Προς το περιεχόμενο

Η Apple διευκρινίζει ότι το Face ID δεν απέτυχε κατά την πρώτη του δημόσια δοκιμή


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η συζήτηση για το iPhone X καλά κρατεί, με τις πρώτες αναφορές να εστιάζουν μεταξύ άλλων στην απουσία αισθητήρα δακτυλικού αποτυπώματος Touch ID και την αντικατάσταση του από το Face ID που επιτρέπει την πρόσβαση του χρήστη στη συσκευή μετά από την αναγνώριση του προσώπου του.

Το στοίχημα που καλείται να κερδίσει η Apple είναι το κατά πόσο η συγκεκριμένη τεχνολογία είναι σε θέση να αποτελέσει μια αξιόπιστη εναλλακτική λύση στο Touch ID, κάτι που δε φάνηκε από την πρώτη δημόσια δοκιμή της στη διάρκεια της προχθεσινής παρουσίασης. Σ' αυτή, ο Craig Federighi, επικεφαλής των τμημάτων ανάπτυξης του macOS και iOS, χρειάστηκε να αλλάξει συσκευή όταν κατά την προσπάθειά του να ενεργοποιήσει το iPhone X με το συγκεκριμένο τρόπο, η συσκευή εμφάνισε μήνυμα εισαγωγής κωδικού.

 

 

Με δήλωσή της στο Yahoo, η Apple διευκρινίζει ότι μετά από εξέταση των logs του συγκεκριμένου iPhone X βρήκε ότι δεν υπήρξε προσπάθεια αναγνώρισης με το Face ID τη συγκεκριμένη στιγμή. Όπως αναφέρει η Apple «οι άνθρωποι που χειρίζονταν τη συσκευή προκειμένου να την έχουν έτοιμη για την παρουσίαση πριν από την έναρξή της, δεν συνειδητοποίησαν ότι όσο αυτή ήταν ενεργοποιημένη, το Face ID προσπαθούσε να αναγνωρίσει το πρόσωπό τους κάτι που οδήγησε στο κλείδωμά της».

 

Σε αντίθεση με το Touch ID που κλειδώνει το iPhone μετά από 5 αποτυχημένες προσπάθειες, ζητώντας από τον χρήστη να εισάγει κωδικό προκειμένου να την ξεκλειδώσει, το Face ID επιτρέπει μόνο δύο αποτυχημένες προσπάθειες. Σε κάθε περίπτωση, το πόσο αξιόπιστη είναι η τεχνολογία Face ID είναι κάτι που θα μάθουμε από τις 3 Νοεμβρίου όταν και το iPhone X θα κυκλοφορήσει στην αγορά αφού οι πρώτες αναφορές είναι ολίγον αντικρουόμενες. Κατά τη δοκιμή που ακολούθησε την παρουσίαση οι περισσότερες αναφορές κάνουν λόγο για απροβλημάτιστη λειτουργία ενώ υπάρχει μία τουλάχιστον αναφορά κατά την οποία χρειάστηκε το κλείσιμο της οθόνης και η εκ νέου ενεργοποίησή της μετά από αποτυχημένες προσπάθειες αναγνώρισης.

 

Link.png Site: Macrumors

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ειναι ακριβώς έτσι όπως το γράφεις αλλά άποψή σου.
Και δεν εχει σημασία εαν ήταν λάθος ή όχι , αφου στην πορεία φάνηκε πως λειτουργεί μια χαρά η διαδικασία ταυτοποίησης face id. 

Αλλα λόγια να αγαπιόμαστε...

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αδυνατώ να καταλάβω ποιος θα μπορεί να επαναλαμβάνει την εξωφρενικά αργή διαδικασία του face id από 50 έως 100 φορές ημερησίως που ξεκλειδωνεται μια συσκευή.

 

Η επιστροφή στην εισαγωγή κωδικού είναι αναπόφευκτη κατάληξη.

 

Χωρίς Touch ID και home button έστω μέσω μόνιμου assistive touch
Η συσκευή έχει αποτύχει ήδη.

