Προς το περιεχόμενο

Ερευνητές υποστηρίζουν πως παραβίασαν το Face ID του iPhone X


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν η Apple παρουσίασε το Face ID, στα “αποκαλυπτήρια” του iPhone X, υποστήριξε πως το σύστημα δεν μπορεί να ξεγελασθεί ακόμη κι αν κανείς επιστρατεύσει ένα εξαιρετικά ακριβές προσωπείο, όπως αυτά που κατασκευάζονται στο Χόλιγουντ.

Τώρα, ωστόσο, ερευνητές από την εταιρεία Bkav ισχυρίζονται πως κατάφεραν να το παραπλανήσουν, με μία ειδικά κατασκευασμένη μάσκα.

 

Η μάσκα αυτή είχε σκοπό να παρακάμψει την τεχνολογία χαρτογράφησης του βάθους, που χρησιμοποιεί το σύστημα, και όχι να αντιγράφει πιστά τα χαρακτηριστικά του προσώπου του χρήστη. Έτσι, το “δέρμα” της είναι χειροποίητο, ενώ το μοντέλο του προσώπου δημιουργήθηκε μέσω 3D εκτυπωτή. Άλλα τμήματά της, όπως τα μάτια, είναι δισδιάστατες εικόνες.

 

Η εταιρεία ισχυρίζεται πως τα υλικά κόστισαν περίπου 150 δολάρια, ενώ χρειάστηκαν 5 ημέρες για να τα καταφέρουν. Πάντως, όπως συμπληρώνουν, όλη αυτή η δουλειά είναι δύσκολο να χρησιμοποιηθεί για να “ξεκλειδωθεί” το τηλέφωνο ενός συνηθισμένου μέσου χρήστη, βάζοντας στο στόχαστρο συσκευές πολιτικών, διασημοτήτων ή άλλων ατόμων, από τις οποίες θα υπάρχει υπολογίσιμο “κέρδος” αν παραβιασθούν

 

Link.png Site: Εngadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Super Moderators

Έχει πολλά κενά η ιστορία, όπως και η παρουσίαση του "πειράματος" πάντως... Ο τύπος βιάζεται πολύ να το ξεκλειδώσει, σε σημείο που δεν προλαβαίνεις καν να δεις το εικονίδιο της κλειδαριάς όταν αναγνωρίζει το face (πριν κάνει swipe για να βγει στο dashboard). Επίσης δεν μας εξήγησαν αν απενεργοποίησαν το "attention required", που κάνει την αναγνώριση προσώπου ακόμη πιο εύκολη. Και μην ξεχνάμε πως μετά από 3 αποτυχημένες προσπάθειες με το face id το κινητό κλειδώνει και ζητάει το password. 

 

Σε κάθε περίπτωση έχοντας το ...κεφάλι μου, φαντάζομαι είναι σχετικά εύκολο ξεκλειδώσουν το τηλέφωνο. Το να μου κόψουν το δαχτυλάκι θα ήταν επίσης πιο εύκολο! :P

 

Οι προσπάθειες αυτές πάντως μόνο καλό κάνουν, γιατί έτσι θα γίνει το face id  ακόμη πιο ασφαλές. 

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάφεραν να το κάνουν αυτοί με 150 δολάρια, οι άλλοι το ακριβές προσωπείο του Χόλιγουντ να μην το πιάνουν στο στόμα τους, το ακριβές προσωπείο #foumara_gia_metaxwtes_kordeles

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και γιατί δεν κρατούσαν ΚΑΙ το fingerprint ID,είναι η ερώτηση που ανεβαίνει στα χείλη όλων. Δηλαδή πόσο δύσκολο θα ήταν μωρή Apple;

 

Αν αρχίσεις να χρησιμοποιείς το face id, θα καταλάβεις πως το fingerprint ...πέθανε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αμα εισαι δημοσιο προσωπο και βγανεις 200 φωτογραφιες τη μερα, δε χρειαζετε να σκαναρουν τιποτα...

