Προς το περιεχόμενο

Vtac διακοπτες και Home Assistant

Παρακατω σας παραθετω αυτο που εγραψα  στο φορουμ για την λυση που βρηκα ως ιδιοκτητης Vtac διακοπτων τοιχου γισ την προσθηκη τους στο Home Assistant

Λοιπον συμφορουμητες/τισσες αν και εχω αρκετο καιρο να γραψω και σαν  ο  "υπευθυνος" του home assistant group ( για πλακα το ειπα 😂 ) οντας "πορωμενος" με  το rpi3 model b+ το home assistant v.0.102.3 και το hassio ( το hassbian απλα καταργειται για πρακτικους λογους απο τους δημιουργους ) ασχοληθηκα πολυ, μα παρα πολυ με αυτο τον τελευταιο καιρο , κανωντας το οσο μπορω καλυτερο και πιο πρακτικο για το σπιτι και την οικογενεια / φιλους στην διαχειρηση / εκμαθηση του , πλεον εχει τα πιο πολλα κομματια του σπιτιου , σε συνομιλια με καποια μελη του φορουμ προσπαθουσα να λυσω ενα θεμα που με  " εκαιγε " και δεν μπορουσα να το λυσω , οντας script kid αφου δεν φτιαχνω ουτε κανω compile κωδικες ουτε python libraries ουτε .yaml, προσπαθησα να λυσω εδω και καιρο το θεμα που λεγεται εξυπνος διακοπτης τοιχου και οχι δεν εννοω τα shelly και sonoff , εννοω λιγοτερο γνωστες μαρκες οπως πχ vtac λοιπον , η vtac  εχει διακοπτες με 1,2,3 διακοπτες αφης με οπισθιο led μπλε χρωματος που οπως και τα sonoff σε περιπτωση αποσυνδεσης αναβοσβηνουν , οπως καταλαβαινετε επειδη μια εταιρεια  των βαλκανιων ισως να ειναι λιγο  απιθανο να την ξερουν τοσο πολυ στην Ευρωπη η ακομα και στην Αμερικη κανεις δεν ασχοληθηκε με το θεμα αυτο περαν των γνωστοτερων, ομως ανακλυψα κατι ... Ω ναι τι κοινο εχουν τα vtac με τα sonoff ? ιδια εφαρμογη (απλα αλλαξε ο Μανωλιος και εβαλε τα ρουχα του αλλιως) και ιδιο chipset ( ESP 8266) που λετε το ψαχνω απο εδω το ψαχνω απο εκει στην αρχη δεν εβρισκα λυση , μετα ομως βρηκα την εμπνευση , ειπα μεσα μου κι αν στην εφαρμογη των vtac εβαζα  το ιδιο email με  την εφαρμογη στα sonoff τι θα γινοταν  και διανα! μπορει στην εφαρμογη της vtac να μην εμφανιζοντουσαν τα sonoff αλλα στην εφαρμογη των sonoff εμφανιζοντουσαν τα vtac μετα ειρθε  η ωρα του home assistant εχοντας μεσα τα sonoff με το ιδιο email και κωδικο εκανα επανεκινηση και προθεσα σαν κυριος τους vtac , δεν ειναι και η ανακαλυψη του αιωνα αλλα για καποιον που ειχε  το ιδιο προβλημα πιστευω  πως ειναι κατι , τωρα πασχιζω  να περασω τους hysen θερμοστατες μου  που δυστηχως παρολο που υπαρχει ολοκληρο θεμα στην ξενη κοινοτητα , δυστηχως εχω αλλο μοντελο 😲 , αμα λυσω και το προβλημα με  τις καμερες  απο το leroy θα σας δειξω  τι setαρισμα εχω , ελπιζω να βοηθησα καποιον με την εκθεση μου


0 θέματα σε αυτό το forum

Δεν υπάρχουν θέματα σε αυτό το forum ακόμη

  • Δημιουργία νέου...