Προς το περιεχόμενο

Η Apple στη κορυφή της παγκόσμιας αγοράς wearables το πρώτο τρίμηνο του 2017


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με δεδομένα από την τελευταία έρευνα της εταιρείας Strategy Analytics, το μερίδιο της Apple στην παγκόσμια αγορά wearables ήταν πάνω από 50% για το πρώτο τρίμηνο της χρονιάς.

Πιο συγκεκριμένα, το ποσοστό της Apple ανήλθε στο 53%, ποσοστό που ήταν αρκετό για να την διατηρήσει στην πρώτη θέση της κατάταξης, και πάνω από τη Samsung. O Νοτιοκορεάτης γίγαντας κατέχει μερίδιο 12,8% στην παγκόσμια αγορά φορετών συσκευών.

 

Η Νοτιοκορεάτικη εταιρεία κατάφερε πάντως να προσπεράσει την εταιρεία Fitbit, η οποία βρέθηκε στην τρίτη θέση με ποσοστό στην αγορά που έφτασε το 12,2%. Από την αναφορά της εταιρείας Strategy Analytics μαθαίνουμε επίσης ότι η Samsung κατάφερε να προσπεράσει την Fitbit και να βρεθεί στην δεύτερη θέση της κατάταξης χάρη στην επιτυχημένη εμπορική πορεία του smartwatch, Gear S3.

 

Όσον αφορά στις αποστολές προϊόντων συνολικά (από ξεχωριστά δεδομένα του γνωστού industry tracker), η Apple βρέθηκε εξίσου στην κορυφή με 16% μερίδιο στην αγορά ενώ στην δεύτερη και στην τρίτη θέση βρέθηκαν οι Xiaomi και Fitbit με ποσοστά 15,5% και 12,3% αντίστοιχα.

 

Link.png Site: GSMArena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι μονο με κινεζικα βλεπω στο χερι τους Ελληνες. Εξωτερικο εχουν κατι moto κλπ σπανια εχω συναντησει ατομο με apple watch. Αρα κατι δεν μας λενε καλα στην ειδηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι μονο με κινεζικα βλεπω στο χερι τους Ελληνες. Εξωτερικο εχουν κατι moto κλπ σπανια εχω συναντησει ατομο με apple watch. Αρα κατι δεν μας λενε καλα στην ειδηση.

Γιατί όπως είναι γνωστό οι στατιστικές εταιρίες μετράνε τις πωλήσεις στην ψωροκώσταινα. Ότινανε. Εγώ δηλαδή αν σου πω ότι εγώ βλέπω καθημερινά κόσμο με apple watches στο Εξωτερικο που κατοικώ θα με πιστέψεις; Άμα είχε ο Έλληνας τα λεφτά θα έπαιρνε και αυτός ακριβό smart watch είτε android είτε Apple Watch και όχι κινεζιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εγώ με το Seiko Cinetic που δεν το φορτίζω ποτέ και αντέχει τα πάντα έχω μείνει πίσω ε? Τώρα που το σκέφτομαι, οσονούπω ξεφορτώνομαι το smartphone - παντόφλα και θα κάνω μετάβαση στο γλυκούλι Nokia 3310 για μια "μοναδική εμπειρία νοσταλγίας" :-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι μονο με κινεζικα βλεπω στο χερι τους Ελληνες. Εξωτερικο εχουν κατι moto κλπ σπανια εχω συναντησει ατομο με apple watch. Αρα κατι δεν μας λενε καλα στην ειδηση.

Αναλογως, στο πανεπιστημιο που ειμαι φοιτητης (στην Ελλαδα) εχω δει αρκετα ατομα με το apple watch 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι να ναι στοιχεια, δεν το πιστευω. Εδω μια πολλη διαφορετικη ιστορια, πολυ πιο πειστικη
https://venturebeat.com/2017/06/05/idc-wearables-grew-17-9-in-q1-2017-xiaomi-and-apple-overtake-fitbit/
Πρωτη η xiaomi, δευτερη η apple
Μηπως του αρθρου ειναι μονο στις ΗΠΑ?


Βασικά το ποστ ειναι παλιο. Η Xiaomi πριν μια εβδομάδα ανακοίνωσε οτι ξεπέρασε την Apple σε πωλήσεις.

Αν δεις αυτο που ποσταρα επεσε κιολας σε σχεση με περυσι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...