Προς το περιεχόμενο

Χρήσιμα προγράμματα στο Video και Audio


cybereddie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 727
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα.

 

θα ήθελα να μου προτείνετε softwares που να δημιουργώ DVD. Δηλαδή έχω 5-6 σκόρπια αρχεία βίντεο και θέλω να τα βάλω σε DVD με τη μορφή που έχουν οι ταινίες. Να υπάρχει το menu, extras, chapters, bonus κλπ.

 

Έχετε κάποια στο μυαλό σας? 

 

Edit: Άνοιξα νέο τόπικ, οπότε μπορείτε να το διαγράψετε το ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους.

Μια ερωτηση θα ηθελα να κανω.

Γνωριζετε αν υπαρχει καποιο προγραμμα που να μπορω να ανεβασω την ποιοτητα ενος βιντεο σε μεγαλυτερη αναλυση;

Για παραδειγμα,ενα βιντεο 360p να το κανω 720p.

Ο ηχος δεν με ενδιαφερει στην προκειμενη περιπτωση θα μπει μετα απο εμενα πανω στο βιντεο,το θεμα μου ειναι η ποιοτητα του βιντεο αν μπορει να αλλαξει με οποιονδηποτε τροπο προς το καλυτερο.

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους.

Μια ερωτηση θα ηθελα να κανω.

Γνωριζετε αν υπαρχει καποιο προγραμμα που να μπορω να ανεβασω την ποιοτητα ενος βιντεο σε μεγαλυτερη αναλυση;

Για παραδειγμα,ενα βιντεο 360p να το κανω 720p.

Ο ηχος δεν με ενδιαφερει στην προκειμενη περιπτωση θα μπει μετα απο εμενα πανω στο βιντεο,το θεμα μου ειναι η ποιοτητα του βιντεο αν μπορει να αλλαξει με οποιονδηποτε τροπο προς το καλυτερο.

 

Ευχαριστω.

Όχι, δεν γίνεται. Ό,τι έχει "πάθει" ένα video απ' τη συμπίεση είναι οριστικό και αμετάκλητο.

Προγράμματα που κάνουν κάποιου είδος interpolation κατα τη διαδικασία του blowup είναι αρκετά εξειδικευμένα και βελτιώνουν σε κάποιες περιπτώσεις (εξαρτάται πολύ απ' το πρωτότυπο) την εικόνα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανάλυση μπορεί να ανέβει από 360 σε 720 δεν ανεβαίνει όμως η ποιότητα και μάλιστα επειδή «φουσκώνει» η εικόνα γίνεται ακόμα ποιο άσχημη.

Ευχαριστω παιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ένα πρόβλημα τις τελευταίες μέρες με τον ήχο από ορισμένα αρχεία βίντεο και από ότι βλέπω συγκεκριμένα αυτά που διαθέτουν κωδικοποίηση DTS είτε AC3 είτε Χ264. Δεν το είχα πριν αυτό το πρόβλημα. Παρουσιάστηκε με την αναβάθμιση που έκανα στο K-Lite codec pack το οποίο εγκατέστησα παλιότερη έκδοση και το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει. Ξέρουμε τίποτα ή έχει παρατηρήσει κάποιος κάτι τέτοιο. Στο google που ψάχνω δεν βρίσκω το παραμικρό για τέτοιο θέμα. Εχω απεγκαταστήσει και εγκαταστήσει το K-Lite κάμποσες φορές μέχρι τώρα και έχω δοκιμάσει και το CCP αλλά δεν το πρόβλημα παραμένει. Τον ήχο τον παίρνω από την κάρτα γραφικών της υπογραφής μέσω HDMI. Να παίζει άραγε κάτι με τον driver της Nvidia; 

 

Edit: Παιδιά το βρήκα. Εκανα πλήρης απεγκατάσταση το DFX το οποίο η έκδοση μου μάλλον με κάποιο τρόπο παρεμβάλλει με τα τελευταία updates και το πρόβλημα λύθηκε με μια απλή καθαρή εγκατάσταση των codecs. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μπορείτε να μου προτείνετε ένα δωρεάν πρόγραμμα για εγγραφή της οθόνης του PC μαζί με το ήχο από μικρόφωνο;

 

Κατέβασα το CamStudio αλλά το antivirus βρήκε ιό στο αρχείο. Υπάρχει κάποιο άλλο δοκιμασμένο;

 

Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Για να δημιουργησω ένα μικρό βιντεο-κλιπ που να περιλαμβάνει εικόνες και αποσπάσματα μικρά από βίντεο, και φυσικά με τη μουσική που θέλω εγώ και εκτός από το movie maker, ποιο ελεύθερο κυρίως προγραμματακι θα μου προτεινατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από το movie maker υπάρχουν μόνο πολύπλοκα προγράμματα που είναι αρκετά δύσκολα να τα μάθεις,ένα από τα καλύτερα ελεύθερα είναι το aviutl

http://forum.videohelp.com/threads/360967-AviUtl-video-tutorial

 

Αν θες μόνο αυτά που αναφέρεις μπορείς να τα κάνεις και με το avidemux που είναι πολύ ποιο εύκολο στην χρήση,θα πρέπει όμως από πριν να αλλάξεις το μέγεθος των εικόνων και των βίντεο για να είναι όλα το ίδιο μέγεθος,μετά απλά τα πετάς στο παράθυρο του avidemux και προσθέτεις και τον ήχο από το μενού->audio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες μόνο αυτά που αναφέρεις μπορείς να τα κάνεις και με το avidemux που είναι πολύ ποιο εύκολο στην χρήση,θα πρέπει όμως από πριν να αλλάξεις το μέγεθος των εικόνων και των βίντεο για να είναι όλα το ίδιο μέγεθος,μετά απλά τα πετάς στο παράθυρο του avidemux και προσθέτεις και τον ήχο από το μενού->audio.

Όταν λες να είναι όλα στο ίδιο μέγεθος τι εννοεις;διλαδη διαφορετικές μεταξύ τους εικόνες να έχουν ακριβώς τα ίδια κιλομπάιτ, ή να είναι ομοειδείς τύποι αρχείων κατά είδος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ανάλυση,αν κάνεις βίντεο π.χ. 720p θα πρέπει όλες οι εικόνες αλλά και τα βίντεο να είναι από πριν 1280χ720

Α,δεν το ξερα αυτό, σε περίπτωση που δεν είναι όλα στο ίδιο μέγεθος μπορούμε να τα μετατρέψουμε ας πούμε με το φορμάτ φακτορυ σωστά;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι για το avidemux,άλλα προγράμματα,το aviutl π.χ. ,τα δέχονται και με διαφορετικό μέγεθος.

Ναι με το factory ή άλλα παρόμοια προγράμματα.

Ευχαριστώ ήσουν κατατοπιστικος! Απλά θέλω να πειραματιστω με όλα αυτα, ειδικά το βίντεο κλιπακι θεωρω πως είναι θέμα έμπνευσης και τεχνικής βεβαια!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...