Προς το περιεχόμενο

Νέο update επιτρέπει την πλήρη απενεργοποίηση του πλήκτρου Bixby σε κινητά της Samsung


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Σεπτέμβριο που μας πέρασε, η Samsung αντιμετώπισε ένα ζήτημα που απασχολούσε αρκετούς χρήστες των κορυφαίων της smartphones, επιτρέποντας με σχετική αναβάθμιση την απενεργοποίηση του πλήκτρου Bixby (ψηφιακός βοηθός της Samsung).

Υπήρχε πάντως μία εκκρεμότητα: αν και με την αναβάθμιση εξασφαλιζόταν ότι δεν θα εκκινούσε η υπηρεσία assistant της Νοτιοκορεάτικης εταιρείας κατά το πάτημα του πλήκτρου, εντούτοις δεν απενεργοποιούσε πλήρως το πλήκτρο.
Στην πραγματικότητα, για κάποιο λόγο μετά την αναβάθμιση άρχισε να λειτουργεί σαν… power button, αφού το πάτημα του πλήκτρου είχε ως αποτέλεσμα την ενεργοποίηση της οθόνης, προκαλώντας παράπονα από μερίδα χρηστών.

 

Τώρα, η εταιρεία διέθεσε ένα fix με τη μορφή μίας νέας αναβάθμισης για την υπηρεσία Bixby και τα σχετικά apps. Αν αποφασίσετε να κατεβάσετε την αναβάθμιση από το Galaxy Apps store για τα Galaxy S8, S8+ και Note 8 και αποφασίσετε να απενεργοποιήσετε το πλήκτρο, να ξέρετε ότι θα απενεργοποιηθεί για τα καλά αυτή τη φορά. Όσες φορές και να επιχειρήσετε να το πατήσετε, δεν πρόκειται να κάνει το παραμικρό.

 

Link.png Site: GSMArena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ρε Samsung ωραία λογική πονάει κεφάλι κόβει κεφάλι.....τον επαναπρογραμματισμό ουυυυυυτε τον σκέφτηκες ουυυυυτε ως επιλογή να τον βάλεις;

Τρομερές καινοτομίες ή καλύτερα να πούμε κενοτομείες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλο βήμα για το τρομερό software department της Samsung!!!

Το να βάλουνε επιλογή στον χρήστη τι να κάνει το κουμπί δεν παίζει σαν ενδεχόμενο :D

Να 'ναι καλά τα fanboys που αγοράζουνε Samsung με το κιλό σε ότι τιμή και αν τελικά τα βγάλουν και με ανύπαρκτες διαφορές με το προηγούμενο μοντέλο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για εμένα που είναι εξοικειωμενος με την τεχνολογία και εκκμεταλευομαι ότι μπορώ, η Bixby είναι ότι καλύτερο έχει βγει στα κινητά την τελευταία 5ετια. Οποίος την θεωρεί άχρηστη η δεν είναι τόσο τεμπέλης όσο εγώ ή δεν έχει ασχοληθεί. Για παραδειγμα, πολλές φορές έχει χρειαστεί να απαντησω σε μηνύματα ενώ οδηγώ χωρίς καν να κοιτάξω που έχω το κινητό και χωρίς να παίρνω θα μάτια μου από τον δρόμο.

Η δυνατότητα που έδωσε η Samsung είναι επιλογή ελευθερίας και όχι επιλογή λόγω μη επιτυχίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για εμένα που είναι εξοικειωμενος με την τεχνολογία και εκκμεταλευομαι ότι μπορώ, η Bixby είναι ότι καλύτερο έχει βγει στα κινητά την τελευταία 5ετια. Οποίος την θεωρεί άχρηστη η δεν είναι τόσο τεμπέλης όσο εγώ ή δεν έχει ασχοληθεί. Για παραδειγμα, πολλές φορές έχει χρειαστεί να απαντησω σε μηνύματα ενώ οδηγώ χωρίς καν να κοιτάξω που έχω το κινητό και χωρίς να παίρνω θα μάτια μου από τον δρόμο.

Η δυνατότητα που έδωσε η Samsung είναι επιλογή ελευθερίας και όχι επιλογή λόγω μη επιτυχίας.

 

Αυτιστική χελώνα πιο εύκολα εκπαιδεύεται από την Bixby. Προσπάθησα υπερ φιλότιμα αλλά είναι πιο χαζή και από μένα όταν μιλάω με γκόμενα που μου αρέσει. 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα καλο. Είναι ένα προϊόν/υπηρεσια που μαθαίνει. Όσο παιρναει ο καιρός τόσο καλύτερο θα γίνεται. Όπως όλα τα AI services.

 

 

Αυτιστική χελώνα πιο εύκολα εκπαιδεύεται από την Bixby. Προσπάθησα υπερ φιλότιμα αλλά είναι πιο χαζή και από μένα όταν μιλάω με γκόμενα που μου αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτιστική χελώνα πιο εύκολα εκπαιδεύεται από την Bixby. Προσπάθησα υπερ φιλότιμα αλλά είναι πιο χαζή και από μένα όταν μιλάω με γκόμενα που μου αρέσει. 

 

Σιγά μην είναι και φυματική σαρανταποδαρούσα με μηνίσκο :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για εμένα που είναι εξοικειωμενος με την τεχνολογία και εκκμεταλευομαι ότι μπορώ, η Bixby είναι ότι καλύτερο έχει βγει στα κινητά την τελευταία 5ετια. Οποίος την θεωρεί άχρηστη η δεν είναι τόσο τεμπέλης όσο εγώ ή δεν έχει ασχοληθεί. Για παραδειγμα, πολλές φορές έχει χρειαστεί να απαντησω σε μηνύματα ενώ οδηγώ χωρίς καν να κοιτάξω που έχω το κινητό και χωρίς να παίρνω θα μάτια μου από τον δρόμο.

Η δυνατότητα που έδωσε η Samsung είναι επιλογή ελευθερίας και όχι επιλογή λόγω μη επιτυχίας.

 

Αγγλικά ή Κορεάτικα μιλούσες;;; :P 

 

Αν και δεν μπορώ να είμαι χρήστης Symbian S60 πλέον ή κάτοχος συσκευής με μηλαράκι από πίσω (λόγω χρημάτων αυτό) σαν τις φωνητικές εντολές τους ΔΕΝ έχει!!! και δεν εννοώ τη Siri αλλά τις καθαρά φωνητικές εντολές... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτιστική χελώνα πιο εύκολα εκπαιδεύεται από την Bixby. Προσπάθησα υπερ φιλότιμα αλλά είναι πιο χαζή και από μένα όταν μιλάω με γκόμενα που μου αρέσει. 

 

 

Μηπως σε κομπλαρει η γυναικια φωνη ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτιστική χελώνα πιο εύκολα εκπαιδεύεται από την Bixby. Προσπάθησα υπερ φιλότιμα αλλά είναι πιο χαζή και από μένα όταν μιλάω με γκόμενα που μου αρέσει. 

 

Είναι τα αγγλικά σου δυστυχώς.Εδώ έχω δει αρκετούς να τη δουλεύουν άριστα.Κάνοντας το ίδιο κατάλαβα ότι η προφορά μου είναι το θέμα και όχι η Bixby

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εμένα μου φάνηκε πολύ βολικό ? Κάνει σαφώς περισσότερα από κάθε άλλο βοηθό στο κομμάτι του κινητού καθαυτό , όπως το να σου ανοίξει κάθε μενού , ή να πάρει ένα screenshot ή μια φωτό κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...