Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για ebay...


vlachaquito

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εγώ έκανα στο Αμερικανικό... Έχει σπίτι ο father εκεί, οπότε ακόμα και non-worldwide αποστολές θα μπορώ να τις λαμβάνω. Χοχο. :)

 

Το paypal δείχνει να είναι καλή φάση... Μου άρεσε πολύ το γεγονός ότι δουλεύει και με απλές debit κάρτες και όχι μόνο πιστωτικές, οπότε δεν γίνεται να χάσεις παραπάνω λεφτά απο όσα έχεις στον λογαριασμό σου... Έχω έναν στην Εμπορική που έχει μέσα μόνο όσα χρειάζομαι για μια αγορά, so ότι και να παιχτεί... :)

 

Thanx Vlachaquito, πολύ χρήσιμο topic, +1 positive vote ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@aussieguy84: an den doseis mail apo ISP(px [email protected], [email protected] klp) sou zitaei mia pistotiki. ego edosa otenet gia na min exei to ebay tin karta mou para mono to paypal(an kai telika einai ena kai to afto alla telospanton...). koinos, psospathei na eksasfalisei tous xristes apo epidoksous apateones kai atoma pou den skopevoune me sovarotita na xtypisoune proionta. ;)

 

@pred: ton arithmo tis ethnocash oxi. an eixes mia kartoula alphabank px pou einai xreostiki(tsekarei dld se pragmatiko xrono ama exeis ta fraga kai sta travaei epitopou) tha ekanes mia xara ti douleia sou. gia ethniki min to psaxneis den yparxei kan endexomeno. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ti simainei debit diladi?

egw exw e8no cash kai emporokarta...

kanoun douleia h na xtipisw kamia gift card sti trapeza attikis?

alh8eia ayth h teleytaia exei toko? ti epibarinsi exei? as poume bazw 100 eyrw sti karta... aytoi ti mou kratane?

 

thanks kai pali...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

predator, Φίλε μου πήγαινε στην Alpha Bank και άνοιξε λογαριασμό και για να ελέγχεις τον λογαριασμό θα σου δώσουν μια κάρτα VISA, αυτήν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις άνετα στο PayPal...

Για όσους φοβούνται τις συναλλαγές μέσω eBay

 

1) Κοιτάς feedback

2) Πρώτα απ' όλα αναλόγως τον πωλητή το PayPal προσφέρει ασφάλεια $200 ή $500 ή $1000. Οπότε αν γίνει βλακεία σε μια βδομάδα με δέκα σου στέλνουν πίσω τα χρήματα

3) Σε ένα μήνα αφού λάβεις τον λογαριασμό της κάρτας κάνεις αμφισβίτηση συναλλαγής και μέσα σε 45 ημέρες παίρνεις τα χρήματα πίσω

4) Έχω στο eBay 160 συναλλαγές και δεν έχω χάσει ούτε ένα cent, μόνο μια φορά δεν μου στείλαν κάτι αξίας $80 = 60? και μόλις το ψιλιάστικα πήρα πίσω τα χρήματα μου.

 

Όσο για τους χρόνους αποστολής εξαρτάται από την χώρα που φεύγει το μέσο που φεύγει και την χώρα προορισμού.. Πάμε πινακάκι

 

Αμερική -> Airmail 7 ή 10 ακριβώς ή 30 μέρες

Express Mail -> 8 ημέρες με tracking number

Αρκεί να γράψουν gift και να μην συμπεριλάβουν τιμολόγιο και δεν παιρνάτε τελωνείο αν περάσετε τελωνείο 60? + ένα 23% + στην αξία του αντικειμένου (μαζί με τα έξοδα αποστολής) + ότι θα φάτε μια μέρα στο τελωνείο

 

Γερμανία -> 3 ημέρες

Αγγλία -> 3 ημέρες συστημένα (registered) 10-12 ημέρες δέματα

Χώρες Ασίας -> E.M.S -> 2-4 ημέρες, συστημένο 6-12 ημέρες, Αν περάσετε τελωνείο πληρώνετε απλώς 23% στην αξία

 

ΚΑΛΕΣ ΑΓΟΡΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

predator, τσέκαρε την EmporoKarta, η δική μου γράφει απο κάτω Debit. Εγώ χρησιμοποίησα της AlphaBank επειδή έχω όλα μου τα χρήματα στην Emporiki και δεν νοιώθω άνετα να παίζω με αυτήν...

 

Αν και τώρα που τη βλέπω καλύτερα, παρ'ότι γράφει Debit λείπουν κάποια αναγκαία στοιχεία... πχ συμπληρωματικός αριθμός στο πίσω μέρος... Τέσπα.

 

Αυτό που λέει ο _Dimon_ είναι καλό, μια καρτούλα για ΑΤΜ με δυνατότητα χρήσης ως debit. Θα δεις ότι πάνω δεξιά θα γράφει Visa.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν κάρτες προπληρωμένες που να μην χρειάζεται να έχεις λογαριασμό σε τράπεζα αλλά να μπορείς να τραβάς από αυτές?Αν ναι από ποιές τράπεζες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dimon τι εννοεις βάλτε AlphaBank?

Το να ανοίξεις λογαριασμό στην AlphaBank είναι δωρεάν?

Γιατί σηνήθως οι τράπεζες θέλουν γύρω στα300Ε

Τα οποία βέβαια βγαίνεις έξω στο ΑΤΜ και τα ξαναπαίρνεις επιτόπου.

Άσε που σου χρεώνουν και κάτι ελέγχους κίνησης λογαριασμών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί κοίταξε εδώ : http://www.alpha123.gr/page/

 

Τα ίδια ισχύουν και για τράπεζα Κύπρου :

http://gr.bankofcyprus.com/main.asp?id=3128&lang=GR και σου δίνουν αυτή την κάρτα : http://gr.bankofcyprus.com/main.asp?id=3577 που την έχω δοκιμάσει σε πολλά site και δουλεύει μια χαρά...

 

(ΔΕΝ έχει έξοδα διαχείρισης...)

 

Καλύτερα να χρησιμοποιήσεις κάτι τέτοιο και να έχεις λίγα χρήματα στον εκάστοτε λογαριασμό παρά να αγοράζεις κάθε φορά gift card (που κρατάει και προμήθεια η τράπεζα ) - πιθανόν να σου μείνουν ρέστα κλπ...

 

Predator αν γράφει πάνω visa electron πιθανότατα ναι

Αν γράφει maestro ξέχνα το καλύτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...