Προς το περιεχόμενο

Αποχώρηση και από την αγορά των wearables για την Intel


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν το περασμένο Νοέμβριο υπήρξαν οι πρώτες αναφορές για αποχώρηση της Intel από την αγορά των wearable gadgets, η εταιρεία τις διάψευδε κατηγορηματικά.

Τώρα μια νέα αναφορά από το CNBC φέρει την Intel να αποχωρεί οριστικά από τη συγκεκριμένη αγορά, έχοντας προχωρήσει πριν δύο εβδομάδες στην κατάργηση του σχετικού τμήματος που ασχολείται με έξυπνα ρολόγια και fitness trackers. Όπως αναφέρει η πηγή του CNBC, η Intel προχώρησε στην απόλυση του 80% των εργαζομένων του τμήματος ήδη από τον Νοέμβριο του 2016 ενώ οι υπόλοιποι έχουν μεταφερθεί στο τμήμα που ασχολείται με projects γύρω από την επαυξημένη πραγματικότητα.

 

Αρκετοί εργαζόμενοι του τμήματος wearable προέρχονταν από την Basis, μια εταιιρεία που η Intel εξαγόρασε το 2014 έναντι ποσού 100 εκατομμυρίων δολαρίων, προκειμένου να αποτελέσει μέρος της προσπάθειας για να αποτελέσει ένα σημαντικό παίκτη στην αγορά των wearable gadgets. Φέτος τα σχέδια της Intel έχουν αλλάξει άρδην κάτι που φανερώνει και η είδηση του περασμένου μήνα, που αναφέρει ότι η εταιρεία εγκαταλείπει και την αγορά των IoT συσκευών, ακυρώνοντας τα dev kits των Galileo, Joule και Edison.

 

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια και χαρά σε όλες και όλους,

Αναμενόμενη κίνηση σε μία αγορά που δεν έχει δείξει την απαραίτητη δυναμική μέχρι στιγμής και δυστυχώς οι εταιρίες δεν είναι διατεθειμένες να χάνουν γιατί μπορεί κάποια στιγμή να ανακάμψει ή μπορεί να αναπτυχθεί...

Έτσι μένει χώρος σε μικρότερους και περισσότερο ευέλικτους κατασκευαστές να κάνουν παιχνίδι.

Η χαρά των Κινέζων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wearables, Internet of Things, Smarts, ... μου θυμίζουν κάτι σαν την Barby και το δελφινάκι μπλου μπλου, (για όσους έχουν παιδιά κ ξέρουν), αλλά για μεγαλύτερα παιδιά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει ομορφότερο από το , οι εταιρείες να περνούν ρίσκα και οι καταναλωτές να αποφασίζουν στο τέλος.

Το κακο θα ηταν να μένουν στάσιμα τα νερά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που ένα smart watch π.χ. θέλει καθημερινή φόρτιση ή έστω ανά 2 ημέρες, και επιπλέον η σύνδεση με του με κινητό, ρουφάει μπαταρία και από το smartphone, η χρήση του γίνεται μόνο για φραμπαλίδικους και φιγουρατζίδικους σκοπούς και δη προσκαιρα.

Όσον αφορά τα υπόλοιπα wearables έχουν ένα κοινό αλλά και πάλι.. δεν έχει πολύ ψωμί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού υπάρχουν τα garmin και τα suunto τα οποία μοσχοπουλανε και είναι εν μέρει SmartWatch συν ότι είναι προπονητικα με λειτουργίες που δεν διαθέτουν ούτε τα κινητά ούτε τα SmartWatch, και διάρκεια μπαταρίας δύο τρεις βδομάδες χαλαρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαλια να τα φορας!

τωρα αν ειναι  να "ενσωματωθουν" θα ειναι μια αλλη ιστορια 

Ghost in the shell ;)

Εμενα αυτο θα μου φαινοταν ενδιαφερον!

Γιατι πολυ απλα δεν θα χρειαζεται να φορας κατι σαν το basis. Υπαρχει βεβαια και η μεση επιλογη των bands, που μερικα ειναι και διακριτικα και δεν κανουν ΜΠΑΜ οτι ειναι tracker ή οτι αλλο.

 

Polar loop για παραδειγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα αν ειναι να φορεσω ρολοι, το φοραω σαν αξεσουαρ/κοσμημα. Και με τη προυποθεση να μην εχω στο νου μου να καθομαι να το φορτιζω και αυτο καθε 1-2 μερες.

 

Η μονη χρησιμοτητα που μπορω να δω εδω ειναι μονο σαν fitness trackers για οσους αθλουνται, αλλα και παλι υπαρχουν αλλες πιο ελαφριες και διακριτικες λυσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα αν ειναι να φορεσω ρολοι, το φοραω σαν αξεσουαρ/κοσμημα. Και με τη προυποθεση να μην εχω στο νου μου να καθομαι να το φορτιζω και αυτο καθε 1-2 μερες.

 

Η μονη χρησιμοτητα που μπορω να δω εδω ειναι μονο σαν fitness trackers για οσους αθλουνται, αλλα και παλι υπαρχουν αλλες πιο ελαφριες και διακριτικες λυσεις.

 

Άντεεεεε πάαααλλλιιιιιιιιι.....

 

Το έχω πεί και σε προηγούμενο άρθρο για τα wearables και θα το ξαναπώ. Τα wearables έχουν τρομερές εφαρμογές σε όλα τα πεδία της ζωής μας. Χρήστης smartwatch από Pebble 1 & Samsung Gear, δεν τα αποχωρίζομαι για κανένα λόγο. Ακόμα και στο νεογέννητο παιδί μου, το οπόιο γεννήθηκε προωράκι, χρησιμοποίησα από την πρώτη στιγμή mimo baby (συνεργασία intel & MIT) και είχα το κεφάλι μου ήσυχο. 

 

Άσε που με το να χρησιμοποιείς π.χ. smartwatch (που ναι είναι μία ακόμα συσκευή που πρέπει να φορτίζεις) γλυτώνεις από το να φορτίζεις το κινητό σου κάθε βράδυ, μιας και δεν χρειάζεται να το ανοίγεις κάθε λίγο και λιγάκι για οτίδηποτε. Τα πάντα τα κάνεις από το smartwatch. SMS, Viber, e-mail, κλήσεις ....you name it.

 

Άσε που τo smartwatch είναι κατά μία ένοια απεξάρτηση από το κινητό σου. Το βάζεις στην τσάντα σου και συνήθως μένει εκεί....

 

Όχι όπως βλέπεις στο μετρό όλο το κόσμο με ένα κινητό στο χέρι, με το αγχος μην χάσουν κάνα μήνυμα ή καμία κλήση.

 

anyway...γενικά εχω συναντήσει πολλά άτομα στην ζωή μου που έλεγαν τα χίλια μίρια για τα wearables και μόλις πήραν το πρώτο τους smartwatch γύρισαν τα λεγόμενα τους 180 μοίρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...