Προς το περιεχόμενο

Ταινιες του περιοδικου ΣΙΝΕΜΑ


as223

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο που ζηταω ειναι ομολογουμενως καπως δυσκολο αλλα δεν ξερω πού αλλου να απευθυνθω...

 

Υπαρχει κανενας φιλος που να εχει ολα τα τευχη του περιοδικου ΣΙΝΕΜΑ? Αν ναι, μηπως μπορει να μου κανει μια λιστα με τις ταινιες που ειχε σε καθε τευχος?

 

Ειναι χρονοβορο και κουραστικο αλλα το περιοδικο δεν εχει δικο του site...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τα έχω όλα τα τεύχη του περιοδικού 'Σινεμά'. Αν δεν βαριέσαι να περιμένεις (και δεν με προλάβει κανείς άλλος...), θα στα γράψω όλα τα έργα αύριο το πρωί - τώρα ετοιμάζομαι να πάω σε κάποιους φίλους που γιορτάζαν εχθές.

 

Διευκρίνηση: Θες και τις VHS και τις DVD ή μόνο τις DVD; :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πωπω, ξέχασα ότι είχα αυτή την αγγαρεία να κάνω - αλλά αφού το υποσχέθηκα, δεν το συζητάμε, θα την κάνω! :)

 

Λοιπόν, γράφω τις ταινίες με τη σειρά που δόθηκαν από το περιοδικό - δυστυχώς δεν θυμάμαι πια ποιό τεύχος είχε την πρώτη ταινία - έχω και τα τεύχη αλλά είναι λίγο ανάκατα στο ιδιότυπο σύστημα ταξινόμησής μου (κατοχυρωμένη πατέντα: ρίξτα-όπου-βρείς™) και βαριέμαι τρελλά να τα ψάξω τώρα. Σε παρένθεση ο ελληνικός τίτλος για να μην μπερδευόμαστε. Enjoy:

 

1. The Piano - (Μαθήματα πιάνου)

2. Εvita

3. Buena Vista Social Club

4. Blood Simple Director's Cut - (Μόνο Αίμα)

5. Λούφα και Παραλλαγή

6. Himalaya - (Ιμαλάια)

7. Time Bandits - (Οι ληστές της Ιστορίας)

8. Hellraiser

9. Down by law - (Στην παγίδα του νόμου)

10. Mona Lisa - (Μόνα Λίζα)

11. Stir of Echoes - (Ψίθυροι των πνευμάτων)

12. Todo sombre mi madre - (Όλα για την μητέρα μου)

13. BIOS και πολιτεία

14. Requiem for a dream - (Ρεκβιέμ για ένα όνειρο)

15. Memento

16. Rita Hayworth and the Shawsank Redemption - (Τελευταία έξοδος Ρίτα Χέιγουορθ)

17. Fargo - (Φάργκο)

18. A Simple Plan - (Ένα απλό σχέδιο)

19. Carne Tremula - (Καυτή Σάρκα)

20. La vita e bella (Η ζωή είναι ωραία)

21. The Blair Witch Project & The Curse of Blair Witch

22. The Limey (Ο Εγγλέζος)

23. Safe Sex

24. The man who wasn't there - (Ο άνθρωπος που δεν ήταν εκεί)

25. The Curse of the Jade Scorpion - (Η Κατάρα του Πράσινου Σκορπιού)

26. The Ninth Gate - (H Ένατη Πύλη)

27. Reservoir Dogs

28. Jacob's Ladder (Ξύπνημα στον εφιάλτη)

29. Basic Instinct (Βασικό Ένστικτο)

30. Escape from New York (Απόδραση από τη Νέα Υόρκη)

31. Notting Hill (Μια βραδιά στο Νότινγκ Χίλλ)

32. Billy Elliot (Μπίλυ Έλλιοτ: Γεννημένος Χορευτής)

33. Angel Heart (Δαιμονισμένος Άγγελος)

34. Total Recall (Ολική Επαναφορά)

35. Gosford Park (Έγκλημα στο Γκόσφορντ Παρκ)

36. Irreversible (Μη αναστρέψιμος)

37. Hable con ella (Μίλα της)

38. Manhunter (Ο Ανθρωποκυνηγός)

39. Ran

40. The Fog (Η Ομίχλη)

41. Trainspotting

 

Να μου επιτρέψετε κι ένα-δυό προσωπικά σχόλια:

 

Η εξέλιξη των ταινιών που δίνει το περιοδικό 'Σινεμά' είναι, αν μη τι άλλο, εντυπωσιακή. Το περιοδικό έχει δώσει γενικά γνωστές ταινίες αλλά δεν ακολουθεί πάντα την πεπατημένη. Στην παραπάνω λίστα υπάρχουν ταινίες που δεν έχουμε γνωρίσει στην Ελλάδα σε DVD ή, στην καλύτερη περίπτωση, έχουν ελάχιστη κυκλοφορία (Manhunter, Jacob's Ladder, The Limey, The man who wasn't there, Blood Simple).

