Προς το περιεχόμενο

Χρήσιμα προγράμματα στο Video και Audio


cybereddie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ είσαι, άσε τους κώδικες

 

http://www.softpedia.com/get/Security/Security-Related/UTFCast.shtml

 

Πολύ σωστό πρόγραμμα και ακριβώς για την δουλειά που το ήθελα.

Στα θετικά το γεγονός ότι αν scanάρεις ένα φάκελο με υποφακέλους οι οποίοι περιέχουν αρχείο υποτίτλων στο target directory σου δημιουργεί τους υποφακέλους ώστε να μην χάσεις τη μπάλα. Δεν το νοιάζει αν έχουν mix κωδικοποιήσεις και δεν αγγίζει τα αρχεία movie.

Ένα μόνο κακό έχει κατά την γνώμη μου και αυτό είναι η επιλογή αντικατάστασης του source file.

 

Αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα δικά μας προφανώς.

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 727
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα πρόγραμμα για επεξεργασία ήχου σε μορφή κυρίως mp3. Αυτο που θέλω να κάνω βασικά είναι να κόβω κομμάτια από τα τραγούδια και αν γίνεται να τα ενώσω.

Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα σε ολους κ χρονια πολλα ευχομαι με υγεια κ ευτυχια. δεν θελω ουτε να σας πρηζω, ουτε να ζητω πολυ εξηζητημενα πραγματα, κ ο κυριος λογος ειναι οτι ειμαι ενας μετριοτατος χρηστης adobe premier pro CS4. απευθυνομαι σε εσας, γιατι ΟΣΟ κ να ρωτησα διαφορους "ξερολες"-"γνωστες", γνωστους μου, ΚΑΝΕΙΣ δεν ειχε ιδεα πως στα κομματια να λυθει το προβλημα μου. οπότε, παμε: ανοιγω το premier, Κανω import, Κανα 2-3 βιντεο, επισης κανα 2-3 αρχεια ηχου, τα επεξεργαζομαι, κ τελικα παω file->export->to media, ετσι ωστε να φτιαχτει το βιντεακι μου. ΠΑΙΔΙΑ? το βιντεο μου διαρκει ακριβως ενα 6λεπτο, κ το μεγεθος του ειναι στα 1,4 GB!!!!! επαθα την πλακα μου! Σας παρακαλω πολυ, ειστε η τελευταια μου ελπιδα: Τι στα κοματια να κανω ετσι ωστε να ειναι μικροτερο σε μεγεθος? Εκει στο τελος που πατω "to media" μηπως ΕΚΕΙ πρεπει να κανω καναδυό επιλογες πιο προσεχτικες γ να μην ειναι τοσο τεραστιο? δεν λεω κ να φτασει τα 100 MB!! αλλα κανα 500αρι- 600αρι!? θυμηθειτε: ΜΙΛΩ ΓΙΑ 6λεπτο βιντεο!!! τα πα οσο πιο απλα ΑΛΛΑ κατατοπιστικα μπορουσα, θα θερμοπαρακαλεσω κ απο εσας το ιδιο. ειμαι εντελως μετριος στις γνωσεις/ορους του μονταρισματος. να στε καλα ΟΛΟΙ, ευχαριστω εκ των προταιρων. υγεια κ ευχτυχια σε ολους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο export εκεί που λέει format βάλε H.264 και preset custom,

κάτω που έχει καρτέλες πάνε στο video και εκεί που λέει bitrate settings διάλεξε vbr,2 pass (το 2 pass για καλύτερη ποιότητα) εκεί στο target και στο max ορίζεις πόσο μεγάλο θα γίνει το αρχείο,

στο target το χαμηλότερο που θα δώσει αποδεκτή ποιότητα (έστω για μικρές οθόνες) είναι το 1,5Mbit/sec ,θέλει να πειραματιστείς λίγο να βρεις το ελάχιστο που να βγάζει αρκετή ποιότητα για εσένα.

Στο max βάλε λίγο παραπάνω από ότι στα target π.χ. 2,5-3 έτσι σε δύσκολες σκηνές με απότομη κίνηση π.χ. θα μπορεί να κάνει καλύτερη δουλειά χωρίς να μεγαλώσει πάρα πολύ το αρχείο.

