Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πράγματι, αυτό που θέλουν οι α-γνωστοι της μάνας σου είναι πιθανότερο να το βρουν στην Ελλάδα. Στο Αμβούργο νομίζω ότι εκείνο το χμ.. Δε θυμάμαι που ακριβώς ήταν, νομίζω απέναντι από το μνημείο για τους νεκρούς του Α' Παγκοσμίου, τέλος πάντων, ένα μπαρ κάπου στο Αμβούργο είχε καμια δεκαριά ή και παραπάνω διαφορετικές μπύρες στον κατάλογο και μου έκανε φοβερή εντύπωση. Τα καλοκαίρια πάντως μπορεί να διαλέγει κανείς μαγαζί με κριτήριο τη διαφημιστική ομπρέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν ξερω αν με θυμαστε ειμαι το παιδι που ρωταγε για Ρωμη

 

λοιπον οσο αφορα τα ξενοδοχεια λεω να κινηθω γυρω απο το σταθμο Termini, μεχρι στιγμης υποψηφια ειναι τα εξης:

 

hotel assisi

 

hotel fenicia

 

aquarium

 

picasso

 

giorgina

 

Corallo

 

bed in roma

 

ειναι πολυ κοντα στο ΤΕΡΜΙΝΙ (με ενδιαφερει γιατι το αεροπλανο της επιστροφης φευγει 7.30 το πρωι...οποτε τρεχατε ποδαρακια μου...)

Εννοειται οτι ακουω και αλλες προτασεις

 

οσο αφορα τα αξιοθεατα το πλανο περιλαμβανει τα:

museo vaticano, capella sixtina klp

piazza navona, del popolo, di spagna,

fontana di trevi (εγω και η βιουγιουκλακη)

Pantheon

Ρωμαικη αγορα

Κολοσαιο

Καστελο σαν Αντζελο

via condotti

 

πιστευω ειναι οι κλασσικοι τουριστικοι προορισμοι αλλα θα ηθελα την γνωμη σας και για αλλα μερη, οπως επισης και εαν εχετε καμια προταση για μια μικρη εκδρομη σε καποιο μερος γυρω απο την ρωμη.

 

Οσο αφορα το φαγητο, πιστευω δεν θα εχω προβλημα ουνα φατσα ουνα ρατσα ειμαστε οποτε θα την παλεψουμε, εννοειτε καφεδακι θα πιουμε και ισως και παγωτακι (Δεκεμβρη θα παμε αλλα γιατι οχι...)

 

 

Σας ευχαριστω για τον κοπο σας και συγγνωμη για το "σεντονι"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσε να δώσει κάποιος πληροφορίες για Άμστερνταμ? Σκοπευω να παω τον Μάρτιο εκεί.

Εισητήρια είμαι ενταξει. Απο εκεί και πέρα ξενοδοχεία που μπορώ να κοιτάξω? Επίσης τι έχει να δω?

 

Πριν ένα χρόνο είχα μείνει σε αυτό το ξενοδοχείο:

http://www.citizenmamsterdamcity.com/

Δεν ξέρω τι τιμές θα βρεις τώρα, αλλά τότε είχε μόλις ανοίξει και έκανε πολύ καλές προσφορές, γιατί κατά τα άλλα το Άμστρνταμ μου είχε φανεί ακριβό. Εξαρτάται και τι φάση ψάχνεις. Δεν είναι στο κέντρο, αλλά είνα δίπλα σε τρένο και τραμ, υπερμοντέρνο, ολοκαίνουργιο, με τεράστιο κρεββάτι και... με δωρεάν τσόντα όλα μέρα:-D! Αρκεί να μην μένεις στο ίδιο δωμάτιο με κάποιον όχι τόσο κοντινό σου, γιατί όταν πας τουαλέτα είσαι σχεδόν σε κοινή θέα (δες φωτογραφίες).

 

