Προς το περιεχόμενο

Το Xbox One X θα “κατεβάζει” δεδομένα 4K αυτόματα, ακόμα και όταν δεν είναι απαραίτητα


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Xbox One X πρόκειται να προσφέρει ανάλυση 4K στα παιχνίδια σας όταν θα κυκλοφορήσει στις 7 Νοεμβρίου, εφόσον βεβαίως υποστηρίζει τέτοια ανάλυση η τηλεόραση σας.

Αλλά ακόμα και αν δεν υποστηρίζει, ετοιμαστείτε να χρησιμοποιήσετε ακόμα περισσότερη χωρητικότητα από τον σκληρό δίσκο του 1TB, αφού το Xbox One X θα κατεβάζει δεδομένα 4K εφόσον είναι διαθέσιμα, ακόμα και όταν δεν είναι απαραίτητα (π.χ ακόμα και όταν δεν διαθέτετε τηλεόραση που να υποστηρίζει ανάλυση 4Κ).

 

“Με το λανσάρισμα του Xbox One X, όταν πρόκειται για το περιεχόμενο παιχνιδιών, η πρόθεση μας είναι το κατέβασμα των σωστών δεδομένων, στη σωστή κονσόλα” είπε ένας εκπρόσωπος της Microsoft στο Stevivor. “Αυτό σημαίνει ότι ανεξάρτητα από την τηλεόραση που χρησιμοποιείς για να παίζεις, δεδομένα 4K θα κατεβαίνουν στο Xbox One X (αν είναι διαθέσιμα) ενώ τα στάνταρντ δεδομένα 1080p θα κατεβαίνουν στο Xbox One S”.

 

Αυτό σημαίνει ότι απαιτούνται 100GB δεδομένων για το Forza Motorsport 7 για το Xbox One X, με τα downloads για τα Xbox One και Xbox One S να είναι πολύ μικρότερα αφού χρησιμοποιούνται στοιχεία 1080p.

 

Σύμφωνα με την Microsoft, το μέγεθος των downloads καθορίζεται σε μεγάλο βαθμό από τους developers, αφού πρόσφατα διέθεσε “ένα εργαλείο που τους προσφέρει σημαντική ευελιξία στο τι θα επιλέξουν να εγκατασταθεί στην κονσόλα του χρήστη”. Με τα συγκεκριμένα εργαλεία, υποστηρίζει η Microsoft, οι developers έχουν τη δυνατότητα να κάνουν τα downloads περισσότερο “efficient” μεταξύ των παιχνιδοκονσολών Xbox One.

 

Link.png Site: ShackNews

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τι άλλο παραπάνω θα έχουν οι επόμενες κονσόλες που είδη φήμες θέλουν να είναι υπό ανάπτυξη.

 

Δεν πιστεύω ότι θα ακολουθήσει κάτι τέτοιο, μα μια αντίστοιχη συνεχόμενη αναβάθμιση σε υπάρχων λογισμικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλες και όλους,

Δηλαδή ακόμη και στην δική μου CRT 17" με ανάλυση 1024*768 θα πρέπει να κατεβάσει 4Κ περιεχόμενο;;;;;

;)

Αν είναι έτσι δεν πρόκειται να το αγοράσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι άλλο παραπάνω θα έχουν οι επόμενες κονσόλες που είδη φήμες θέλουν να είναι υπό ανάπτυξη.

 

Δεν πιστεύω ότι θα ακολουθήσει κάτι τέτοιο, μα μια αντίστοιχη συνεχόμενη αναβάθμιση σε υπάρχων λογισμικό.

προσωπικα νομιζω οτι η επομενη μεγαλη αναβαθμιση στο gaming θα ναι το a.i. αλλα δεν ξερω αν θα προλαβει να μπει οπως το φανταζομαι στην επομενη γενια.Πχ φαντασου να παιζεις COD και να μιλας με μικροφωνο και ηχεια στην ομαδα σου και να τους λες κανε αυτο κανε εκεινο και γενικα να επικοινωνεις με ingame characters χωρις προεγκατεστημενους διαλογους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη για να παιξεις 10 παιχνιδια σε 4k αναλυση θα πρεπει να χεις δωσει 500 ευρω για την κονσολα+ δεν ξερω και γω ποσα για τηλεοραση και να χεις και κανα δωματιο για σκληρο δισκο για να χωρανε τα παιχνιδια χωρις να σβηνεις καποιο,καθε φορα που αγοραζεις καινουργιο..πολυ εξυπνο φανταζομαι θα εχει τεραστιο αγοραστηκο κοινο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Καλησπέρα σε όλες και όλους,

Δηλαδή ακόμη και στην δική μου CRT 17" με ανάλυση 1024*768 θα πρέπει να κατεβάσει 4Κ περιεχόμενο;;;;;

;)

Αν είναι έτσι δεν πρόκειται να το αγοράσω.

θα παίζεις xbox one x σε crt;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σταθηκα εδω:  διέθεσε “ένα εργαλείο που τους προσφέρει σημαντική ευελιξία στο τι θα επιλέξουν να εγκατασταθεί στην κονσόλα του χρήστη”

 

Εννοειται πως θα βολευε πχ οπως στο pc να κανεις install μονο μια γλωσσα hd textures κλπ. Το 4k αυτοματοποιημενα ανεβαινει σε gb σε σχεση με το απλο 1080p. Εδω στο pc ενα game πχ θελει 60 gb και δεν ειναι 4k και σας πειραξαν τα 100gb?  Λογικα θα βαλουν δυνατοτητα να κανεις delete το 4k περιεχομενο ωστε το παιχνιδι να παιζει και στο απλο 1080p. Στην αγορα υπαρχουν μεγαλοι SSD και HDD επισης.!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη....? τι σχέση έχει η ανάλυση με το μέγεθος του παιχνιδιού? δλδ αλλάζει το μέγεθος και η εγκατάσταση όταν παίζεις σε 1080 p η 4Κ ? πρώτη φορά το ακούω αυτό... Πώς γίνεται? Εγώ ήξερα ότι τα hd or better textures ανεβάζουν το μέγεθος και όχι η ανάλυση των ίδιων textures.

Δεν ξέρω όντος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μη βιαστούμε να καταδικάσουμε γιατί νομίζω παρερμηνέυονται λίγο τα λεγόμενα της Microsoft.

 

Το standard αυτή τη στιγμή, αυτό που συμβαίνει πχ με το Playstation, είναι ότι ανεξάρτητα αν έχεις το Pro ή το απλό, θα κατεβάσεις πάντα το ίδιο παιχνίδι στο max μέγεθος.

 

Η Microsoft σου λέει, δεν έχω λόγο να φορτώνω τους ιδιοκτήτες του S και του απλού One με τα 4K assets του X. Οπότε 4K assets μόνο στο X.

 

Το να ζητάμε όμως από την κονσόλα να καταλαβαίνει και σε τι TV την τρέχεις και να θεωρεί ότι δε θα της αλλάξεις ποτέ TV οπότε να μην κατεβάζει τα high res assets αν δεν έχεις 4K, νομίζω είναι λίγο υπερβολή.

 

Στην καλύτερη μπορεί να το έχουν ως option όπως είναι σε μερικά games στο steam που έχουν τα high res textures ως free dlc.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...