Προς το περιεχόμενο

πως κανω format?


Isis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αχχχχ.......................... πηγα και εγω να απεγκαταστησω firewall/antivirus και να βαλω καποια και ο υπολογιστης διελυθηκε..:( λοιπον, αν και ειχα κανει και παλια format, ξεχασα πως γινεται.. :P ( χωρις πλακα ). θελω να κανω μονο τον ενα δισκο που εχει τα windows. θελω να μου πειτε πως μπορω να κανω format, τι updates πρεπει να βαλω ( τα windows δεν ειναι original :shock: ) καθως και εαν μπορω σε Pirate να βαλω το service pack 2. θα εχω προβληματα με τα παιχνιδια και θα υπαρχουν ασυμβατοτητες με το εν λογω pack? ( με διαφορα προγραμματα κτλ ) γιατι ακουσα οτι δημιουργει πολλα προβληματα. βγηκε και αλλο πιο καινουριο? γιατι εχω ενα απο το καλοκαιρι :shock: ( ειναι απο το cd του pc master ).

 

δεν βιαζομαι για το format ( θα γινει την πρωτη μερα που θα κλεισουν τα σχολεια :P , οποτε με την ησυχια σας... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να βρεις την δισκετούλα εκκίνησης των win9x να μπουτάρεις μ΄αυτήν και να πληκτρολογήσεις fdisk. Για τα υπόλοιπα ακουλούθησε τισ οδηγίες. Μετά το μόνο που χρειάζεσαι είναι το SP2. Δεν υπάρχει κανένας σοβαρός λόγος να μην το βάλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Format θέλει να κάνει το παιδί οχι fdisk. Πολύ απλά βάζεις το cd των Windows Xp και κανεις απο εκει την εγκατάσταση. Δηλώνεις στο Bios να ξεκίνήσει απο το cd-rom.

Στην αρχή αν θές μπορείς να διαλέξεις και σύστημα αρχείων ntfs αν δεν είναι ήδη το partition με αυτό το σύστημα αρχείων.

Οσο για το Sp2 το έχω ήδη εγκατεστημένο και δεν μου έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα! Βρές το απο κανα φιλαράκι σου και εγκατεστησέ το! Εννοείται οτι αν εγκαταστήσεις το 2 δεν χρειάζεται και το 1 γιατί ήδη συμπεριλαμβάνεται στο Sp2.

Και μετά θα κάνεις κανονικά windows update για καινούρια fixes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστές οι οδηγίες μόνο που είναι απάντηση στο πως ξαναβάζω τα windows. H ερώτηση ήταν πως κάνω φορμάτ. Τωρά αν η εγκατάση των windows προυποθέτει το φορμάτ είναι άλλη ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως. δεν θυμαμαι καλα τι επιλεγω οταν κανω format. κατι για διαμερισματα λεει και ποια θελω να σβησω. εχω 2 δισκους. αμα εγκαταστησω το sp2 ενω εχω Και το 1 τι θα γινει? επειδη στο cd των windows υπαρχει και το sp1, οποτε εκγαταστιεται αυτοματα. το sp2 ειναι μονο για αγγλικα windows? αυτο που εχει στο pc master για τι windows ειναι?

 

τελικα ειναι αναγκη να κανω format σημερα ( οταν ξυπνησω ) . αρχισε να βγαζει σφαλματα συνεχεια και να βγαζει μπλε οθονες οταν κανω επανεκκινηση. ελπιζω αυριο να μην κολλησει για τα καλα..

 

και κατι ακομα. πολλες φορες οταν κανω επανακκινηση κολλαει στο παραθυρο που λει εγγραφη μη αποθηκευμενων εφαρμογων ή κατι τετοιο. και μιση ωρα που το αφησα δεν ξεκολλησε. γιατι συμβαινει αυτο? :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mporeis epishs na eggatasthseis to Partition Magic kai na dhmiourghseis tis 2 disketes pou apaitountai gia na kaneis pio efkola (=epoptika) thn douleia sou.An den egga8istatai sto diko sou pc kanto se enos filoy sou kai apla pare tis 2 disketes.Aftes mono sou xreiazontai.Me thn mia bootareis kai h allh einai to prog.Blepeis sxhmatika tous sklhrous sou opote oi pi8anothtes na kaneis kamia m@l@ki@ kai na formareis la8os disko mhdenizontai...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστές οι οδηγίες μόνο που είναι απάντηση στο πως ξαναβάζω τα windows. H ερώτηση ήταν πως κάνω φορμάτ. Τωρά αν η εγκατάση των windows προυποθέτει το φορμάτ είναι άλλη ιστορία.

 

 

format c:/u μέσα απο δισκέττα dos που φτιάχνεις μέσω win98.

