Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μαλιστα... αν μεινω στον αδαμαντα θα ειναι υποφερτη η κατασταση ή θαχει μποτιλιαρισμα λες και ειμαι στην ομονοια; τελη ιουλιου θα παω.αυτο θελω να αποφυγω βασικα γιαυτο ειπα να εμενα καπου πιο εξω.

 

Κλαιν δωσε μας το λινκ!! θενξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
μαλιστα... αν μεινω στον αδαμαντα θα ειναι υποφερτη η κατασταση ή θαχει μποτιλιαρισμα λες και ειμαι στην ομονοια; τελη ιουλιου θα παω.αυτο θελω να αποφυγω βασικα γιαυτο ειπα να εμενα καπου πιο εξω.

 

Κλαιν δωσε μας το λινκ!! θενξ

 

Δεν ξέρω τι εννοείς και Αδάμαντα. Αδάμαντας είναι και το λιμάνι που πάει κοκομπλόκο με τα αυτοκίνητα, αδάμαντας είναι και κάνα χιλιόμετρο καθώς βγαίνεις απο το λιμάνι που παρκάρεις άνετα όπου νά'ναι. Βασικά επιβεβαίωσε με τον ιδιοκτήτη οτι αφήνεις αυτοκίνητο άνετα και είσαι οκ.

 

Κίνηση δεν παίζει να φάς... Μεταφορικό θα χρειαστείς οπωσδήποτε για το νησί. Και με μηχανάκι την βγάζεις άνετα, αλλα προτείνω αυτοκίνητο και ένα σπιτάκι λίγο πιο έξω απο το λιμάνι για να μην έχεις και θέμα με το πάρκινγκ και να μην φάς και την όση φασαρία μπορεί να έχει.. Αυτό κυρίως επειδή παίζει να έχει αρκετό αέρα ανάλογα με τις ορέξεις του καιρού και δεν θές να είστε πάνω στα βουνά 2 άτομα σε ένα 50ρακι και ο αέρας να σας αλλάζει λωρίδα κατεύθυνσης :P

 

Παπάφραγκα και Σαρακίνικο θα πάτε σίγουρα για την εμπειρία. Δεν ξέρω αν μπορέσετε να κάνετε μπάνιο ανθρώπινα σε κάποια απο τις δύο αλλα όπως και να'χει είναι αξιοθέατα.. Στον παπάφραγκα έχει ταμπέλα που λέει, απαγορεύεται να κατέβεις.

Κατέβα. (δεν φταίω εγώ αν φάτε τα μούτρα σας - το είπα). Επίσης αν πάς λίγο πιο πάνω απο την παραλία θα δείς ένα αρκετά αυτοκτονικό σκηνικό με βράχια κύματα κτλ. Δυο λεπτάκια περπάτημα είναι. Πάνε.

 

Ωραία ήτανε στην Αλογόμανδρα που είχε και μια παραλιούλα εκεί στο πλάι που άδειαζε απογευματάκι και ήταν ταμάμ για πριβέ καταστάσεις. Αν βγεί αγόρι να το πείτε Κλάιν. Δίπλα στον Αγ Κωνσταντίνο κάπου είναι.

 

Στο Τσιγκράδο είναι που κάνεις τον ταρζάν για να κατέβεις. Έχει ένα σκοινί που πρέπει να κατέβεις (όταν δεηθούν να σταματήσουν αυτοί που ανεβαίνουν). Έχει τη φάση του όλο αυτό. Η παραλία και κυρίως η θάλασσα κάτω αξίζει τον κόπο με το παραπάνω. Ωραία άμμος και γαλαζοπράσινα νερά. Και τουρίστριες.

 

Στο Παλιοχώρι να πάτε επίσης. Έχει πολύ όμορφες παραλιούλες με ήρεμα και ζεστά (όσο γίνεται) νερά. Τα μόνα στη Μήλο. Στην πρώτη παραλία τουλάχιστον. Στην δεύτερη δεν πήγα αλλα νομίζω είναι λίγο πιο οικογενειακά.

