Προς το περιεχόμενο

Huawei: Full screen οθόνη στο νέο Mate 10 και αποχώρηση της εταιρείας από τη low-end κατηγορία


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η επόμενη ναυαρχίδα της Huawei θα είναι το Mate 10, κάτι που βεβαίως περιμέναμε, αλλά και επιβεβαίωσε πρόσφατα σε συνέντευξη του ο επικεφαλής του τμήματος καταναλωτικών προϊόντων της εταιρείας Richard Yu.

Ο κ. Richard Yu είπε στην συνέντευξη του ότι το επόμενης γενιάς “Mate” πρόκειται να διαθέτει “full-screen display”, δήλωση που λαμβάνουμε ως “οθόνη που θα καταλαμβάνει το μεγαλύτερο μέρος της πρόσοψης”, και επομένως θα είναι σχεδόν “bezel-less”, ουσιαστικά ακολουθώντας την τάση που φαίνεται πως θα επικρατήσει στις ναυαρχίδες του χρόνου, μετά την αρχή που έγινε στα τέλη του 2016 και βεβαίως με τα φετινά μοντέλα.

 

Εδώ και καιρό κυκλοφορούν φήμες ότι το Huawei Mate 10 πρόκειται να διαθέτει edge-to-edge οθόνη ενώ γνωρίζουμε ότι πρόκειται να ενσωματώνει και το νέο SoC της HiSilicon, Kirin 970 το οποίο κατά πάσα πιθανότητα θα ενσωματώνει οκταπύρηνη CPU και δωδεκαπύρηνη GPU. Ο Richard Yu δεν θέλησε να μιλήσει για το SoC που θα ενσωματώνει η επερχόμενη ναυαρχίδα της Huawei ωστόσο υποσχέθηκε “μεγαλύτερη διάρκεια ζωής της μπαταρίας” καθώς και “μεγαλύτερη ταχύτητα φόρτισης, και μεγαλύτερες φωτογραφικές δυνατότητες”.

 

O κ. Richard Yu επίσης δήλωσε ότι η εταιρεία του πρόκειται να εγκαταλείψει το low-end τμήμα της αγοράς smartphones, και έτσι θα σταματήσει την παραγωγή τέτοιου είδους handsets, επειδή “τα περιθώρια είναι εξαιρετικά χαμηλά, με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν αρκετά κέρδη”.

 

Link.png Site: GSMArena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν λέει low end ελπίζω να μην εννοεί των 150-200 ευρώ όπως της σειράς p8 lite κλπ γιατί εκεί είναι πάρα πολυ καλή,το δικό μου p8 lite είναι ότι καλύτερο έχω πιάσει στα χέρια μου σαν συσκευή και σαν ευχρηστο και καλο οργανομένο ui.

πριν 2 χρόνια που είχα πάρει lumia 640 δεν πίστευα ότι θα βγει τόσο καλή συσκευή σε android σε αυτά τα λεφτά και χωρίς lag.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι επώνυμες εταιρίες θα αποχωρήσουν από την low end κατηγορία. Εκεί θα μείνουν οι Κινέζικες Κινεζιές και οι ξυπόλητοι Ινδοί.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν λέει low end ελπίζω να μην εννοεί των 150-200 ευρώ όπως της σειράς p8 lite κλπ γιατί εκεί είναι πάρα πολυ καλή,το δικό μου p8 lite είναι ότι καλύτερο έχω πιάσει στα χέρια μου σαν συσκευή και σαν ευχρηστο και καλο οργανομένο ui.

πριν 2 χρόνια που είχα πάρει lumia 640 δεν πίστευα ότι θα βγει τόσο καλή συσκευή σε android σε αυτά τα λεφτά και χωρίς lag.

Οχι βεβαια. Τα Lite δεν ειναι σε καμια περιπτωση low end. Mid προς High end ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε μεγάλη πολυεθνική και αυτή πλέον !! Και ανεβάζει τις τιμές της Και τις βλέψεις της!! Αλλά η σειρά lite Έχει κάνει τεράστια επιτυχία !! Προφανώς και εννοεί ότι θα κόψει τις μικρότερης κατηγορίας συσκευές !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημασία έχει ότι τα κινέζικα κινητά είναι υπεριτμημένα, χωρίς τεχνική υποστήριξη και με υψηλό δείκτη SAR αν και υπάρχουν εξαιρέσεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημασία έχει ότι τα κινέζικα κινητά είναι υπεριτμημένα, χωρίς τεχνική υποστήριξη και με υψηλό δείκτη SAR αν και υπάρχουν εξαιρέσεις.

Μπορείς να πεις μερικές εξαιρέσεις; Όποτε ψάχνω για sar σε συσκευή, μου φαίνεται πολύ μπερδεμένη η κατάσταση, και δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

Δεν υπάρχει κάποιος ενιαίος τρόπος για να μετριέται το sar;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημασία έχει ότι τα κινέζικα κινητά είναι υπεριτμημένα, χωρίς τεχνική υποστήριξη και με υψηλό δείκτη SAR αν και υπάρχουν εξαιρέσεις.

με τη διαφορα οτι η Huawei ειναι ο μεγαλυτερος παγκοσμιως, κατασκευαστης τηλεπικοινωνιακου εξοπλισμου, και οχι κανενα μικρο μαγαζακι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι επώνυμες εταιρίες θα αποχωρήσουν από την low end κατηγορία. Εκεί θα μείνουν οι Κινέζικες Κινεζιές και οι ξυπόλητοι Ινδοί.

Θα χαρακτήριζα το σχόλιο άκρως ρατσιστικό, αλλά μετά είδα το avatar και ...κατάλαβα. Ουδέν άλλο σχόλιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χαρακτήριζα το σχόλιο άκρως ρατσιστικό, αλλά μετά είδα το avatar και ...κατάλαβα. Ουδέν άλλο σχόλιο.

Ε, αφού δε το χαρακτήρισες ρατσιστικό τότε εντάξει. Ησύχασα. Με την κατανόηση ανάγνωσης κειμένου έχουμε προβληματάκι; Την επόμενη φορά θα προσθέσω 2-3 σμάϊλς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...