Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια σκεφτομαι να παω καπου με τη γυναικα...

τελευταια φορα πουατχαμε πει εδω ειχα πειστει να παω προς Δανια μερια αλλα εχει ψυχολογικο η γυναικα με ταεροπλανα και δε μπορει πολλες ωρες οποτε ειμαι για καπου πιο κοντα!

 

Σκεφτομουνα για Τουρκια... θα τα βγαλω περα αν παω χυμα ή πρεπει να παω οργανωμενα μεσω πρακτοριου;

Επεξ/σία από Hamurabi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεπον ηρθε η ωρα αρχιζω να σχεδιασω ενα Euro Trip. Αρχικα ειχα σκοπο να κατεβω Ελλαδα για της γιορτες, αλλα οσο πλησιαζει ο καιρος τοσο ποιο αδυνατον γινεται λογο δουλειας. Θα μπορεσω να παρω αδεια 2-3 βδομαδες την ανοιξη, μαλλον Απριλιο-Μαιο. Δεν ξερω ομως συγκεκριμενα, και θα ξερω ψιλοτελευταια στιγμη (κανα μηνα-δυο πριν το ταξιδι).

 

Θα παω οπου εχω γνωστους, φιλους/συγγενης για να τους δω κτλ. Καπως ετσι το σχεδιαζω :

 

Toronto->London (1-2 μερες)->Manchester(5-7 μερες)->Leeds (1-2 μερες)->Amsterdam (1-2 μερες)->Frankfurt (5-7 μερες)->Berlin (1-2 μερες)->Toronto

 

Καααπως ετσι εχουν τα πραγματα.

 

Θα θελα να ξερω ποιο ο καλυτερος τροπος μεταφορας απο το ενα στο αλλο, κ αν ξερετε τι ειναι must see/do στα συγκεκριμενα. Το μονο που δεν ξερω αν θα μπορεσω να παω Berlin, ολα τα αλλα ειναι στο προγραμμα. Εκτος απο Frankfurt-Berlin υπαρχει κατι που δεν πρεπει κανεις να χασει απο την Γερμανια? Εχω εναν κολλητο που μενει Φρανκφουρτη, και θα παμε μαζι Αμστερνταμ. Απο κει και περα δεν ξερω τι να δω/κανω.

 

Απλα το ριχνω απο τωρα σαν ιδεα γιατι δεν εχω ιδεα απο Αγγλια-Γερμανια-Ολλανδια περα απο τα αεροδρομια στα οποια εχω κανει σταση στο δρομο μεταξυ Καναδα-Ελλαδα και θελω ναρχισω να βγαλω ενα προγραμμα για να ξερω τι μου γινεται. Οτι πληροφοριες καλοδεχουμενες :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην μείνεις μονο 1 νύχτα Amsterdam,Berlin και Λονδίνο διότι δεν θα προλάβεις να δεις τίποτα.Μάλιστα tha κουραστείς πολύ. Η πολh τις Φρανκφούρτης δεν αξίζει και για 5 μέρες.Έχεις την δυνατότητα να κανεις εκδρομές αλλα.....Ενδιαφέρουσα είναι η Χαϊδελβέργη και η περιοχή του Ρήνου αν επιμένεις σώνει και καλά να πας στη περιοχή του main.

 

Από όσα καταλαβαίνω θέλεις να πας Αγγλία και Γερμανία οποτε αφαίρεσε Amsterdam.Δώσε χρόνο κύριος στο Λονδίν και Berlin.Επίσης ενδιαφέρουσες επιλογές είναι και το εδιμβούργο και το Μοναχο.

 

---------- Προσθήκη στις 23:55 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 23:43 ----------

 

παιδια σκεφτομαι να παω καπου με τη γυναικα...

τελευταια φορα πουατχαμε πει εδω ειχα πειστει να παω προς Δανια μερια αλλα εχει ψυχολογικο η γυναικα με ταεροπλανα και δε μπορει πολλες ωρες οποτε ειμαι για καπου πιο κοντα!

 

Σκεφτομουνα για Τουρκια... θα τα βγαλω περα αν παω χυμα ή πρεπει να παω οργανωμενα μεσω πρακτοριου;

 

Egypt?

 

Από περιέργεια γιατί φοβάται τα αεροπλάνα?Έχει μπει ποτε στο αεροπλάνο?Υπάρχουν άτομα που έχουν πείσει ότι φοβούνται τα αεροπλάνα χωρίς να χουν μπει ποτε μέσα.Πάντως άμα πραγματικά φοβάται καλύτερα να μην την πιέσεις και πηγαίνετε οδικός κάπου.

