Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή επισκευασμένων Galaxy Note 7 στην αγορά για συγκεκριμένους σκοπούς


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Samsung με ανακοίνωσή της σήμερα, επιβεβαιώνει ότι ετοιμάζεται να φέρει πίσω στην αγορά το Galaxy Note 7 και συγκεκριμένα τις συσκευές που αποσύρθηκαν τον περασμένο χρόνο μετά από το σημαντικό πρόβλημα που παρουσιάστηκε με τη μπαταρία και το οποίο οδηγούσε σε εκρήξεις.

Σύμφωνα με την ανακοίνωση, η Samsung θα επισκευάσει όλα τα Galaxy Note 7 που έχουν επιστραφεί μετά από την ανάκληση, και θα τα διαθέσει στην αγορά είτε για ανακύκλωση είτε προς ενοικίαση «όπου αυτό είναι κατάλληλο». Για να αποφύγει η κορεατική εταιρεία οποιοδήποτε νέο πρόβλημα με εκρήξεις, η Samsung «θα βρίσκεται σε συνεννόηση με τις ρυθμιστές αρχές και τους παρόχους». Στο κομμάτι της ανακύκλωσης γίνεται αναφορά στο ότι εξαρτήματα του τηλεφώνου όπως ή κάμερα, θα πρέπει να αφαιρούνται από τη συσκευή από εταιρείες που ειδικεύονται σε παρόμοιες υπηρεσίες, και να χρησιμοποιούνται για διάφορους δοκιμαστικούς σκοπούς. Επιπλέον η Samsung αναφέρει ότι για ανακύκλωση συγκεκριμένων μερών του τηλεφώνου, θα πρέπει να ακολουθηθούν ειδικές διαδικασίες φιλικές προς το περιβάλλον.

 

Σε ότι αφορά την πώληση των επισκευασμένων μοντέλων, η Samsung δεν έχει γνωστοποιήσει ακόμα λεπτομέρειες όπως το πότε αυτή θα συμβεί και σε ποιες χώρες, μεταφέροντας την τελική απόφαση για το μέλλον.

 

Link.png Site: GSMArena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη έχει κλείσει μία μεγάλη παρτίδα η βόρεια Κορέα ως πυροκροτητές. Πώς δουλεύει? Φεύγει ο πύραυλος και στο κατάλληλο σημείο περνεις τηλ και μπαμ...

  • Like 25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα "επισκευασει" ολα τα ανακλημενα νοτε7 για να τα στειλει ανακυκλωση.... Οκ....αλλιως δεν τα δεχονται μην εχουν εκρηξεις στα εργοστασια ανακυκλωσης.... Αυτο με την ενοικιαση δεν πολυ-καταλαβα και την αφαιρεση της καμερας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα "επισκευασει" ολα τα ανακλημενα νοτε7 για να τα στειλει ανακυκλωση.... Οκ....αλλιως δεν τα δεχονται μην εχουν εκρηξεις στα εργοστασια ανακυκλωσης.... Αυτο με την ενοικιαση δεν πολυ-καταλαβα και την αφαιρεση της καμερας

Μαλλον δεν καταλαβες τι εννοει το αρθρο στο θεμα της ανακυκλωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοροιδευουν τον κοσμο οπως και η εταιρη (για να μη πω εταιρα) αδερφη εταιρια με σημα το φρουτο...

 

Κοροϊδία θα ήταν να βγάλουν ένα μοντέλο με άλλο όνομα και διαφορετικό σχεδιασμό και να το πλασάρουν χωρίς να καταλάβει κανένας κάτι έχοντας μέσα τα μέρη του note. Και για να τελειώνουμε εταιρίες είναι δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα ένας και μόνος σκοπός υπάρχει για αυτούς και αυτός είναι το κέρδος. 

 

Επίσης η απόδοση του άρθρου έχει μερικά θεματάκια. Το δελτίο τύπου αναφέρει ότι θα χρησιμοποιήσει κάποια εξαρτήματα ενώ θα εξάγει μέταλλα και διάφορα κομμάτια της συσκευής για ανακύκλωση  

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν καταλαβες τι εννοει το αρθρο στο θεμα της ανακυκλωσης

Το διαβασα 4 φορες. Η νοημοσυνη μου ειναι αρτια. Αν καταλαβες κατι παραπανω, το εξηγεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοροϊδία θα ήταν να βγάλουν ένα μοντέλο με άλλο όνομα και διαφορετικό σχεδιασμό και να το πλασάρουν χωρίς να καταλάβει κανένας κάτι έχοντας μέσα τα μέρη του note. Και για να τελειώνουμε εταιρίες είναι δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα ένας και μόνος σκοπός υπάρχει για αυτούς και αυτός είναι το κέρδος. 

 

Επίσης η απόδοση του άρθρου έχει μερικά θεματάκια. Το δελτίο τύπου αναφέρει ότι θα χρησιμοποιήσει κάποια εξαρτήματα ενώ θα εξάγει μέταλλα και διάφορα κομμάτια της συσκευής για ανακύκλωση  

 

Rrrrright.

 

Να το επισκευάσει και να το στείλει ανακύκλωση. Τί άλλα?

 

Η' να το επισκευάσει και να το ξαναλανσάρει ως refurbished στην αγορά.

