Προς το περιεχόμενο

Μπορω να εχω δυο λειτουργικα στο PC?


ALX1150

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eχω δυο σκληρους.

Ο ενας και first bootable ειναι ενας SATA 120Gb 7200 8Mb cache που τον εχω μισο μισο (δυο partition)Το ενα partition δεν εχει τιποτα μεσα.

O αλλος ειναι ενας IDE Maxtor 30Gb 7200 τον οποιο τον εχω για αποθηκευση mp3 ή για να εγκαθιστω κανα παιχνιδι.και εχω γεματο τον μισο (γυρω στα 16Gb)

 

Θελω να προσπαθησω να ριξω και τα Windows98 SE μεσα για να δοκιμασω και μεσα απο αυτα να τρεξω τα crack προγραμματα του Filmnet μηπως εχω καλυτερα αποτελεσματα.

 

Μπορω να βαλω και τα 98;

 

Σε ποιον δισκο απο τους 2 (3)

 

Πως γινεται να επιλεγω μετα με ποιο λειτουργικο θελω να φορτωσει ο υπολογιστης χωρις να μπαινω στο BIOS και να επιλεγω ποιος δισκος θα κανει πρωτος boot;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ απλά πρώτα εγκαθιστάς τα 98 σε ένα partition η δίσκο και μετά τα xp. Τα xp 8α αναγνωρίσουν την προηγούμενη εγκατάσταση και θα σε ρωτήσουν αν θέλεις να κάνεις εγκατάσταση πάνω από τα 98 ή σε άλλο παρτίσιον/δίσκο. Όταν επιλέξεις σε άλλο δίσκο τότε όταν θα κάνει boot ο υπολογιστής θα επιλέγεις πιο λειτουργικό θες (στο bios δεν κάνεις τίποτα).

 

Αν έχεις ήδη εγκατεστημένα τα xp τότε θες το partition magic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

exw tin entipwsi pws den xreiazetai na valeis prwta to ena kai meta to allo. Apla se ena partition apo auta pou exeis diathesima vazeis ta win98. Otan ksekina o ypologistis tha vlepei kai ta dyo leitourgika kai tha se rwta se poio thes na mpeis.

 

Αν δεν έχει το παιδί partition magic, τότε πρώτα τα 98 και μετά τα xp...

Η σειρά δεν παίζει ρόλο μετά τα 2000. Millenium ή 98 πρέπει πρώτα... Όπως και σε υπολογιστή χωρίς λειτουργικό δεν μπορεί να βάλει Millenium και 98 χωρίς τη βοήθεια του partition magic...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή φίλεsotris99, με το partition magic μπορούμε να εγκαταστήσουμε Win98 πάνω από Win2000; Θα μπορούσες να μου δώσεις λίγες οδηγιούλες συνοπτικές; Πως γίνεται δηλαδή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Efoson den thes na allakseis ta partition pou exeis den xreiazesai olo to partition magic alla mono to boot magic(ths idias etairias einai). Afou to egkatastiseis mporeis na peraseis ta win98 meta apo ta 2000. Molis ksekinaei o ypologistis sou se rotaei na epilekseis poio leitourgiko tha bootarei kai malista se grafiko periballon. Poly eykolo sth xrhsh to sygkekrimeno programma kai me polles dynatotites.

Prosekse mono oti an to partition me ta win2000 einai NTFS tote otan bootareis sta win98 den tha vlepeis to partition twn 2000.

An thes epipleon odhgies pes na voithisoume.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή φίλεsotris99[/b'], με το partition magic μπορούμε να εγκαταστήσουμε Win98 πάνω από Win2000; Θα μπορούσες να μου δώσεις λίγες οδηγιούλες συνοπτικές; Πως γίνεται δηλαδή...

 

Sorry δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Ξέρω μόνο ότι γίνεται... Μόλις δουν το ποστ οι ειδήμονες του partition magic πιστεύω να ποστάρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξα νέο topic στα λειτουργικά συστήματα.

 

Όποιος μπορεί να με βοηθήσει λοιπόν, στο:

 

http://www.insomnia.gr/phpBB2/viewtopic.php?p=673970#673970

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και σε υπολογιστή χωρίς λειτουργικό δεν μπορεί να βάλει Millenium και 98 χωρίς τη βοήθεια του partition magic...

 

diladi se pc xwris leitourgiko mporoume na valoume win me kai 98 mono me ti voitheia tou p magic?? kala, kai apo pou tha to treksoume to p magic afou den exoume kan leitourgiko?? apo allo pc??

 

oxi re paidia afou to paidi exei windows kai partition pou mporei na valei oti leitourgiko goustarei. tha mporesei loipon na valei ta win pou thelei kateuthian ekei.. giati prwta tw men kai meta ta de.. poia einai i eksigisi an pragmati paizei rolo i seira??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η εξήγηση φίλε είναι ότι τα Windows δεν σ' αφήνουν να κάνεις 'downgrade', υποβάθμιση δηλαδή και καλά του λειτουργικού!

 

Δοκίμασε το και μόνο σου να δεις, αν τα καταφέρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το Partition Magic, τα 98&ME,μονο στον Primary master γινονται intallation.Δεν θυμαμαι ομως αν υπαρχουν δυο partitions,μπορει να στηθουν στο δευτερο,αφου στο πρωτο θα υπαρχουν τα XP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Παρακαλώ να συνεχίσουμε τη συζήτηση στο topic που βρίσκεται στο σωστό forum:

 

http://www.insomnia.gr/phpBB2/viewtopic.php?p=673970

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...