Το ίδιο στην καρτέλα audio μπορείς να βάλεις μικρότερο bitrate από το 320 που βάζει σαν προεπιλογή.

Αν θες κάποτε να βγάλεις στάνταρ μέγεθος βάζεις την επιλογή CBR στο bitrate του βίντεο και υπολογίζεις τι θα βάλεις στο bitrate με κάποιο  bitrate calculator ,ψάξε στο google,για παράδειγμα το πρώτο που βγάζει.

 https://www.3ivx.com/support/calculator/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλαρακι!? εισαι ωραιος! ΠΟΛΥ ωραιος γ την ακριβεια! επιτελους!!! ενας γνωστης πραγματικος!!!!! εγινε η δουλεια μ! να σαι καλα ρε παλικαρι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ποιο κατα τη γνωμη σας ειναι το καλυτερο και ελαφρυτερο προγραμμα στο οποιο μπορουμε να αναπραγουμε με τα πληρες τους μενου και ολα τα αρχεια bd-iso & 3d bd-iso?

Εχω δοκιμασει τα arcsoft home theatre(Σταματησε πλεον να υποστηριζεται απο την arcsoft) & cyberlink powerdvd(Δεν ξερω κατα ποσο ελαφρυ ειναι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα πρόγραμμα για επεξεργασία ήχου σε μορφή κυρίως mp3. Αυτο που θέλω να κάνω βασικά είναι να κόβω κομμάτια από τα τραγούδια και αν γίνεται να τα ενώσω.

Τι λέτε;

-Από δωρεάν το Audacity.

-Αν έχεις το Nero έχεις ήδη το Nero Wave Editor.

-Για εμπορικά το Adobe Audition.

 

Θα έλεγα για αρχή να πας στο 1ο ή το 2ο (αν έχεις είπαμε το nero). Το 3ο άστο τελευταίο για την περίπτωση που δεν σε καλύψουν τα 2 πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

-Από δωρεάν το Audacity.

-Αν έχεις το Nero έχεις ήδη το Nero Wave Editor.

-Για εμπορικά το Adobe Audition.

 

Θα έλεγα για αρχή να πας στο 1ο ή το 2ο (αν έχεις είπαμε το nero). Το 3ο άστο τελευταίο για την περίπτωση που δεν σε καλύψουν τα 2 πρώτα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ έστω ο καθυστερημένα! Αν και είχα το Nero δοκίμασα το πρώτο και μου άρεσε πολύ! 

 

Θα ήθελα να μου προτειεντε ένα προγραμματάκι Για επεξεργασία βίντεο. Απλή όχι τίποτα ιδιαίτερο. Εδώ τραβήξει από το γάμο βίντεο με μια ψιλοπαλια κάμερα που γράφει σε μικρά DVD και θα ήθελα να τα κάνω όλα ένα βίντεο επειδή είναι 3 τα DVD από 50λεπτά το καθένα και να κόψω κάποια κομμάτια που δεν λένε κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες εδώ,τα κάνει όλα και συμφέρει.

Κόψιμο-ράψιμο αρχείων video με το Avidemux

 

Αν και λογικά ακόμα και με το movie maker θα βολευόσουν.

Η λύση Avidemux είναι πολύ καλύτερη αφού δεν κάνει re-encoding (από edit δεν ξέρω αν είναι καλύτερο απο το MM), μια που το τα Mpeg 2 της τότε κάμερας δεν είναι για πολλά-πολλά. Δυστυχώς το αγαπημένο μου Tmpeg Mastering works 5 δεν ειναι δωρεάν.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εχω τραβηξει καποια βιντεακια με το κινητο σε 3gp HD αλλα ειναι αρκετα μεγαλα σε μεγεθος

Θελω να τα μικρυνω αλλα να εχουν οσο το δυνατο καλυτερη ποιοτητα και μετα να τα κοψω ραψω και να τους βαλω μουσικη αντι για τον κανονικο ηχο

Υπαρχει κανας γρηγορος τροπος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να κάνεις πρώτα της αλλαγές που θες και μετά να την μικρύνεις για να μην γίνει δυο φορές μετατροπή.

Για πολύ απλά πράγματα θα σε καλύψει το avidemux που είπα και πριν,κάνει όλα αυτά που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...