Προς το περιεχόμενο

Χρήσιμα προγράμματα στο Video και Audio


cybereddie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρόσεξα ναι! τελικά το KM είναι καλύτερο λόγω του ότι παίζει καλύτερα τις ταινίες ενώ ο GOM κολλάει σε πολλές. Βέβαια ο GOM έχει καλύτερο normalizer αλλά τι να το κάνεις όταν κολλάει. Πάντως αν κάποιος έχει το ίδιο πρόβλημα ο KM κάνει δουλειά! Ευχαριστώ για την βοήθεια.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 727
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το km είναι το my-all-time-favorite πρόγραμμα λόγω πληθώρας επιλογών και δυνατοτήτων.

Αν δεν ήταν αυτή η χαζομάρα με τα adware, την υπενθύμιση για αναβάθμιση κάθε εβδομάδα που δεν μπορείς να απενεργοποίησης και την υποχρεωτική επικοινωνία με τους server της padora.tv θα ήταν τέλειο.

 

Καλά θα είναι να μπλοκάρεις κάποια πράγματα στο km. Εγώ το κάνω από το αρχείο hosts.

Πάτα WINDOWS+R και αφού τσεκάρεις να εκτελεστεί σαν διαχειριστής, δώσε...

notepad.exe C:\windows\System32\drivers\etc\hosts

 

Πρόσθεσε τα παρακάτω στο τέλος...

127.0.0.1  *.kmpmedia.net127.0.0.1  *.pandora.tv127.0.0.1  *.kmplayer.com

Πάτα Αρχείο->Αποθήκευση

Αν σου πεις ότι το αρχείο είναι μόνο για εγγραφή πήγαινε Αρχείο->αποθήκευση ως και επέλεξε στο μενού Αποθήκευση ως->όλα τα αρχεία (*.*)

Κάνε δεξί κλικ στο αρχείο hosts->Ιδιότητες και ξετσεκάρισε το Μόνο για ανάγνωση. Πάτα ΟΚ και σώσε πάνω στο ίδιο αρχείο.

Πριν κλείσεις το σημειωματάριο επανέλαβε την κίνηση για αποθήκευση ως και ξανακάνε το hosts μόνο για ανάγνωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα δεν ξέρω αν εδώ πρέπει να κάνω την ερώτηση που θέλω αλλά θα την κάνω και αν ξέρει κάποιος ας μου πει παρακαλώ. Εχω έναν φάκελλο με διάφορα video clips το οποία 'όμως δεν έχουν την ίδια ένταση. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για να ρυθμίσω την ένταση όπως π.χ γιά τα αρχεια ήχου το MP3Gain, ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει ενα mod του mp3Gain για videos, δουλευει ομως μονο σε βιντεακια που ειναι σε container mp4 και εχουν ηχο aac ή mp3.

 

AACGain

 

Μεσα στο zip υπαρχει ReadMe με οδηγιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα παιδια. επειδη τα εψαξα και δεν καταλαβα, πιο απο τα παραπανω προγραμματα ενσωματωσης υποτιτπλων σε αρχια avi, mp4 ειναι και για mac? επειδη δεν βρισκω κανενα προγραμμα για mac που ενσωματωνει υποτιτλους γιατι θελω να τους παιζω στην τηλεοραση και η tv μου δεν υποστηριζει εξωτερικους υποτιτλους

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια. επειδη τα εψαξα και δεν καταλαβα, πιο απο τα παραπανω προγραμματα ενσωματωσης υποτιτπλων σε αρχια avi, mp4 ειναι και για mac? επειδη δεν βρισκω κανενα προγραμμα για mac που ενσωματωνει υποτιτλους γιατι θελω να τους παιζω στην τηλεοραση και η tv μου δεν υποστηριζει εξωτερικους υποτιτλους

ευχαριστω

Ποια τηλεόραση είναι; Έχεις δοκιμάσει με το mkvtoolnix το οποίο υπάρχει και για Mac;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιο το προγραμματακι! σε ευχαριστω πολυ! αλλα μου φενεται οτι εχει ενα θεμα με τους υποτιτλους, δεν τους διαβαζει και βγαζει τα κλασσικα ιερογλυφικα... ισως να φταινε οι υποτιτλοι μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν φορτώσεις έναν υπότιτλο στο toolnix και τον επιλέξεις, σου ενεργοποιεί στα δεξιά κάποιες επιλογές. Κατέβα στο subtitle and chapters και άλλαξε το character encoding. Δοκίμασε UTF-8, GREEK, ISO 8859-7, MS GREEK, WINDOWS 1253 και δες που θα σου κάτσει.

Στα win, αν ανοίξεις το srt με το σημειωματάριο και πας αποθήκευση ως, κάτω από το όνομα αρχείου έχει επιλογή για κωδικοποίηση και ξέρεις αν είναι ansi, utf-8 ή unicode. Στο mac δεν ξέρω αν γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, έχω bluray disk και θέλω να το μετατρέψω σε .mkv HD με καλό ήχο και εικόνα, πιο πρόγραμμα να χρησιμοποίησω;

 

  MeGUI ή Handbrake για καλύτερα αποτελέσματα. Το MeGUI είναι λίγο δύσκολο για αρχάριους ,το Handbrake ευκολότερο. Υπάρχουν κι άλλα ,όμως μ'αυτά θα έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα ποιότητας.

 Πρώτα πρέπει να το κάνεις αντιγράψεις το bluray στον σκληρό δίσκο με ένα από αυτά τα προγράμματα: http://www.videohelp.com/software/sections/decrypters-bd-hd-dvd

 

Δες κάποια tutorials.

 

http://www.makeuseof.com/tag/9-tools-easily-rip-dvds-blu-rays-computer/

 

http://blog.gaprogman.com/2013/09/tutorial-converting-video-files-to-x264-using-megui/

 

http://www.dvd-guides.com/guides/blu-ray-rip/259-rip-blu-ray-to-mp4-using-handbrake

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Υπαρχει καποιο αντιστοιχο προγραμμα του Convert Χ to DVD που να κανει την ιδια δουλεια αλλα σε blu-ray?Με ενδιαφερει να εχει και δημιουργια μενου.

Επισης, υπαρχει καποιο αξιοπιστο software που κανει ripping blu-ray discs ακομα και απο διπλο-τριπλοκλειδωμενους δισκους;Το dvd fab δυστυχως δεν δουλευει με ολους τους δισκους σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...