Προς το περιεχόμενο

Cosmote και εταιριες εισπραξεως λογαριασμων


grkostis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

I COSMOTE vazei kai nt*******es twra gia na eispraksei tous logariasmous apo tous pelates tis.

 

Molis elava ena systimeno gramma gia logariasmo apliroto apo mia etairia Trust AE oti prepei na pliroso ton logariasmo tou kinitou mou cosmote allios tha epivarintho kai me alla eksoda .

 

Re den pane ston diaolo ....

 

Ola ta stoixeia tis en logw etairias fusika einai stin diathesi mou kai stin diathesi sas fusika :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Λυπάμαι, αλλά αυτό είναι καθόλα νόμιμο, από την στιγμή που έχει παρέλθει εύλογο χρονικό διάστημα και δεν έχεις ακόμα πληρώσει τον λογαρισμό. Στο εξωτερικό αυτή η πρακτική εφαρμόζεται χρόνια. Περνάει η ετειρεία που της χρωστάνε τα λεφτά την οφειλή σε άλλη (με απώλεια χρημάτων φυσικά) και η άλλη εταιρεία προσπαθεί να τα πάρει. Πλέον η οφειλή σου δεν είναι στην Cosmote αλλά στην Trust.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν μπορω να καταλαβω την αγανακτηση σου.Αφηνεισ απληρωτο το λογαριασμο ζητας και τα ρεστα; Ημαρτον ρε παιδια ας ειμαστε λιγο πιο σοβαροι.Δικιο εχουν να στα ζητανε, τι περιμενες να στα χαρισουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν μπορω να καταλαβω την αγανακτηση σου.Αφηνεισ απληρωτο το λογαριασμο ζητας και τα ρεστα; Ημαρτον ρε παιδια ας ειμαστε λιγο πιο σοβαροι.Δικιο εχουν να στα ζητανε, τι περιμενες να στα χαρισουν;

 

Θα συμφωνήσω με τον spyboll... Αν αργήσεις να πληρώσεις την πιστωτική σου κάρτα έστω και μία μέρα η τράπεζα σου βάζει τόκους κεφαλαίου αλλά και υπερημερίας!

 

Γιαυτό οι λογαριασμοί στην ώρα τους!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιστολη που σου εστειλαν λογιζεται ως ''εξωδικη οχληση" και δεν εχει πραγματικα νομικα αποτελεσματα, πλην ομως αποτελει μια πρωτη προσπαθεια εκ μερους της εισπακτικης εταιριας για να εισπραξει τα χρηματα χωρις να μπει στη χρονοβορα διαδικασια του δικαστηριου. επομενη κίνηση ειναι να σου κανουν αγωγη και κατοπιν μετα την εκδοση της σχετικης αποφασης να προχωρησουν στην εκδοση διαταγης πληρωμης την οποια και θα εκτελεσουν ερχομενοι σπιτι σου και κατασχωντας περιουσιακα σου στοιχεια. εσυ βεβαια μπορεις να κανεις ανακοπη και αναστολη εκτελεσης αλλα χωρις βασιμο λογο δεν θα εχεις καμμια τυχη. εγω ακομα γελαω με την περιπτωση ενος συγγενη μου στον οποιο η εισπρακτικη εταιρια ζητησε ''να τους εμπιστευτουμε γιατι η cosmote ειναι σοβαρη εταιρια'' (δεν ειχαν τα παραστατικα της οφειλης). γελαω περισσοτερο με την αντιδραση τους οταν καυταλαβαν οτι κινδυνευαν να φανε μυνηση. anzway!! an ta χρηματα οφειλονται οντως τα πληρωνεις. οι δικηγοροι της εισπρακτικης κανουν αυτη και μονο τη δουλεια οσο μικρο και να ειναι το ποσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τετοιες ενεργεις οπως της COSMOTE δεν πρεπει να ειναι γραμμενες στο συμβολαιο με την καθε εταιρεια??? Ευτυχως δεν εχω εμπειρια και δεν σκοπευω να εχω...Παβτως εχω ακουσει οτι τετοιες "παραγωγες" εταιρεις καταφεγουν και σε ενεργειες απαραδεκτες οπως απειλη για δυασυρμο στη γειτονια και αλλα.Ετσι εχω ακουσει.Δεν ξερω αν αληθευει... :?: :?: :?: :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως πληρωσα τον λογαριασμο σημερα σε καταστημα της Cosmote.Σε καμμια περιπτωση δεν θα πληρωνα σε μια αγνωστη ουτε ενα ευρω.

 

Τωρα οσο για το θεμα περι προσωπικων δεδομενων το σκεφτομαι σοβαρα μιας και δεν μπορουν να δινουν τα προσωπικα δεδομενα κανενος σε καμμια εταιρια.

 

Αλλωστε οταν εκανα το συμβολαιο δεν υπεγραψα καπου οτι θα πληρωσω στον καθε νταβατζη τον λογαριασμο μου.

 

Εννοειται βεβαια οτι θα διακοψω και το συμβολαιο καθως και ολα τα συμβολαια της εταιρειας μου ( ειναι 12 συμβολαια) ετσι ωστε να μαθουν να σεβονται τον πελατη τους ακομα και αν ειναι κακοπληρωτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η πρακτική του να δίνεται κάπου αλλού ο λογαριασμός είναι νομιμότατη και νομικά λέγεται 'factoring'. Ούτε νταβαντζιλίκι είναι ούτε τίποτα. Τα προσωπικά δεδομένα του πελάτη δεν θίγονται έτσι, ας μην το παρατραβάμε το σχοινί.

 

Επιπλέον:

 

1. Προσβλητικές εκφράσεις που ΚΑΚΙΣΤΑ χρησιμοποιήθηκαν στον τίτλο του παρόντος topic σβήνονται.

 

2. Προτροπές για παράνομες πράξεις που περιέχονται σε μηνύματα, σβήστηκαν επίσης.

 

:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλωντας με τη λογικη του νομοθετη, δεν υπαρχει ζητημα προσωπικων δεδομενων σε αυτη την περιπτωση. ειναι ολα νομιμα. βεβαια η συμπεριφορα απο εταιρια σε εταιρια διαφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι νέα μόδα εδώ και 3-4 χρόνια η εκχώρηση απαίτησης.

Το factoring είναι για περιπτώσεις που υπογράφεις από πριν την εκχώρηση σε τρίτο.

Κατά τη γνώμη μου είναι καλή περίπτωση και ας φωνάζουν μερικοί.

Έχει γεμίσει η Ελλάδα χρέη. Ας μάθουν μερικοί να πληρώνουν τέλος πάντων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...