Προς το περιεχόμενο

Το Xbox Project Scorpio θα υποστηρίζει HDMI 2.1 αλλά και την τεχνολογία FreeSync 2 της AMD


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την προηγούμενη εβδομάδα μάθαμε τα επίσημα τεχνικά χαρακτηριστικά του Project Scorpio, του επόμενου Xbox της Microsoft που θα κυκλοφορήσει στο τέλος του χρόνου.

Τελικά όμως υπάρχουν και άλλες λεπτομέρειες σε ότι αφορά τις δυνατότητες του Scorpio, οι οποίες μάλιστα είναι αρκετά σημαντικές, όπως αυτή που αναφέρει η ιστοσελίδα Eurogamer και αφορά την υποστήριξη της τεχνολογίας Freesync 2 από την κονσόλα.

 

Η τεχνολογία Freesync 2 της AMD έρχεται απευθείας από τα PC και τις κάρτες γραφικών, και σκοπός της είναι να εξαλείψει το φαινόμενο του screen-tearing στα παιχνίδια και να κάνει την όλη εμπειρία gaming καλύτερη χωρίς σπασίματα της εικόνας και χαμένα frames. Η τωρινή γενιά του Xbox One είναι σε θέση να «τρέχει» τα παιχνίδια με 30 ή 60 καρέ το δευτερόλεπτο προκειμένου να εξασφαλίσει ότι θα υπάρχει μια ποιοτική εμπειρία χωρίς προβλήματα.

 

Μαζί με το Project Scorpio έρχονται παιχνίδια σε εγγενή 4K ανάλυση κάτι που σημαίνει ότι οι απαιτήσεις σε θέματα hardware θα είναι σημαντικά περισσότερες. Με την ενσωμάτωση της τεχνολογίας FreeSync 2, το Scorpio είναι σε θέση να υποστηρίξει HDR περιεχόμενο ενώ τα παιχνίδια της κονσόλας θα τρέχουν σε 4K ανάλυση και θα παρουσιάζουν σε μικρότερο βαθμό το φαινόμενο του tearing και του jitter.

 

Για να ενεργοποιηθεί η τεχνολογία FreeSync, το Xbox θα πρέπει να συνδεθεί με μια συμβατή τηλεόραση ή οθόνη και μόνο μέσω της θύρας HDMI 2.1 που θα ενσωματώνει. Όμως οι περισσότερες οθόνες στις μέρες μας κάνουν χρήση του συγκεκριμένου χαρακτηριστικού μέσω DisplayPort θύρας. Τους τελευταίους μήνες η AMD προωθεί οθόνες των Acer, LG και Samsung που υποστηρίζουν την τεχνολογία της μέσω HDMΙ.

 

Link.png Site: PCWorld

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Βασικα τα 2 monitors που έχω.. έχουν μόνο display port...

τι μανία να βάζουν hdmi... αφού είναι κατότερο..

Λογω της μεταφορας του ηχου που προσφερει μιας και προοριζεται κυριως για κονσολες σε τηλεορασεις?Λεω εγω τωρα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογω της μεταφορας του ηχου που προσφερει μιας και προοριζεται κυριως για κονσολες σε τηλεορασεις?Λεω εγω τωρα..

 

Mέχρι τώρα μάλλον, μιας και απ'όσο ξέρω, δεν έχει κυκλοφορήσει τηλεόραση που να υποστηρίζει freesync...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελεις να πεις να πουλησω την Pioneer Kuro που εχω για να παιζω σε μονιτορ του κ@λου που για μαυρο βγαζουν μπλε;

 

Περι του XBOX τωρα θα ελεγα οτι το Scorpio απλα βγαινει μονο και μονο για τις εντυπωσεις. Θα ηθελα η MS να εβρισκε καλυτερα εργαλεια αναπτυξης και διαχειρισης της κονσολας και να κυνηγουσε καμμια αποκλειστικοτητα μονο για την κονσολα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογω της μεταφορας του ηχου που προσφερει μιας και προοριζεται κυριως για κονσολες σε τηλεορασεις?Λεω εγω τωρα..

Ελα μου; Το displayport υποστηριζει κανονικοτατα ηχο μεχρι 8 καναλια...

 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/DisplayPort

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελεις να πεις να πουλησω την Pioneer Kuro που εχω για να παιζω σε μονιτορ του κ@λου που για μαυρο βγαζουν μπλε;

 

Περι του XBOX τωρα θα ελεγα οτι το Scorpio απλα βγαινει μονο και μονο για τις εντυπωσεις. Θα ηθελα η MS να εβρισκε καλυτερα εργαλεια αναπτυξης και διαχειρισης της κονσολας και να κυνηγουσε καμμια αποκλειστικοτητα μονο για την κονσολα.

Συμφωνω απολυτα

 

Το scorpio ακολουθει πιστα το pspro υπο την λογικη των ντοπαρισμενων κονσολων με αφθονα specs προς απολαυση καθε λογης φανμπογιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζεις.

Είναι κατώτερο,το display port μεταφέρει ποιό πολλά δεδομένα και ποιό γρήγορα σε σχέση με το HDMI,εγώ στο μόνιτορ μου,όταν το έκανα overclock στα 75hz είχε αστάθειες,ενώ με το display port μέχρι και σήμερα δουλεύει άψογα.

Επίσης το display port μεταφέρει ήχο κανονικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα μου; Το displayport υποστηριζει κανονικοτατα ηχο μεχρι 8 καναλια...

Εχεις δει αγαπητε πολλες τηλεορασεις(κυριως οι φθηνες)να ειναι με display port?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...