Προς το περιεχόμενο

AM4 motherboards εμπειριες και συμπερασματα


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λιγα λογια για την Gigabyte AX370 gaming 5.

Περιμενα να περασουν μερικες μερες για να μπορεσω να εχω σωστη αποψη και οχι ενθουσιασμο της πρωτης στιγμης.

 

Λοιπον,

Το board νομιζω περα απο τα featureς που προσφερει τα οποια ειναι αρκετα εχει για μενα το σημαντικοτερο στοιχειο που χρειαζεται ενα board.Eιναι απιστευτα σταθερο.Ακομα και σε λανθασμενο OC σε μνημες η σε cpu δεν σου δημιουργει αυτο το αισθημα του αγχους που αναρωτιεσαι "τι γινεται τωρα θα ανοιξει??".

 

Απο εκει και περα τρεχω πανω αυτη την στιγμη ενα σετακι G.skill με hynix τα οποια γνωριζουμε οτι εχουν τα θεματα τους με τις συχνοτητες..Ακομα και εκει δεν ειχα θεμα με καποιες διαφορες βεβαια απο bios σε bios,αλλα καταφερα να ειμαι με 2933 στο f5 απο την πρωτη μερα και στα 3200 με f4 αν και ειχε θεμα μερικες φορες στο boot.

 

Αυτο που θα ηθελα απο το συγκεκριμενο board σε μελλοντικα update για να πω οτι ειναι board για το 10/10 ειναι περισσοτερες επιλογες στο bios.Βλεπω μητρικες στα χρηματα αυτα πανω κατω με περισσοτερες επιλογες( p state OC,προστασιες απο τασεις κτλ) αλλα μεχρι στιγμης τουλαχιστον δεν εχω καταφερει να βρω κατι στην gigabyte και απο οτι ειδα οι επιλογες ειναι ιδιες και στο K7 με μονη διαφορα το bckl.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βρήκα ρυθμίσεις από hero bios με llc3 και χωρίς (ohne=χωρίς)

https://www.hardwareluxx.de/community/f12/asus-rog-crosshair-vi-hero-x370-1159090-28.html#post25522770

 

Ρυθμίσεις είναι εδώ

https://onedrive.live.com/?authkey=%21AB8mpqHy4vgIsBc&id=4477D9374E60930%214241&cid=04477D9374E60930

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ποια είναι η καλύτερη vfm motherboard για έναν 1600/1600x για μέτριο oc όχι extreme καταστάσεις.?

 

Θα πρότεινα την ASUS Prime B350-PLUS: http://diktyo.xyz/index.php?route=product/product&product_id=32282

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είχα ένα θέμα με την asrock gaming k4 την έστειλα πίσω και θα μου στείλει αύριο ένας φίλος μου μια Asus prime b350-plus.

Θα πρέπει να κάνω φορματ κανονικά, η δεν θα χρειαστεί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είχα ένα θέμα με την asrock gaming k4 την έστειλα πίσω και θα μου στείλει αύριο ένας φίλος μου μια Asus prime b350-plus.

Θα πρέπει να κάνω φορματ κανονικά, η δεν θα χρειαστεί; 

 

Δεν θα χρειαστεί format, απλά κάνε απεγκατάσταση τους drivers της προηγούμενης μητρικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμεσα σε αυτες τις τρεις για Ryzen 1600x ποια πιστευεται οτι αξιζει περισσοτερο? : Gigabyte AB350 gaming 3

                                                                                                                                                   Gigabyte AX370 gaming  K3

                                                                                                                                           και   MSI X370 Sli Plus  

το OC με ενδιαφερει και γενικα τα VRM τους αν αξιζουν αυτες η αν εχετε καποια αλλη προταση στα 120-160 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το OC με ενδιαφερει και γενικα τα VRM τους αν αξιζουν αυτες η αν εχετε καποια αλλη προταση στα 120-160 ευρω

Με λίγα παραπάνω από το πάνω σου όριο παίρνεις την ASUS Prime X370 Pro. Αν δεν κάνω πολύ σοβαρό λάθος με αυτά που έχω διαβάσει, έχει ακριβώς τα ίδια VRMs με την Crosshair. Δεν θα πετύχεις όμως ποτέ τα ίδια αποτελέσματα στις RAM με την Crosshair, αφού δεν έχει τον extra memory controller (τον οποίο έχουν πολύ λίγες, όπως Crosshair, K7, Taichi). Τώρα άμα κάνουν τίποτα μαγικά με το νέο microcode που έρχεται τον Μαϊο (Agesa 1.0.0.6) τι να σου πω.

 

Γενικά πάντως το OCing του Ryzen δεν είναι και το πιο "δύσκολο". 4GHz μπορείς να πιάσεις σχεδόν με όλες τις μητρικές και αέρα. Η RAM είναι προς το παρόν το θέμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα παραπάνω από το πάνωσου όριο παίρνεις την ASUS Prime X370 Pro. Αν δεν κάνω πολύ σοβαρό λάθος με αυτά που έχω διαβάσει, έχει ακριβώς τα ίδια VRMs με την Crosshair. Δεν θα πετύχεις όμως ποτέ τα ίδια αποτελέσματα στις RAM με την Crosshair, αφού δεν έχει τον extra memory controller (τον οποίο έχουν πολύ λίγες, όπως Crosshair, K7, Taichi). Τώρα άμα κάνουν τίποτα μαγικά με το νέο microcode που έρχεται τον Μαϊο (Agesa 1.0.0.6) τι να σου πω.

 

Γενικά πάντως το OCing του Ryzen δεν είναι και το πιο "δύσκολο". 4GHz μπορείς να πιάσεις σχεδόν με όλες τις μητρικές και αέρα. Η RAM είναι προς το παρόν το θέμα...

Για τις Ραμ δεν με πειραζει τοσο πολυ γιατι θεωριτικα θα διορθωθει αυτο το θεμα , ναι ξεχασα να πω οτι με ενδιαφερει το μαυρο/κοκκινο χρωμα κυριως δεν θελω να βαλω και λευκο στο συστημα. για τις gigabyte τι αποψη εχετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είχα ένα θέμα με την asrock gaming k4 την έστειλα πίσω και θα μου στείλει αύριο ένας φίλος μου μια Asus prime b350-plus.

Θα πρέπει να κάνω φορματ κανονικά, η δεν θα χρειαστεί; 

 

Τι θέμα είχες γιατί την έχω στη λίστα μαζί με 1700.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θέμα είχες γιατί την έχω στη λίστα μαζί με 1700.

 

Έκλεισα το pc το βράδυ, και την επόμενη μέρα που πήγα να το ανοίξω δεν πόσταρε καν η μητρική. Έφυγε για αντικατάσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...