 

Τότε αφού βρήκαν το πρόβλημα ώστε να παρθεί μια τέτοια απόφαση και είναι τόσο σίγουροι, γιατί δεν συνέχισαν την παραγωγή και να αντικαθιστούν τα προβληματικά με καινούρια ή επισκευασμένα?

 

Έτυχε παλιά να μου αρέσουν οι Samsung συσκευές, αλλά η αλλαζονεία της εταιρίας (όπως και πολλών άλλων εταιριών), δε θα κρατήσουν για πολύ ακόμα τις δόξες τους ψηλά.

 

Λυπάμαι, αλλά υπάρχουν σοβαρές κινέζικες συσκευές που κοστίζουν υποπολλαπλάσια και είναι πιο τίμιες από ένα υπερτιμημένο επώνυμο, ότι logo και να έχει... Όλες οι εταιρίες έχουν σκοπό το κέρδος, αλλά παν μέτρον άριστον.

 

Όσο για τα διάφορα fanboys, η νοϋμοσύνη τους, είναι αντιστρόφως ανάλογη της τσέπης τους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε αφού βρήκαν το πρόβλημα ώστε να παρθεί μια τέτοια απόφαση και είναι τόσο σίγουροι, γιατί δεν συνέχισαν την παραγωγή και να αντικαθιστούν τα προβληματικά με καινούρια ή επισκευασμένα?

 

Έτυχε παλιά να μου αρέσουν οι Samsung συσκευές, αλλά η αλλαζονεία της εταιρίας (όπως και πολλών άλλων εταιριών), δε θα κρατήσουν για πολύ ακόμα τις δόξες τους ψηλά.

 

Απλά γιατί το brand Note7 στις μάζες ήταν ήδη καμένο και δεν θα αγόραζαν παρά μόνο οι fan. Τώρα με τέτοιες τιμές, εγώ κρατάω το Note3 ως κόρη οφθαλμού και όσο ανασαίνει μια χαρά είμαι. Λεφτά πάντως κι από μένα η samsung δεν θα δει ξανά αν πεθάνει το λατρεμένο μου θα πάω σε κανένα Xiaomi ή κάτι τέτοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά γιατί το brand Note7 στις μάζες ήταν ήδη καμένο και δεν θα αγόραζαν παρά μόνο οι fan. Τώρα με τέτοιες τιμές, εγώ κρατάω το Note3 ως κόρη οφθαλμού και όσο ανασαίνει μια χαρά είμαι. Λεφτά πάντως κι από μένα η samsung δεν θα δει ξανά αν πεθάνει το λατρεμένο μου θα πάω σε κανένα Xiaomi ή κάτι τέτοιο...

 

Συμφωνώ απόλυτα σε όλα.

 

Κάτοχος Note 3 κι εγώ (το τελευταίο Samsung που πέρασε από τα χέρια μου), αλλά η μπαταρία άρχισε να μη κρατάει πλέον συν ότι δεν ήταν Dual Sim.

 

Αναγκάστηκα να συμβιβαστώ και να θυσιάσω το πενάκι και μετέβην πρόσφατα σε Lenovo Vibe P1 Pro (επιδόσεις παρόμοιες με του Note 3, αλλά διπλάσια σχεδόν μπαταρία και Fingerprint reader εκτός των άλλων και κυρίως, Dual Sim που ήθελα).

 

Το αγόρασα 270 ευρώ κοντά σφραγισμένο από retail κατάστημα. Το Note 3 ήθελε 600+ όταν είχε πρωτοβγεί.

 

Στο Xiaomi δεν πήγα δυστυχώς για 2 μόνο λόγους:

 

1) Ήθελα μεγάλη μπαταρία (το Lenovo έχει 5000mAh και μου βγάζει 2,5 μέρες με αρκετή χρήση).

2) Ήθελα και Dual Sim και dedicated microsd card slot ταυτόχρονα (όχι να θυσιάζω τη μια κάρτα ή να κάνω μαϊμουδιές για να χωρέσουν τα πάντα με πατέντα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απόδοση στα Ελληνικά του άρθρου δεν βγάζει νόημα… 

 

Η ανακοίνωση λέει ότι όσα επισκευαστούν με τρόπο που θα συμφωνηθεί με της ρυθμιστικές αρχές και τους Carriers θα πουληθούν ή θα δοθούν προς ενοικίαση.

 

Τα υπόλοιπα που δεν επισκευάζονται θα βγάλουν χρήσιμα εξαρτήματα και μετά ανακύκλωση.

 

Εγώ πιστεύω ότι κάλος έκανε Drop το Note7.

 

Νομίζω η Samsung ότι είναι μια καλή εταιρεία άλλα θεωρώ ότι η τιμή είναι υπερβολικά ανεβασμένη.

 

Το πρόβλημα που έχω είναι ότι θέλω συσκευές που θα έχουν καθαρό Android χωρίς custom interface και φυσικά γρήγορα updates, είμαι ευχαριστημένος με το Nexus 5X που έχω και με προβλημάτισε η σειρά pixel γιατί ανέβασε πολύ την τιμή.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια μικροτερη αλλα ασφαλη μπαταρια απο καποιο αλλο μοντελο (πχ 3000mah οπως ειχε αναφερθει) και λογικη τιμη εγω ανετα θα τσιμπουσα ενα.

 

Το κινητο τα σπαει και ειναι κριμα να πανε τοσες συσκευες για πεταμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...