΄Εχει να δεις το μουσείο του Βαν Γκογκ, το Rijksmuseum με πολλούς πίνακες από τους μεγάλους ζωγράφους της περιοχής που αξίζει να πας, αλλά βασικά αξίζει να το περπατήσεις. Έχει στενά στενάκια, άπειρα κανάλια, πολλούς τουρίστες, νεολαία, χαβαλέ κτλ. Θα σου πουν για τη Red light district, στην οποία εγώ πήγα μέρα. Νταξ, πέρνα, αλλά αν δε θες να πηδήξεις κάποια σταφιδιασμένη ταλαίπωρη 45αρα πόρνη, μάλλον θλίψη θα σου προκαλέσει. Αν είναι του χαρακτήρα σου, πας σε coffee shop για μπάφο (θα μυρίζεις παντού έτσι κι αλλιώς). Χμ, γενικά δεν έχει πολλά αξιοθέατα με την κλασική έννοια. Αν είστε παρέα, βγείτε τα βράδια στα κεντρικά μέρη, γίνεται χαμός και θα περάσετε καλά. Αν είσαι τύπος που δεν ξενυχτάει και προτιμάει αξιοθέατα, καλύτερα πάρε και κανά τρενάκι για άλλου. Εγώ έκανα μια ημερήσια εκδρομή στο Delft, που είναι γνωστό για τις πορσελάνες και στη Χάγη, που για βολτίτσα δεν είναι άσχημη (έχει και μια τεράστια παραλία, όπου πας με τραμ, αλλά αν δεν έχει καλό καιρό, δεν αξίζει). Γενικά, για όποιο μέρος της Ολλανδίας και να ξεκινήσεις με το τρένο, πάνω από 1-1,5 ώρα δε θα κάνεις, οπότε σκέψου το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέμε με την κοπέλα μου να κάνουμε ένα ταξίδι οδικώς σε κάποια χώρα της ΕΕ (εντός Σένγκεν ε, δεν έχουμε διαβατήρια). Αρχικές μου προτιμήσεις είναι Αυστρία και αν όχι, Ιταλία.

Επίσης λόγω περιορισμένου budget, λέγαμε να διαμείνουμε σε hostel αντι για ξενοδοχείο. Επίσης θέλουμε να ευχαριστηθούμε και τη διαδρομή προς τον προορισμό μας, να το κάνουμε ας πούμε road trip. Θα είναι off-season, μάλλον μέσα με τέλη Οκτώβρη, για κανα 5-7 μέρες.

 

Τι έχετε να προτείνετε, και ποιές οι συμβουλές σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα προτεινω Ρουμανια,ειδικα αν ειστε σε χαμηλο badget. Ειδικα προς βορρα εχει ομορφα μερη.

 

http://www.romaniatourism.com/

 

*Εχω ακουσει οτι οι δρομοι δεν ειναι τοσο καλοι και ισως εχεις προβλημα με το αμαξι. Δεν το ξερω σιγουρα,ισως καποιος απο εδω ξερει περισσοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτομαι για μια εκδρομη ελλαδα μεσα στον οκτωβρη,

ναυπλιο απορριπτεται, εχω παει αρκετες φορες,

πηλιο π.χ. ειναι μια ιδεα, πως σας φαινεται;

αναμενω τις προτασεις/ιδεες σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήλιο είναι ωραίο.

Ζαγοροχώρια;

Γρεβενά; (νομός εννοώ)

Τζουμέρκα;

(σε όλα αυτά έχω πάει Οκτώβριο, γι αυτό τα λέω :-) )

 

υπέθεσα ότι γουστάρεις βουνό ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω παιδια, δεν ειναι ασχημες οι ιδεες σας, τωρα οσον αφορα το τι γουσταρω ειναι σχετικο, μιας κ ειναι λιγο περιεργη εποχη ο οκτωβρης, ντεμι θα τον ελεγα οσον αφορα τον καιρο, δεν ξερεις τι καιρο θα κανει (προς το τελος ελεγα),

απο την αλλη δεν θελω κ πολυ μακρια, μιας κ θα ειναι 3-4 μερες εκδρομουλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτομαι για μια εκδρομη ελλαδα μεσα στον οκτωβρη,

ναυπλιο απορριπτεται, εχω παει αρκετες φορες,

πηλιο π.χ. ειναι μια ιδεα, πως σας φαινεται;

αναμενω τις προτασεις/ιδεες σας

 

+1 στο Πήλιο. Φυσικά θα είναι λίγο μελαγχολικά τέτοια εποχή αλλα μ'αρέσει άπειρα ακόμα και έτσι.. Συνήθως προτιμάται πιο χειμωνοανοιξιάτικες εποχές αλλα το να βρέχει και να αράζεις στο Μούρεσι στο μπαλκόνι σου με θέα τη Θάλασσα είναι ούμπερ (για μένα). Έχει πολλά χωριουδάκια να γυρίσεις κυρίως στη μπροστά πλευρά που βλέπει βόλο, αλλα η φυσική ομορφιά βρίσκεται όλη πίσω προς Αι Γιάννη.

Μην περιμένεις κόσμο. Γενικά Οκτώβριο όπου και να πάς έρημα θα είναι. Ούτε καλοκαιρινή ούτε χειμωνιάτικη περίοδος. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Μπορεί να πετύχεις και κάνα Σαββόπουλο και να τα πίνετε τραγουδώντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να πετύχεις και κάνα Σαββόπουλο και να τα πίνετε τραγουδώντας.

 

Τα πες τόσο καλά που ψήθηκα να πάω, αλλά μετά απ΄ αυτό το τελευταίο ζαμέ, ΖΑΜΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...