Προς το περιεχόμενο

AM4 motherboards εμπειριες και συμπερασματα


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

godslayerxp

Αρχικά ναι ρωτούσα για άλλους κατασκευαστές πέραν Samsung ... 

 

@dimoskoutr

Εντυπωσιακό ... δεν έχω ξαναβρεί τέτοια αναφορά 3200 με XMP Day 1 ... Ποιόν επεξεργαστή έχεις επάνω ?

 

Ο φίλος που σου είπε για day 1 με xmp 3200 έχει samsung b-die. Σε όλες τις b-die είναι day 1 να παίξουν στα specs τους. Το ίδιο και οι δικές μου οι ripjaws 3200 cl14 (είχαν παίξει κατευθείαν στα 3200, cl14, 1.35v και στην b350 strix που είχα και στην taichi που έχω τώρα)

 

Εγώ θα επέλεγα την asrock killer x370. Είναι η πιο ποιοτική από αυτές που ανέφερες. Η strix είναι ακριβή για b350 επειδή κουβαλάει το "rog strix" της asus. Όχι ότι δεν είναι καλή... μάλλον είναι η καλύτερη b350. Αλλά σίγουρα θα προτιμούσα την asrock x370 killer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχει βγαλει κανεις ακρη με τα p states?

Πηρα εναν 1200 με μια asrock ab350m.

Τον εχω βαλει στα 3800 και παιζω με τις τασεις να δω που ειναι σταθερος μεν αλλα δε κατεβαζει ρολογια στα windows.

Τασεις κατεβαζει μεχρι 0.4 αν θυμαμαι καλα αλλα ρολογια σταθερα στα 3800.

Ενεργοποιησα μια επιλογη για pstate που εχει αλλα πρεπει να ορισω χειροκινητα εγω για τα state 1 και 2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει βγαλει κανεις ακρη με τα p states?

Πηρα εναν 1200 με μια asrock ab350m.

Τον εχω βαλει στα 3800 και παιζω με τις τασεις να δω που ειναι σταθερος μεν αλλα δε κατεβαζει ρολογια στα windows.

Τασεις κατεβαζει μεχρι 0.4 αν θυμαμαι καλα αλλα ρολογια σταθερα στα 3800.

Ενεργοποιησα μια επιλογη για pstate που εχει αλλα πρεπει να ορισω χειροκινητα εγω για τα state 1 και 2?

Και εγώ με την taichi δεν έχω βρει άκρη σε αυτό ακόμα... κατεβάζει τάση αλλά όχι ρολόγια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα απο οτι βλεπω τα bios θελουν πολυυ δουλεια ακομα.

Παλι καλα η μνημη τρεχει τουλαχιστον στα 3066 συμφωνα με το ΧΜΡ.

Βεβαια μονο στο 4ο σλοτ,αλλα τι να κανουμε  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

godslayerxp

Αρχικά ναι ρωτούσα για άλλους κατασκευαστές πέραν Samsung ... 

 

@dimoskoutr

Εντυπωσιακό ... δεν έχω ξαναβρεί τέτοια αναφορά 3200 με XMP Day 1 ... Ποιόν επεξεργαστή έχεις επάνω ?

 

@benign

Δεν έχεις άδικο αλλά προσπαθώ να βοηθήσω και να του βρω τον καλύτερο μικρό συμβιβασμό, Γιατί  βλέπω την B350 Strix στα 135 και με τα ίδια λεφτά την Gigabyte AX370-Gaming K3 ή την Asrock X370 Killer SLI ή την MSI X370 σε plus, pro, Sli , Krait.

Ναι θα ξεκινήσει μάλλον με R5 1500X ( που έχει ψήκτρα )  ... Τι θα του τύχει σε τσιπάκι είναι θέμα λοταρίας όπως λέγετε ... αλλά αν δεν είναι gademis ένα λογικό OC θα το καταφέρει.

Απλά ρωτάω γιατί καλό θα ήταν να μπορεί και να έχει την δυνατότητα να πάει σε γενιά ryzen του χρόνου ίσως σε R7 όπου πάλι θα μπορεί να εφαρμόσει ένα λογικό OC χωρίς να αλλάξει μητρική.

Δεν πειράζει αν σήμερα τρέχουν οι μνήμες με 2933 ή 3000, αρκεί όταν ωριμάσει λίγο η κατάσταση ( ίσως με νέα version Agesa 1.0.07 ) να βρεθεί με μητρική που θα του πάει 3200+

 

Γιαυτό ρώτησα εσάς τι πρέπει να διαλέξει σε μητρική ? 

 

 

Φίλε μου θα σε συμβούλευα να πας καρφωτός στην X370 Prime Pro για τη χρήση που θέλεις , κοστίζει 20 ευρώ παραπάνω από την Killer SLI η οποία όπως ξαναείπα έχει ΜΕΤΡΙΟ VRM. Την συγκεκριμένη την είχα και εγώ πάνω-πάνω στη λίστα μου πριν το ψάξω εκτενώς. Το να πας σε B350 δε σημαίνει ότι θα πάρεις χειρότερο motherboard. Ίσα -ίσα , αυτά που σου πρότεινα έχουν καλύτερο VRM από όλα τα Χ370 mobo που αναφέρεις. Αν δε θες να ξοδέψεις μπορείς πάντα να πας στο Asrock B350 Pro4 στα 92 ευρώ.