  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με άλλα λόγια, το πασπατεύανε οι άλλοι και το "ματιάσανε",

 

(τελικά υπάρχει το  "μάτι", και προσπαθούσα να πείσω τη γιαγιά μου για το αντίθετο)

 

για αυτό όσοι το αγοράσετε, προσοχή τις πρώτες μέρες στις καφετέριες

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γραφει πως το τηλεφωνο θελει κωδικο για να ξεκλειδωσει. Το κανει και με το δακτυλικο εαν κανεις μερικες αποτυχιμενες προσπαθειες.

με την τεραστια διαφορα οτι με το δαχτυλικο αποτυπωμα αυτο γινεται οταν βαζεις το δαχτυλο στον αισθητηρα (αρα θες να το ξεκλειδωσεις) και οχι καθε φορα που αναβεις την οθονη

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουδεμια σημασια εχει για την πλειοψηφια του αγοραστικου κοινου τους. Αυτους μονο να εχει το μηλο πανω τους ενδιαφερει.

Όπως και εσυ που αγοράζεις τις πατάτες τις samsung, μονο να γράφει Samsung πανω σε ενδιαφέρει. 

 

(και τωρα ελα πες τη μου "δεν εχω samsung")

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με προβληματίζει λίγο, γιατί το βράδυ βάφομαι έντονα και προσθέτω βλεφαρίδες, και δεν ξέρω αν θα με αναγνωρίζει.

Θα το δώ με μια φίλη makeup artist, να βρούμε κάποια βαψίματα που να κολλάνε και το πρωί, και το βράδυ, και να δουλεύει το Face ID απροβλημάτιστα.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ κλάμα για μία τεχνολογία που το 99% των επικριτών της δεν είναι σε θέση να δοκιμάσει.

μιλα για τον εαυτο σου πολλοι απο τους επικριτες της μια χαρα της τα σκασανε στο παρελθον και ξεπερασανε το κολλημα της θεικης εταιριας.Προσωπικα δεν γουσταρω τον τροπο που εξελισεται το ολο θεμα με τα προσωπικα μας δεδομενα που μονο προσωπικα δεν ειναι ,δακτυλικα αποτυπωματα ,προσωπα  ολα ωραια και φακελωμενα σε server ,θυσιαζουμε ατομικες ελευθεριες για χαριν ευκολιας χωρις να αντιλαμβανομαστε που οδευουμε, ω φευ ειμαι και εγω μεσα στη λιστα. Για το τελος θα ελεγαα οτι πρεπει να παψουμε να δρουμε ως προβατα αλλα ως συνειδητοποιημενοι καταναλωτες,παρακολουθοντας ομως την επικαιροτητα και τα σχολια αρκετων αντιλαμβανομαι οτι εχουμε πολυ ψωμι μπροστα μας....

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλα για τον εαυτο σου πολλοι απο τους επικριτες της μια χαρα της τα σκασανε στο παρελθον και ξεπερασανε το κολλημα της θεικης εταιριας.Προσωπικα δεν γουσταρω τον τροπο που εξελισεται το ολο θεμα με τα προσωπικα μας δεδομενα που μονο προσωπικα δεν ειναι ,δακτυλικα αποτυπωματα ,προσωπα  ολα ωραια και φακελωμενα σε server ,θυσιαζουμε ατομικες ελευθεριες για χαριν ευκολιας χωρις να αντιλαμβανομαστε που οδευουμε, ω φευ ειμαι και εγω μεσα στη λιστα. Για το τελος θα ελεγαα οτι πρεπει να παψουμε να δρουμε ως προβατα αλλα ως συνειδητοποιημενοι καταναλωτες,παρακολουθοντας ομως την επικαιροτητα και τα σχολια αρκετων αντιλαμβανομαι οτι εχουμε πολυ ψωμι μπροστα μας....

σωστα τα ειπες για πολλους απο εμας ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ κλάμα για μία τεχνολογία που το 99% των επικριτών της δεν είναι σε θέση να δοκιμάσει.

 

Ούτε κλάμα ούτε τίποτα. Και τζάμπα να μας το έδινες δεν θα το παίρναμε ή θα το πουλούσαμε. Μην απαιτείς όμως να μην κοροϊδεύουμε την φάρα σας. Κατά τα άλλα μοιράστε τα λεφτά σας όπου θέλετε.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...