 

Αλλά γιατί να ψάχνεται με δισκέττες και να μην κάνει μέσω του cd εγκατάστασης το φορμάτ??? Πολύ πιο εύκολα και το φορμάτ γίνεται κανονικότατα και μπορείς ακόμα και το file system να ορίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως. δεν θυμαμαι καλα τι επιλεγω οταν κανω format. κατι για διαμερισματα λεει και ποια θελω να σβησω. εχω 2 δισκους. αμα εγκαταστησω το sp2 ενω εχω Και το 1 τι θα γινει? επειδη στο cd των windows υπαρχει και το sp1' date=' οποτε εκγαταστιεται αυτοματα. το sp2 ειναι μονο για αγγλικα windows? αυτο που εχει στο pc master για τι windows ειναι?

[/quote']

 

Απλά όταν κάνεις την εγκατάσταση μέσω του cd θα του δηλώσεις σε ποιο partition θές να γίνει η εγκατάσταση (λογικά θα θές στο c: καθώς και το file system που θα έχει το partition.

Αν με τα win εγκατασταθεί και το sp1 δεν υπάρχει πρόβλημα!!! Βάζεις και το sp2 και εισαι οκ!

Το sp2 είναι και για ελληνικά win! Εννοείται οτι είναι διαφορετικό αρχείο το αγγλικό σε σχέση με το ελληνικό Μην μπερευτείς και βάλεις το αγγλικό σε ελληνικά win. Το Ram πρέπει να είχε το Sp2. Βρες το απο κάποιο φίλο σου ή κατέβασε το με dsl.

 

και κατι ακομα. πολλες φορες οταν κανω επανακκινηση κολλαει στο παραθυρο που λει εγγραφη μη αποθηκευμενων εφαρμογων ή κατι τετοιο. και μιση ωρα που το αφησα δεν ξεκολλησε. γιατι συμβαινει αυτο?

 

Κάνε ενα check με κάποιο πρόγραμμα στυλ Win Doctor του Norton Systemworks για να σου βρεί αν έχουν πρόβλημα τα win σου.

Εγώ χρησιμοποιώ αυτό και το pc εδώ και 15 μήνες δεν έχει ζητήσει εγκατάσταση λειτουργικού ή φορματ.

Υπάρχει και ενα κολπάκι να πειράξεις την registry λέγοντας της να μην περιμένει μέχρι να ξεκολλήσει η εφαρμογή αλλά να την τερματίζει αμέσως. Αλλάζεις κατι τιμές δηλαδή με μικρότερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να κανης format βαζης το cd των windows και κανης επανεκινηση απο εκει και περα ακολουθης τις οδηγιες οσο για το sp2 αφου εχης πειρατικαwindows απεφηγετο γιατι ακουσα οτι μετα 30 μερες κλειδωνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να κανης format βαζης το cd των windows και κανης επανεκινηση απο εκει και περα ακολουθης τις οδηγιες οσο για το sp2 αφου εχης πειρατικαwindows απεφηγετο γιατι ακουσα οτι μετα 30 μερες κλειδωνουν

 

As min grafoume pragmata ta opoia den kseroume i etsi apla "akousame" apo kapou k den stekoune...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα αρχισε να βγαζει και μπλε οθονες. ελπιζω αυριο που θα τον ανοιξω για να κανω format να μην τελειωσει.. ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sory re paidia ti lete edw pera? anarwtiemai an kaneis apo sas diavase tous kanones.

tespa, file isis kane boot apo to cd twn xp, pata enter stin othoni pou se rwtaei ti na kaneis (install xp), kai otan sou vgalei ta partitions tou sistimatos sou (c:, d:, E:, etc)

pata t opartition pou exeis idi ta xp apanw. meta tha sou vgalei apla mia othoni pou tha sou leei oti exeis idi ena OS sto partition, kai esi apla epelekse format selected partition using ntfs file system (oxi quick format) kai meta eisai ok. an de thes na mplexteis, otan tha sou vgalei ta partitions kai tous diskous sou, vres to drive pou exeis ta xp (c: px). Pata D gia na to kanei delete, L gia confirm, kai meta ston afou sou svisei to partition pata C gia create new partition kai vale to megisto dunato megethos (auto pou eixes kai prin diladi) kai vale ta xp ekei. tha ta formarei mono tou se ntfs (molis epilekseis kai t ofile system) kai sto kapaki tha sou perasei ta windows.

alla i pio grigori methodos einai i prwti. apla epelekse to partition i to disko pou exeis ta xp, tha se rwtisei an thes na kaneis repair i new setup (afou o diskos thaxei idi OS), epilegeis kai telos. iremise einai poli eukolo. mi mplexteis me boot disks klp, ektos an eisai sigouros pws ksereis ti na kaneis.

 

''Αν με τα win εγκατασταθεί και το sp1 δεν υπάρχει πρόβλημα!!"'

giati file mad boy an de mpei kateutheian to sp1 kai mpei meta tha exei provlima dld?

 

kali epitixia isis :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...