Προς το περιεχόμενο

linux για QoS (Quality of Servise)


PaokToTheBone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ το forum,

 

Ειδα σε ενα μαγαζι που ειχε παραπανω απο μια συνδεση internet (3 χ vdsl 30mbps) να εχει ενα computer με εγκατεστημενη μια διανομη linux η οποια ειχε ως εργασια την διανομη αυτων των συνδεσεων.

 

Παραδειγματος χαρη εδινε σε browsers οσο bandwith χρειαζοντουσαν και κρατουσε το ping καποιον εφαρμογων σε επιθυμητα επιπεδα.Επισης εκοβε η αυξανε το bandwith σε downloads αναλογα με τις προηγουμενες απαιτησεις.Δηλαδη αν δεν υπηρχε καποιος με ανοιχτο browser ή καποια εφαρμογη που ηθελε σταθερο ping τοτε εδινε ολο το bandwith στο κατεβασμα και εκοβε απο αυτο οσο καποιος ανοιγε browsers ή αλλες εφαρμογες.

 

Ξερουμε πως μπορουμε να το κανουμε αυτο?

Για μια συνδεση ειτε για παραπανω.

Μου αρκει να μου δωσετε και καποιο link που να εχει πληροφοριες για τα παραπανω ωστε να μπορεσω να το ψαξω περισσοτερο.

 

Σας ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν αρκετοι τροποι

1) custom αλλα πρεπει να εισαι πολυ σχετικος με δικτυα

2) ρουτερς που ενωνουν dsl γραμμες οποτε εχουν και network banalce υπηρεσιες και qos

3) διανομες που λειτουργουν σαν routers, firewalls που εχουν και τέτοιες υπηρεσιες μια πολυ πρωτη ματια εδω https://goo.gl/LrDLb2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοια εγκατάσταση έχω και εγώ αλλά αντί να έχω pc έχω ένα router που τρέχει linux (LEDE πρώην OpenWRT) μπορείς να πας και bsd λύσεις όπως OPNSense και pfSense.

Κάνε μια αναζήτηση για την διανομή καθώς και λέξεις όπως Qos, Load Balancing, multiwan κτλ και θα βρεις τα πάντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

 

Με router το εχω δει και εχω μια ιδεα πως γινεται , αλλα ηθελα πιο πολυ να μαθω (εγκυκλοπαιδικα) πως δουλευει και το custom build με το linux.

 

θα ψαξω αυτα που ειπε ο coffeex.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Linux υπάρχει το trickle, είναι ο απλούστερος traffic shaper που υπάρχει εκεί όξω, κατα τη γνώμη μου.
 

Μετά, εάν θέλεις να εντρυφύσεις για traffic shaping σε τελέιως custom εφαρμογή, δές εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σε Linux υπάρχει το trickle, είναι ο απλούστερος traffic shaper που υπάρχει εκεί όξω, κατα τη γνώμη μου.

 

Μετά, εάν θέλεις να εντρυφύσεις για traffic shaping σε τελέιως custom εφαρμογή, δές εδώ.

 

 

δουλεύει το trickle για συγκεκριμένα πρωτόκολλά όμως; π.χ αν θέλω να κάνω limit το bittorent. Πρόκειται για router στημένο σε ubuntu server που χρησιμοποιεί iptables για firewalling, nat κτλ. Μια ιδέα θα ήταν να κάνω mark τα πακέτα αλλά αν μπορώ να το λύσω με πιο απλό τρόπο με το trickle θα με ενδιέφερε να το μάθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα δεν κάνει για την περίπτωση μου. Γνωρίζεις κάποια άλλη εναλλακτική; Δεν είναι απαραίτητο να μπλοκάρει εντελώς τα τόρρεντ αλλά τουλάχιστον να τα περιορίζει. Έχω σκεφτεί και τη λύση proxy server π.χ squid αλλά θα προτιμούσα να μην έμπαινα στη διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...