Προς το περιεχόμενο

απο mac osx σε linux


IKARIWTHS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια ,θα ηθελα να μου κανετε προτασεις για την πιο καλαισθητη εκδοση linux ,ερχομαι απο mac osx ,μεχρι στιγμης εχω κοιταξει το καινουριο kde neon το οποιο και βρηκα συμπαθητικο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεκινας λαθος ,πολυ λαθος

 

στο linux μπορεις να καστομαρεις την εμφανιση οπως θες ,αυτο που ψαχνεις ειναι γερη βαση

 

δλδ

 

κοινοτητα απο πισω 

 

διαχειριστης πακετων

 

desktop environments που προσφερονται

 

κυκλος νεων εκδοσεων κ υποστηριξης

 

γενικοτερη φιλοσοφια διανομης

 

 

 

δοκιμασε κατι ubuntu η debian based

 

 

elementary os 

 

ubuntu gnome η xfce

 

deepin

 

mint cinnamon 

 

 

γενικοτερα ψαξου

 

https://distrowatch.com/

 

 

δεξια εχει τα δημοφιλεστερα distros με πληροφοριες κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να κρατήσεις την αισθητική του MacOS τότε θα σου έλεγα να κοιτάξεις μια διανομή BSD (trueOS, FreeBSD, OpenBSD, NetBSD etc).

Αλλιώς, συμφωνώντας με τον imoaix σε ότι αφορά στις δυνατότητες του custmization που προσφέρουν όλες οι διανομές Linux, θα σου πρότεινα Debian ή Debian-Based (Ubuntu κατά κύριο λόγο). Το desktop environment που θα επιλέξεις μπορείς να το αποφασίσεις είτε πειραματικά είτε διαβάζοντας κανένα άρθρο σαν αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποια διανομή κ αν βάλεις θα κοιτάξεις να έχεις gnome3, είναι ότι πιο κοντα σε mac αισθητική. Κάποιες εύκολες  είναι mint ή debian based. Σίγουρα δε θα είναι εύκολη η μετάβαση για ένα "φλώρο" (αν μου επιτρέπεις το χαρακτηρισμό) που έχει μάθει στα εύκολα, έτοιματζίδικα του apple ecosystem να παει στη κονσόλα του λίνουξ αλλά αν σου αρέσει θα τα καταφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...