 

Η Πλάθιενα είναι στου διαβόλου το κέρατο αλλα έχει ρηχά νερά και ψιλή άμμο. Το πρόβλημα είναι οτι όταν έχει αέρα εκεί φεύγεις λόγω αμμοβολής.

 

Η Φυρίπλακα αξίζει σίγουρα μια επίσκεψη. Μεγάλη παραλία με ωραία ήρεμη θάλασσα και κυρίως νεαρόκοσμο. Έχει και ένα beachbar αν αυτό λέει κάτι.

 

Αγία Κυριακή ήταν η μόνη οργανωμένη κάπως παραλία του Νησιού. Οι περισσότερες που θα πάς είναι πετσετούλα, δύσκολη πρόσβαση κτλ. Αυτό είναι καλό/κακό ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία σου. Δεν είναι άσχημα να λιώσεις και σε μια ξαπλώστρα που και πού.

 

 

Επάνω στην Πλάκα, όχι "επάνω στην πλάκα", "επάνω, (κόμα(όχι κομμα)) στην Πλάκα (το χωριό) κάνεις βόλτες, τσιμπάς κάνα γλυκάκι και πάς δίπλα στον Τριοβάσαλο και κάνεις και εκεί βολτούλα. Έχει και μερικά ωραία μαγαζιά για φαγητό εκεί. Είχα πάει βράδυ αλλα φαντάζομαι μεσημέρι θα έχει καταπληκτική θέα απο την παναγία την Τρουλιανή. Ο γλαρόκαβος; Ναι ο γλαρόκαβος πρέπει να ήταν εκεί. (μαγαζί, ταβέρνα. Ζητήστε να πάτε επάνω στο μπαλκόνι).

 

Κάπου προς το Φυροπόταμο κοντά, μάλλον στα Μανδράκια, έχει έναν ενδιαφέρον ψαροχώρι για τουρισμό και καφεδάκι στην Παραλία. Κάνει και εκεί ο κόσμος μπάνιο αλλα προσωπικά δεν μου είπε πολλά. Μόνο σαν χωριουδάκι ήταν όμορφα.

 

Στα θειορυχία τώρα.. Η διαδρομή είναι απαράδεκτη. I mean εμείς κάναμε το 50ρακι trial και πήγαμε μέχρι κάποιο σημείο. Μετά πάς πόδι. Το σκηνικό κάτω είναι πολύ lara croft/indiana jones και τέτοια. Η θάλασσα είναι κάπως, γιατί (μάντεψε) έχει θείο (όχι torrent tracker).

 

Στο κλίμα δεν παίζει να πάτε ποτέ, απλά θα το δείτε περνώντας με την υπεργαμάτη βόλτα με το υπεργαμάτο ιστιοπλοικό. Εκτός αν πάτε στη Φυλακωπή να δείτε κάνα ηλιοβασίλεμα και το έχετε κάπου στο βάθος στα πόδια σας.

 

Στο τέλος θα φανεί διαφήμιση γιατί πάντα το αναφέρω αλλα ΠΑΝΤΕ με τον ηλία με το σκάφος "όνειρο". Ήταν η καλύτερη μέρα while there. Θα περάσετε απο αρκούδες και θα πάτε Συκιά - Κλέφτικο και Γέροντα. EKEI είναι οι όμορφες και καταγαλαζοπράσινες παραλίες της Μήλου. Όχι σε αυτές που μπορείς να πάς οδικώς. Φαγητό καταδύσεις ουζάκια included. Προσέξτε μόνο και σιγουρευτείτε οτι την ημέρα που θα κλείσετε θα έχει καλό καιρό γιατί κάποιες φορές ο αέρας είναι υπερβολικός και δεν μπορεί να πάει όλη την διαδρομή (μπορεί αλλα θα μαζεύετε τα στομάχια σας απο το κατάστρωμα).

 

Αν έχετε πολλές μέρες δεν χάνετε τίποτα να πάτε και μια βολτούλα για μερικές ώρες στην Κίμωλο (φεύγει πλοίο απο τα Πολώνια). Πάρτε και αυτοκίνητο και οπλιστείτε με υπομονή να βρείτε τις παραλίες απο το ξερονήσι. Μία καλούλα είναι όπως βγείς απο το πλοίο, το παίρνεις με το αυτοκίνητο όλο δεξιά. Η πρώτη που θα βρείς.. Οι άλλες οι ντεμέκ τουριστικές θέλουν gps και συνοδηγό wrc στους κωλόδρομους.