 

Έχει δώσει διαμάντια (Ran, Gosford Park, The man who wasn't there, Carne Trebula, The Limey, Down by law, Blood Simple) έχει δώσει σκουπίδια (Safe sex, Evita) και έχει δώσει και blockbusters (Total Recall, Escape from New York, Basic Instinct). Όλες οι ταινίες έχουν μόνο ελληνικούς υπότιτλους (χάθηκαν και οι αγγλικοί;), μερικές έχουν μπόλικα extras και μερικές ουσιαστικά τίποτα.

 

Αυτά. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σκατά μέλος είσαι που δεν αναφέρεις τίποτα για το 36 ρε παρεδώσε; Λίγο ακόμα και θα συγκαλέσω έκτατο συμβούλιο του ...μονομελούς Προεδρείου του συνδέσμου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

re pedia diavasa tin lista pou edwse o paredwse kai vlepo oti exei valei merikes katapliktikes tainies...!Egw arxisa na to pairno apo tin teleutaia tainia pou evale trainspotting ;) Mou fenete tha ta pairno ola giati apo ti deixnei i istoria aksizei...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

@ Gary: Δεν θυμάμαι για το 'BIOS και Πολιτεία' (βαριέμαι να δω τώρα, είμαι αλλού) αλλά το 'Λούφα και Παραλλαγή' έχει σίγουρα αγγλικούς υπότιτλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Kala ola auta re paidia, alla ti ginetai me ti timi tou periodikou? Den einai poli akribi? Thelo na po, eimai foititis makria apo to spiti mou, kai ta 8,50euro mou fainontai kapos. Kserete ti pairneis me 8,5euro sto supermarket?? :D

 

Telos panton, ontos, oi tainies pou dinei kata kairous to periodiko aksizoun, an kai to periodiko apo mono tou aksizei. Thimamai otan ta agoraza kai ekane 2xiliarika me tis VHS akoma. Panta to agoraza gia to periodiko kai oxi gia ti tainia, kai exo parei merikes malakies tipou escape from new york mono kai mono gia na to diabaso, pou edo pou ta leme, de katalabaineis kai polla apauta pou grafoune, alla exoun endiaferonta themata.

 

Oso anafora to Ran, man_with_no_name, to eida...alla..pos na sto po...den enthousiastika. Maresan ola ta eikastika meri, opos se oles tis asiatikes tainies alloste, alla apo kei kai pera, kapou barethika. Eidika sti skini pou kaine ena spiti, ti einai auto, kai polemane oloi pano kato....Se mia skini mono stenoxorithika otan skotothike o adelfos kapoiou, tora poiou, de thimamai.

 

Pantos, pali kala pou xoume ki auto, kai enimeronomaste oi sinefil ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε paredwse ρίξτα εδώ και γω θα ενδιαφερόμουν.

Ξέρει κανείς αν γίνεται να τα βρεις πουθενά τώρα (π.χ. στα γραφεία τους);

 

Αυτό το μήνα έχει το ΤΗΕ ΕΥΕ

 

Είχα πάρει παλιότερα όταν έψαχνα το τεύχος με την ταινία λούφα και παραλλαγή... Πήρα λοιπόν που λέτε τα γραφεία του περιοδικού σινεμά και μου είπαν άκουσον - άκουσον ότι δεν διατηρούν αρχείο με τα τεύχη που μένουν απούλητα!!!! :shock: Και εγώ τους απαντάω μα καλά που θα βρώ αυτή την ταινία που δεν υπάρχει για αγορά όπως (π.χ. το εβίτα που ήταν το πρώτο dvd που έβαλαν). Επειδή έχασα ένα τεύχος να μην μπορώ να το προμηθευτώ!!! Πάντως για την λούφα βρέθηκε ένας καλός insomniac... και oh my god caught by the dog!!! Μη φάμε και κανά ban καλοκαιριάτικα και όχι τίποτα άλλο δεν παίρνουμε και άδεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου είπαν άκουσον - άκουσον ότι δεν διατηρούν αρχείο με τα τεύχη που μένουν απούλητα!!!! :shock: ...

 

Yeap,den yparxei tetoio eidos.YPARXOUN proswpika arxeia,to arxeio tou dieythinti kai ena arxeio gia ton Omilo alla arxeio pou na mporoun na sou dwsoun teyxh DEN exoun

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...