 

Για πες!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει δεν θα κατσει να ασχοληθει κανεις με εμας τους καθημερινους ανθρωπους, τα θεμα ασπουμε που ειχε η FBI με την Apple ομως με τους τρομοκρατες θα μπορουσαν να το λυσουν χρησιμοποιωντας αυτον τον τροπο?

Ζηταει κωδικο  apple id αλλα αυτο μπορουνε να τον βρουνε σωστα? το θεμα ειναι στον κωδικο ξεκλειδωματος του κινητου? Λεω εγω τωρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει δεν θα κατσει να ασχοληθει κανεις με εμας τους καθημερινους ανθρωπους, τα θεμα ασπουμε που ειχε η FBI με την Apple ομως με τους τρομοκρατες θα μπορουσαν να το λυσουν χρησιμοποιωντας αυτον τον τροπο?

Ζηταει κωδικο  apple id αλλα αυτο μπορουνε να τον βρουνε σωστα? το θεμα ειναι στον κωδικο ξεκλειδωματος του κινητου? Λεω εγω τωρα..

 

Κοίτα τελευταία φορά που έγινε αυτό, το FBI ζήτησε από την Apple να το ξεκλειδώσει.

Η Αpple αρνήθηκε να φτιάξει τέτοιο εργαλείο, έγινε ένας μικρός χαμός στην Αμερική και τελικά βρήκαν άλλο καλοθελητή που το ξεκλείδωσε.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/FBI%E2%80%93Apple_encryption_dispute

 

Όλα ξεκλειδώνουν προφανώς και δεν νομίζω ότι θα ασχοληθούν με σκαναρίσματα - 3d printing πατέντες..

έχει η NSA αρκετά πράγματα στο τσεπάκι της, που ούτε κατά διάνοια δεν έχουμε ιδέα

 

πάντως εγώ σαν χρήστης, εκτιμώ και ότι δυσκολεύτηκαν να το ξεκλειδώσουν καθώς και την άρνηση της Apple να παρέχει ξεκλείδωμα, ακόμα και αν αφορούσε τηλέφωνο τρομοκράτη.

λέει πολλά για τον τρόπο που διαχειρίζεται τα προσωπικά δεδομένα των χρηστών της

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το εχω χρησιμοποιήσει Απλα η απορία μου ειναι Γιατι να ξεκλειδώσεις ενα κινητό φέρνοντας το μπροστά στα μούτρα σου και να μην ειναι ήδη ξεκλειδωμένο μέχρι να φτάσει εκει με το Touch ID ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@bildanos

 

Τι για πες? 

Εχεις φωτογραφιες απο ολες τι γωνιες και με καλο φωτισμο. Δυσκολο να φτιαξεις ακριβες μοντελο απο το προσωπο καποιου? Με τις μοντερνες καμερες δεν ειναι δυσκολο να παρεις βιομετρικα στοιχεια (για αυτους που ασχολουντε, οχι για τον Λακη που θελει να ξεκλειδωσει το iphone της Σουλας απο το Β2 να δει ποιον εχει γκομενο), ιδαιτερα αν το μοντελο σου ποζαρει κιολας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το εχω χρησιμοποιήσει Απλα η απορία μου ειναι Γιατι να ξεκλειδώσεις ενα κινητό φέρνοντας το μπροστά στα μούτρα σου και να μην ειναι ήδη ξεκλειδωμένο μέχρι να φτάσει εκει με το Touch ID ;

 

κοίτα, οι εταιρίες προσπαθούν να push-αρουν τα όρια της τεχνολογίας όπως τα γνωρίζουμε.

Κακά τα ψέματα, το TouchID έχει και μια 4-5ετία στην πλάτη. 

Όταν σου λέει ότι είναι ασφαλέστερο δεν έχω λόγο να μην την πιστέψω (1/10000000)

 

Αυτό που βλέπουμε τώρα, λογικά θα βελτιωθεί σε αυτή την γενιά, με την χρήση και θεωρητικα στα επόμενα τηλέφωνα, υποψιάζομαι ότι δεν θα χρειάζεται καν να σηκώσεις το τηλέφωνο και να το φέρεις στα μούτρα σου.

 

πως το έλεγε ο αοιδός  "μια ματιά σου μόνο φτάαααανει... "

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...