλο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λογικό θα ηταν να παράξει καθένας όσο ρεύμα θέλει

και να το πιστωθει

Αυτός θα κρίνει αν τον συμφερει

Στην Ελλάδα του ηλιου οι ΔΕΗ -κράτος δεν το θέλουν αυτό

Χρυσωσαν τις πρωτες συμβασεις

αγοράζοντας σε πενταπλάσια αξία κιλοβατώρες απο οτι οι ίδιοι την πουλάνε (10 λεπτα)

Τώρα είμαστε στα 25 με 30;(αν γίνονται συμβάσεις κιόλας)

Χαίρε κολλητε επιχειρηματία και τυχοδιωκτη ιδιωτη

 

 

ρε παντογνωστη..... επιδοτούμενες ήταν οι πρώτες συμβάσεις . 30 έδινε η ΔΕΗ 20 η Ευρώπη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όνειρο μου να βάλω φωτοβολταϊκά στην σκεπη, και powerbanks

στην αποθήκη, να  είμαι αυτόνομος 24/7 και να πιστολιασω τα κοράκια τις ΔΕH και τους υπολοιπους νταβατζήδες που σου κουβαλάει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

όνειρο μου να βάλω φωτοβολταϊκά στην σκεπη, και powerbanks
στην αποθήκη, να  είμαι αυτόνομος 24/7 και να πιστολιασω τα κοράκια τις ΔΕH και τους υπολοιπους νταβατζήδες που σου κουβαλάει.

 

Αυτό είναι όνειρο όλων αλλά δυστυχώς δεν συμφέρει για την ωρα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι όνειρο όλων αλλά δυστυχώς δεν συμφέρει για την ωρα.. 

εάν κάνεις σωστή μελέτη, έχεις φράγκα να δώσεις μπροστά και με πρόβλεψη να έχεις και μια γεννήτρια σε ώρα ανάγκης, μπορείς να διακόψεις από τη ΔΕΗ εντελώς και να παράγεις δικό σου ρεύμα για το σπίτι σου. αλλά όμως θα αποσβέσεις την επένδυση το λιγότερο σε 15 χρόνια και με την προϋπόθεση ότι το σύστημα που θα βάλεις δεν θα σου βγάλει ζημιές (πχ χαλάζι, συσσωρευτές κτλ). τα συστήματα αυτά έχουν ζωή περίπου 25 χρόνια (οι συσσωρευτές θέλουν αλλαγή κάθε 5-7 χρόνια). και φυσικά θέλεις και πολύ χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...