 

Αυτά...

 

Τα παραπάνω είναι εντελώς τυχαίοι (δε νομίζω) συνειρμοί τώρα που έβλεπα τον Χάρτη.

Αν τυχόν μπερδεύω κάτι, με κάτι άλλο, δεν πειράζει. Θα με θυμάστε να με κράζετε.

Τσίαρς.

 

Πάρε και έναν χρηστικότατο χάρτη που δεν έχει πολλά πολλά αλλα μόνο τα απαραίτητα

paralies.jpg

Επεξ/σία από klainmaingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρσι το καλοκαίρι που έκανα και την υπερώτηση στο φίλτατο κρίς και έκανε το πόστ του :)

 

Έχω το κακό(καλό μάλλον) να μην αφήνω γωνιά που να μην δώ, όταν πάω σε ένα μέρος. Δε θα ξυπνήσω στη 1 να πάω να κάτσω δηλαδή σε μια παραλία να λιώσω όλη μέρα. Θα ξυπνήσω απο τις 9-10 και θα γυρίσω 2-3 μέχρι το βράδυ. Γι αυτό άλλωστε πάντα όταν πάω διακοπές γυρνάω κατάκοπος. Αλλά ντάξει.. Έτσι το φχαριστιέμαι.

Ας πούμε τώρα 2μιση βδομάδες Λονδίνο, πιστεύω έχω δεί πράγματα και γειτονιές που ούτε οι ντόπιοι δεν έχουν δει :P

 

Αυτά όταν πάω για τουρισμό έ. Γιατί όταν πάω διακοπές-διακοπές (χαλκιδική πχ)λιώνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι οτι δεν αφήνεις γωνιά, αλλά η ικανότητα να τα ΘΥΜΑΣΑΙ και τα γράφεις πλήρως με ονόματα κτλ! 'Οπως και μερικοί άλλοι δωμέσα. Κι εγώ γύρισα όλη τη Μήλο πριν 3 χρόνια, αλλά μια βδομάδα μετά μόνο το Σαρακήνικο θυμόμουν σαν όνομα. Και γενικά όπου πάω, τα ίδια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι οτι δεν είδα και τον χάρτη και τις φωτογραφίες για να θυμηθώ που είναι τι(πέρα απο τα βασικά). Αλλα νάι άμα δω το όνομα του μέρους, εύκολα θυμάμαι μετά που ήταν, πώς ήταν κτλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To να μη θυμασαι τα βασικα εχει να κανει με την ποσοτητα αλκοολ που ειχες μεσα σου εκεινη την περιοδο..

 

btw ο Παπαφραγκας εμαθα οτι εκλεισε γιατι μαλλον καποιος θα επεσε (ή καποιος εσπρωξε τη γυναικα του (ή επεσαν βραχια)). αλλα νταξει οποιος θελει παει κολυμπωντας απο γειτονική παραλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To να μη θυμασαι τα βασικα εχει να κανει με την ποσοτητα αλκοολ που ειχες μεσα σου εκεινη την περιοδο..

 

Οχι ρε σαχλέ, εννοώ οτι δε μπορώ να κάνω περιγραφή στύλ τουριστικός οδηγός όπως κλάιν, λούσιφερ, γκαρνέλε κτλ. αλλά απλά θυμάμαι γενικά ανακατεμένα πράγματα, αξιοθέατα, μέρη, φαγοποτάδικα και σκηνικά που συνέβησαν χωρίς να συγκρατώ ονόματα.

 

Ας πούμε κοιτάζοντας το χάρτη θυμήθηκα οτι στην Πολλώνια ήταν που είχαμε κολλήσει με κάτι καμένους ντόπιους και πέσαμε σε κώμα από το πολύ κρασί και τη μαρίδα. Αλλά το όνομα δε το θυμόμουν, αν με ρώταγες "Πολλώνια, Μήλος;" παίζει να σου λεγα "δεν έχω πάει".