 

Δες τις ανάγκες σου και πραττες ανάλογα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια λεπτομέρια μόνο για την asus b350 strix: στο manual αναφέρει για τις μνήμες πως

Due to AMD Ryzen™ Processor limitation, More than DDR4-2666 is supported by one DIMM per channel only, που σημαίνει πως μόνο το ένα channel μνήμης μπορεί να ανέβει πάνω από τα 2666.

 

δεν την έχω και δεν ξέρω αν αληθεύει το παραπάνω, απλά το αναφέρω γιατί αυτός ήταν ένας από τους λόγους που επέλεξα τελικά την x370-f

Αυτα τα γραφει το manual για το bios που τρεχει απο μαμα. Μετα το agesa updates εχουν αλλαξει αυτα. Τις μνημες μου 3200c16 τις τρεχω στα 3200c16 :P

Γιαυτό ρώτησα εσάς τι πρέπει να διαλέξει σε μητρική ? 

Το χω γραψει αρκετες φορες σε διαφορα threads, με την b350 strix δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος. Προσεξε, δεν την συγκρινω με τις υπολοιπες AM4, μιας και δεν εχω αλλες ΑΜ4 για να κανω την συγκριση, αλλα με τις Am3 που ειχα. Ενδεικτικα, η 970 rog aura που ειχα ηταν και 35€ φτηνοτερη και καλυτερη. Βεβαια, μετα τα τελευταια bios updates η b350 εχει στρωσει, μιας και εχουν βαλει αρκετες ρυθμισεις που υπηρχαν μονο στην crosshair αλλα και παλι. 

 

Oχι βεβαια οτι ειναι κακη μητρικη, μια χαρα τα εχει παρει και τα κλοκια της και ολα, απλα στην αρχη ειδικα ελειπαν αρκετες ρυθμισεις (η δεν δουλευαν οπως θα επρεπε) που στην 970 υπηρχαν και ετρεχαν αψογα.

Γενικα απο οτι βλεπω τα bios θελουν πολυυ δουλεια ακομα.

Παλι καλα η μνημη τρεχει τουλαχιστον στα 3066 συμφωνα με το ΧΜΡ.

Βεβαια μονο στο 4ο σλοτ,αλλα τι να κανουμε  :P

Πηρες αυτην εκει που ειχε 70€? 1 dimmaki? Σε τι timmings? Παντως καλη αγορα τελικα σου κατσε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι παιδια εχω την msi 870a-g54 και amd phenom II x4 3,4ghz και ραμ 8gb ddr3 1333mhz τι καρτα να βαλω για gaming fifa 18 resident evil 7 και οτι μπορω γενικα...φοβαμαι μην παρω καμια καρτα γραφικων και δεν παιζει...καμια βοηθεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντυπωσιακό ... δεν έχω ξαναβρεί τέτοια αναφορά 3200 με XMP Day 1 ... Ποιόν επεξεργαστή έχεις επάνω ?

 

@benign

Ναι θα ξεκινήσει μάλλον με R5 1500X ( που έχει ψήκτρα )  ... Τι θα του τύχει σε τσιπάκι είναι θέμα λοταρίας όπως λέγετε ... αλλά αν δεν είναι gademis ένα λογικό OC θα το καταφέρει.

Απλά ρωτάω γιατί καλό θα ήταν να μπορεί και να έχει την δυνατότητα να πάει σε γενιά ryzen του χρόνου ίσως σε R7 όπου πάλι θα μπορεί να εφαρμόσει

Γιαυτό ρώτησα εσάς τι πρέπει να διαλέξει σε μητρική ? 

 Και ο r5 1600 εχει ψυκτρα. Παρε μια οποιαδηποτε B350 καπως ποιοτικη ,κατα προτιμηση Asus, to cpu ειναι διαμαντι δεν χρειαζεται μεγαλο o/c για να λαμψει. :)

 

Ας πουμε,παρε αυτη που ειναι και σεξυ.

 

https://www.skroutz.gr/s/12086600/Asus-Rog-Strix-B350-F-Gaming.html

 

(Εν τω μεταξυ,πολυ αστειο avatar καθε φορα που το βλεπω μου προκαλει γελιο.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πηρες αυτην εκει που ειχε 70€? 1 dimmaki? Σε τι timmings? Παντως καλη αγορα τελικα σου κατσε 

Ναι την gskill πηρα αλλα οχι στα 70Ε.Την ειχε για λιγες μερες.

Παιζει στα 3066 1,35V 16-18-18-38.

Παλι καλα η μνημη δε με ταλαιπωρησε πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...