Προς το περιεχόμενο

Έγκριση για μία διαστημική “ομπρέλα” δορυφορικού ίντερνετ από την OneWeb


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το “πράσινο φως” πρόσβασης στην αμερικανική αγορά έδωσε η Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών (FCC) των ΗΠΑ στις υπηρεσίες ίντερνετ που σχεδιάζει να προσφέρει η εταιρεία OneWeb, μέσω ενός δικτύου δορυφόρων.

Η OneWeb, χρηματοδότης της οποίας είναι και ο Richard Branson, προετοιμάζεται να προσφέρει υπηρεσίες δορυφορικού ευρυζωνικού ίντερνετ από το 2000, όταν αγόρασε δορυφορικό φάσμα από την SkyBridge.

 

Στόχος της εταιρείας είναι να εκτοξεύσει ένα σμήνος 720 δορυφόρων, που θα κινούνται σε μη γεωσύγχρονη τροχιά και θα παρέχουν σε παγκόσμια κλίμακα ίντερνετ υψηλών ταχυτήτων. Με αυτό τον τρόπο, η OneWeb θέλει να παράσχει συνδέσεις σε αγροτικές και δυσπρόσιτες περιοχές, στις οποίες αυτή τη στιγμή είναι δυσχερής η πρόσβαση στο web. Μάλιστα, υποστηρίζει πως από το 2002 θα μπορεί να συνδέσει κάθε σχολείο που σήμερα είναι offline, όπως και ότι το 2027 θα έχει γεφυρώσει το ψηφιακό χάσμα.

 

Ανάλογα σχέδια για διαστημικές “ομπρέλες” δορυφορικού ίντερνετ έχουν αρκετές ακόμη εταιρείας, όπως οι Boeing, ViaSat, Telesat και SpaceX, εκπρόσωποι των οποίων έχουν γι’ αυτό τον σκοπό συναντηθεί τους προηγούμενους μήνες με στελέχη της FCC. Σύμφωνα με αξιωματούχο της Επιτροπής, τα σχέδια αυτά βρίσκονται υπό εξέταση, ενώ προβλέπουν σμήνη από 2 έως 4.000 δορυφόρους.

 

Link.png Site: Verge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

υποστηρίζει πως από το 2002 θα μπορεί να συνδέσει κάθε σχολείο που σήμερα είναι offline....

Προφανώς έγινε τυπογραφικό λάθος. 2022 θα ήταν να γραφτεί λογικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γατακια αμερικανοι.. Εμεις εχουμε παντου Free Wifi απο την κυβερνηση εδω και χρονια.. XD

 

Μας είχε τρολλάρει άσχημα ο Σαμαράς ( όχι οτι το πίστεψε κανείς) αλλά άμα δει κάποιος την συνέντευξη ξεκάθαρα θα καταλάβει πως έδωσε άπαντηση σε λάθος ερώτημα.

Απο'κεί και μόνο καταλαβαίνεις το μέγεθος της τρολλιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαστημικό ιντερνετ. Γιατί για να παρκάρει ο Κλινγκον κοντά στη γή αντί για άλλους πλανήτες να πιει ενα φραπε πρέπει να έχεις ένα Wifi να σερφάρει :P.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδιά, εμάς μας ρώτησε αν το θέλουμε? Πήρε απο εμάς πράσινο φως? Μου βρωμάει λίγο όλο αυτό .

 

Πρωσοπικά δεν μου αρέσει η ιδέα. Αγαπάω πολύ την τεχνολογία αλλά αυτό νομίζω ότι έχει ξεφύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι ρε παιδιά, εμάς μας ρώτησε αν το θέλουμε? Πήρε απο εμάς πράσινο φως? Μου βρωμάει λίγο όλο αυτό .

 

Πρωσοπικά δεν μου αρέσει η ιδέα. Αγαπάω πολύ την τεχνολογία αλλά αυτό νομίζω ότι έχει ξεφύγει.

Γιατί να μας ρωτήσει? Τι δεν σου αρέσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...