 

Ά, μήπως θυμάστε πώς λέγεται ένα μέρος που κατεβαίνεις ένα στενό πολύ κατηφορικό δρόμο για να φτάσεις, και μετά είναι μια μικρή ωραία παραλία σα λιμανάκι με αυτά τα σπιτάκια με τις χρωματιστές πόρτες και κολυμπάς ανάμεσα στις βάρκες; Πιο κεί δεξιά έχει κι ένα μικρό εκκλησάκι.

 

Επίσης δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά στη Χώρα αξίζει να ανέβεις για σούρουπο στην εκκλησία τέρμα πάνω στην κορυφή του βουνού. Έχει γαμώ τις πανοραμικές θέες.

Και επίσης στη Χώρα πάλι έχει ένα καφέ με ένα μπαλκονάκι που επίσης έχει εκπληκτική θέα. Δεν ξέρω αν αυτό εννοείς κλάιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο για εδώ, τώρα, κρατάω σημειώσεις. 10 - 15 αξιοσημείωτα πράγματα εντελώς επιγραμματικά. Τώρα να με βάλεις να σε πώ τι έκανα χθές δεν θα θυμηθώ τα πάντα αν δεν ρίξω μια ματία στις σημειώσεις. Μπουδουγου αυτό το μήνυμα έρχεται μέσω iphone απο το γεωγραφικό 0,0,0,0. Το gps βαράει μπιέλες κτλ :P

 

Live συζήτηση πριν λίγο απο κάποιες που νόμιζαν οτι είναι οι μόνοι έλληνες στα πέριξ.

 

Μάνα(milf): ωραίος αυτός (εγώ)

Κόρη: καλός είναι, αλλα να γυρνάει σε μουσεία; Δεν είναι ο τύπος μου.

Εγώ: καλά μη νομίζεις οτι θα σου καθόμουν κιόλας..

 

Their mind is fucked :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To να μη θυμασαι τα βασικα εχει να κανει με την ποσοτητα αλκοολ που ειχες μεσα σου εκεινη την περιοδο..

 

Οχι ρε σαχλέ, εννοώ οτι δε μπορώ να κάνω περιγραφή στύλ τουριστικός οδηγός όπως κλάιν, λούσιφερ, γκαρνέλε κτλ. αλλά απλά θυμάμαι γενικά ανακατεμένα πράγματα, αξιοθέατα, μέρη, φαγοποτάδικα και σκηνικά που συνέβησαν χωρίς να συγκρατώ ονόματα.

 

Ας πούμε κοιτάζοντας το χάρτη θυμήθηκα οτι στην Πολλώνια ήταν που είχαμε κολλήσει με κάτι καμένους ντόπιους και πέσαμε σε κώμα από το πολύ κρασί και τη μαρίδα. Αλλά το όνομα δε το θυμόμουν, αν με ρώταγες "Πολλώνια, Μήλος;" παίζει να σου λεγα "δεν έχω πάει".

 

:o:o:o:o

 

Klain στην milf καθόσουν? :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o:o:o:o

 

Ρε φατσουλίνο, το όνομα της περιοχής και οτι είναι βόρεια δε θυμόμουν. Τα άλλα τα θυμάμαι.

 

---------- Προσθήκη στις 19:30 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 19:18 ----------

 

Live συζήτηση πριν λίγο απο κάποιες που νόμιζαν οτι είναι οι μόνοι έλληνες στα πέριξ.

 

Μάνα(milf): ωραίος αυτός (εγώ)

Κόρη: καλός είναι, αλλα να γυρνάει σε μουσεία; Δεν είναι ο τύπος μου.

Εγώ: καλά μη νομίζεις οτι θα σου καθόμουν κιόλας...

 

Ρε ΑΡΧΑΡΙΕ δεν κατάλαβες οτι ψάχνονταν για ούζα; Αντί να προγκήξεις την κόρη έπρεπε να κολλήσεις στη μάνα που σε έγκρινε. Και μετά θά 'λεγε το ναι και η κόρη, η γνώμη της μάνας έχει μεγαλύτερη ισχύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...