Προς το περιεχόμενο

Η παραβίαση του Uber στο μικροσκόπιο των ευρωπαϊκών αρχών προστασίας δεδομένων


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι ευρωπαϊκές αρχές προστασίας προσωπικών δεδομένων θα συζητήσουν την επόμενη εβδομάδα τη συγκάλυψη της μαζικής υποκλοπής δεδομένων από την Uber, ενώ μπορεί να δημιουργήσουν μία επιτροπή που θα συνοντίσει τις έρευνες.

Η Uber βρέθηκε στο στόχαστρο των αρχών, έπειτα από την παραδοχή του CEO της εταιρείας Dara Khosrowshahi πως συγκάλυψε πέρυσι την κλοπή δεδομένων από 57 εκατομμύρια λογαριασμούς. Παρόλο που οι ευρωπαϊκές αρχές δεν μπορούν να επιβάλουν κοινές κυρώσεις, μπορούν να συστήσουν επιτροπές για τον συντονισμό των εθνικών ερευνών.

 

Τον επόμενο Μάιο, όταν θα τεθεί σε εφαρμογή το νέο ευρωπαϊκό καθεστώς προστασίας των προσωπικών δεδομένων, οι αρχές θα μπορούν να επιβάλουν πολύ μεγαλύτερα πρόστιμα, έως και το 4% του παγκόσμιου τζίρου.

 

Όπως έγινε γνωστό, η Uber πλήρωσε 100.000 στους χάκερ για να μείνει μυστική η παραβίαση. Οι χάκερ υπέκλεψαν τα ονόματα, τους λογαριασμούς email και τους αριθμούς κινητών τηλεφώνων των 57 εκατ. χρηστών. Από αυτούς τους χρήστες, στην περίπτωση 600.000 οδηγών υποκλάπηκαν και στοιχεία των αδειών οδήγησής τους.

 

Link.png Site: Reuters

Επεξ/σία από deligkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο 100 ? Τζάμπα δουλεύουν...Πιο πιθανό μου φαίνεται να σου φάνε λεφτά τα 5ψηφια του ant1 πάρα ο χάκερ.....

Πάλι καλά που δεν το χρειάστηκα μέχρι στιγμής και ελπίζω να μην το χρειαστώ κιόλας...

Να φανταστώ το ίδιο είπες όταν χακαραν και το yahoo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο 100 ? Τζάμπα δουλεύουν...Πιο πιθανό μου φαίνεται να σου φάνε λεφτά τα 5ψηφια του ant1 πάρα ο χάκερ.....

 

Εδώ που έχουμε φτάσει με τις υποκλοπές... το μόνο που εντυπωσιάζει είναι το ότι όντως είναι λίγα τα 100 για τον σκοπό :D 

Μάλλον γι αυτό βγήκαν και στη φόρα όλα.. τι περίμεναν με 100 χιλ :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την απόλυτη πεποίθηση οτι τα προσωπικά δεδομένα ολων μας έχουν ηδη διαρρεύσει και ηδη πωλουνται. Υπαρχουν βάσεις δεδομένων τις οποίες εκμεταλλεύονται με αριστοτεχνικό τροπο οι εταιρείες προς ώφελος τους. Παράδειγμα: γεννιέται το παιδι. Ξαφνικα στους 6 μήνες φυλλάδια απο εταιρίες για παιδικη τροφή 6 μηνών. Στους 18 για φρουτοκρεμα. Στα 3 έτη για παιδικούς σταθμούς. Στα 5 για ιδιωτικά σχολεία. Στα 7-8 για αγγλικά κλπ.

Τώρα τα αλλά προσωπικά δεδομένα όπως διαδρομές ταξί κλπ τα θέλει η uber για δικούς της λόγους.

Επίσης πας σε ένα καταστημα και σε ρωτάνε αθώα Τ.Κ. και φυσικά απαντας. Και αυτό προσωπικό δεδομένο είναι.

Όλα αυτά τα αθώα προσωπικά δεδομένα τα μαζεύουν και έχουν κανει για τον καθένα μας ενα προφίλ που αν ξέραμε το βάθος του θα ανησυχούσαμε.

Τώρα προσωπικά δεδομένα "πονηρης" φύσης νομιζω οτι δεν τους πολύ ενδιαφέρουν εκτός αν είναι κάποιος πράκτορας η παρανομει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι έγινε αν μάθουν το μειλ μου ή το τηλέφωνο μου ή τον αριθμό της άδειας οδήγησης. Ακόμα και αριθμό της χρεωστικης. vusa να μάθουν υπάρχουν πια δικλείδες ασφαλείας. Σε πιο απλές κοινωνίες που συνηθίζεται να λες σε όλους "καλημέρα" δεν υπάρχουν αυτές οι υστερίες με τα προσωπικά δεδομένα. Και έχω λόγους να πιστεύω ότι κάποτε η υστερία αυτή θα ξεπεραστεί.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο 100 ? Τζάμπα δουλεύουν...Πιο πιθανό μου φαίνεται να σου φάνε λεφτά τα 5ψηφια του ant1 πάρα ο χάκερ.....Να φανταστώ το ίδιο είπες όταν χακαραν και το yahoo

Καλά φαντάζεσαι γιατί δεν έχω Yahoo...

δεν μας αφορα αν το χρειαστηκες η οχι

Είσαι ένας από τους 57 εκατομμύρια λογαριασμούς μάλλον
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Καλά φαντάζεσαι γιατί δεν έχω Yahoo...

Είτε έχει gmail είτε δικό σου server είναι το ίδιο και το αυτό (αν έχεις gmail σε προκαλό στα στείλεις mail με link απο το booking , if you know waht i mean ) ... μόνο που έχεις ιντερνετ φτάνει ... εκτός αν είσαι απο αυτούς που πιστεύουν οτι είναι "καλυμένοι" επειδή έχουν ξε-τικάρει το κουτάκι στο privacy ....

Φιλικά ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...