Προς το περιεχόμενο

Accenture: Τα PC είναι η αιτία για τη “βουτιά” από το 52% στο 23% όσων παρακολουθούν σειρές στην TV


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατακρημνίστηκε μέσα σε μία μόλις χρονιά ο αριθμός των χρηστών που προτιμούν να βλέπουν σειρές στην TV τους.

Αυτό δείχνει η έρευνα 2017 Digital Consumer Survey της Accenture, σε δείγμα 26.000 ατόμων από 26 χώρες, σύμφωνα με την οποία το ποσοστό όσων προκρίνουν τη λύση της τηλεόρασης αγγίζει πλέον το 23%, από 52% την περσινή χρονιά.

 

Ο λόγος δεν είναι άλλος από την “επέλαση” των υπολογιστών, καθώς το ίδιο χρονικό διάστημα αυξήθηκε στο 42%, από 32% πέρυσι, το ποσοστό των χρηστών που επιλέγουν για τον ίδιο λόγο το laptop ή το desktop PC τους. Άνοδος παρουσιάστηκε και σε όσους χρησιμοποιούν τα smartphone τους, με το ποσοστό τους να διαμορφώνεται στο 13%, από 10%.

 

Σύμφωνα με την Accenture, τα παραπάνω στοιχεία πιστοποιούν ότι σε όλο τον κόσμο “κερδίζει” ολοένα περισσότερους τηλεθεατές η δυνατότητα παρακολούθησης ψυχαγωγικού περιεχομένου “οποτεδήποτε και οπουδήποτε”, την οποία δίνουν οι on demand υπηρεσίες.

 

Link.png Site: VentureBeat

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλα για χαζους ψαχνουν... Διαφημισεις ανα 10 λεπτα κ χαλια ποιοτητα ενω στο PC τα κατεβαζεις με οτι ποιοτητα θες με οτι υποτιτλους θες και τι στιγμη που το θες.

Εχει και Netflix, αλλά όπως είναι γνωστό εδώ και καιρό, οι φωστήρες του insomnia θεωρείτε την πειρατεία αναυθαίρετο δικαίωμα σας

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στεναχωρηθηκα τωρα, η τηλεοραση (η ελληνικη τουλαχιστον) εχει δυο επιλογες: Ή να αλλαξει ή να ψοφησει, φαινεται πως κλινει προς το δευτερο και να τα αποτελεσματα.

  • Like 21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά εσύ αμερικανε με το Netflix εδώ δεν έχουμε smart tv κάποιοι xD

HDMI καλώδιο βασικά χρειάζεται μόνο. Και νομίζω πως ο πρώτος μήνας netflix είναι και δωρεάν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει και Netflix, αλλά όπως είναι γνωστό εδώ και καιρό, οι φωστήρες του insomnia θεωρείτε την πειρατεία αναυθαίρετο δικαίωμα σας

 

Καλό το netflix, σύμφωνοι. 

 

Ωστόσο: 

 

1) Δεν έχει (ακόμη τουλάχιστον) ελληνικούς υπότιτλους στο 90%+ των ταινιών/σειρών - γεγονός που αποκλείει μέλη της οικογένειας με ελλιπή γνώση αγγλικών.

 

2) Υπολείπεται εμφανώς της αμερικανικής έκδοσης σε ποσότητα και ποικιλία υλικού.

 

3) Δεν καλύπτει τα πάντα, πρέπει να βρεις και συμπληρωματικές υπηρεσίες για ταινίες και σειρές που δεν είναι στον κατάλογο του netflix - πράγμα που ισοδυναμεί με διπλά (ή τριπλά) έξοδα.

  • Like 29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στεναχωρηθηκα τωρα, η τηλεοραση (η ελληνικη τουλαχιστον) εχει δυο επιλογες: Ή να αλλαξει ή να ψοφησει, φαινεται πως κλινει προς το δευτερο και να τα αποτελεσματα.

Χωρις λεφτα δεν πας πουθενα , οποτε μεχρι να ψοφησει, θα παιζει σκουπιδοσειρες με μοναδικο φοντο σκηνικα της πλακας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει και Netflix, αλλά όπως είναι γνωστό εδώ και καιρό, οι φωστήρες του insomnia θεωρείτε την πειρατεία αναυθαίρετο δικαίωμα σας

 

Συγγνώμη που δεν πληρώνω. Στείλε μου το IBAN σου.

  • Like 19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και πέφτει, το on demand είτε πειρατικό είτε συνδρομητικό είναι μονόδρομος. Η Ελληνική τηλεόραση στη σημερινή μορφή της θα πεθάνει, μακάρι από τις στάχτες τις να βγούνε ωραία πράγματα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο οι απέραντες δυνατότητες ενός υπολογιστή, λίγο τα (επαναλαμβανομενα) σάπια προγράμματα της TV είναι λογικό. Γιατί να μη βλέπω ό,τι θέλω, όποτε το θέλω, στην ποιότητα που το θέλω, να το διακόπτω εγώ όποτε θέλω και να το συνεχίσω μετά για να ασχοληθώ με κάτι άλλο και να κάνω διάλλειμα και όχι για να παρακολουθήσω κάθε διαφημιστικό σκουπίδι του ANT1 του STAR του MEGA ή του κάθε mega.

 

Καλώς κακώς είμαστε στην εποχή που κανονίζουμε τα πάντα να προσαρμόζονται στις δικές μας ανάγκες, δεν κάνουμε υποχωρήσεις για να βολευόμαστε σε προϋπάρχουσες ευνοϊκές ή μη καταστάσεις...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...