 

Άλλη μια super επιλογή είναι Ιταλία.Κοντά και μια από τις πιο όμορφες και συναρπαστικές χώρες.Παράτα την Τουρκια.

 

---------- Προσθήκη στις 23:57 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 23:55 ----------

 

Έχει κάποιο πρόβλημα το πρόγραμμα του greeklish to greek και ζητω συγγνώμη για κάποια ορθογραφικά λάθη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ν

Egypt?

Από περιέργεια γιατί φοβάται τα αεροπλάνα?Έχει μπει ποτε στο αεροπλάνο?Υπάρχουν άτομα που έχουν πείσει ότι φοβούνται τα αεροπλάνα χωρίς να χουν μπει ποτε μέσα.Πάντως άμα πραγματικά φοβάται καλύτερα να μην την πιέσεις και πηγαίνετε οδικός κάπου.

Άλλη μια super επιλογή είναι Ιταλία.Κοντά και μια από τις πιο όμορφες και συναρπαστικές χώρες.Παράτα την Τουρκια.

 

H Iταλια απορριπτεται γιατι ειναι η μοναδικη χωρα που εχει παει.

Ναι εχει μπεισ το αεροπλανο πηγαινοντας Ιταλια και δε νοιωθει καλα σε αυτο.Οποτε δεν ειμαστε για ταξιδι 4+ ωρων σ.το αεροπλανο.

 

Η Αιγυπτος απορριπτεται απο μενα γιατι δεν αντεχω με τιποτα τη ζεστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως, πάντα με SAS και αναλόγως την περίοδο και με Cimber.

 

2.50 λεπτά κρατάει, αν είσαι τυχερός και 2.30.

Οι 5 ώρες που αναφέρθηκαν μάλλον αφορούν πτήση με ανταπόκριση στη Βουδαπέστη που κάνει η ΜALEV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

London (1-2 μερες)->Manchester(5-7 μερες)->Leeds (1-2 μερες)->Amsterdam (1-2 μερες)->Frankfurt (5-7 μερες)->Berlin (1-2 μερες)->Toronto

 

Καααπως ετσι εχουν τα πραγματα.

 

Θα θελα να ξερω ποιο ο καλυτερος τροπος μεταφορας απο το ενα στο αλλο, κ αν ξερετε τι ειναι must see/do στα συγκεκριμενα

 

Λονδινο-Μαντσεστερ τρενο(περιπου 3 ωρες)

Μαντσεστερ-Λιντς τρενο(1 ωρα)

Λιντς-Αμστερνταμ αεροπλανο(45' και φτηνο εισητηριο)

 

 

Λονδινο: oλο το Λονδινο. Αν δεν εχεις ξαναπαει πηγαινε και Τισο, και Ταουρ Μπριτζ, και Νοτινγκ Χιλ στο παζαρι, γενικα κανε οτι ολοι οι τουριστες, καποιος λογος θα υπαρχει. Αλλα θα στα πουν καλυτερα αλλοι

 

Λιντς: Εδω θα στα πω εγω που εζησα εκει. Το Λιντς ειναι μια υπεροχη πολη να ζεις, δεν βρισκω λογο να την επισκεφθεις ως τουριστας αν θες να δεις. Αν θες να κανεις, μαζι σου. Εχει πολυ γραφικο κεντρο, περπατιεται, πολλα, παρα πολλα μπαρ και εστιατορια και γενικα ειναι φοβερη πολη για φοιτητες αλλα και κατοικους αλλα δεν εχει μνημεια και αξιοθεατα. Αφου λες οτι θα κατσεις μονο 2 μερες, εισαι κομπλε, θα βγεις, θα πιεις τα ποτακια σου, θα φας τα 8 oz burgers σου και πας στα μαγαζια για ψωνια θασαι κομπλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λονδινο: oλο το Λονδινο. Αν δεν εχεις ξαναπαει πηγαινε και Τισο, και Ταουρ Μπριτζ, και Νοτινγκ Χιλ στο παζαρι, γενικα κανε οτι ολοι οι τουριστες, καποιος λογος θα υπαρχει. Αλλα θα στα πουν καλυτερα αλλοι

Oντως το παλικάρι γραφει αυτά που ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ.

 

Αν είσαι κάτω από 15 δεν αξίζεις να πας στη Tiso.Άσε που είναι ακριβό και θα περιμένει κανεις πολύ ώρα μαζί με παρα πολλά παιδάκια.Το Notting Hill μια ανοησία είναι.Υπάρχουν τρεις πολύ καλύτερες αγορές.

 

Το βρετανικό μουσείο auta me ta klemmena είναι πολύ όμορφο όπως και η εθνική πινακοθήκη.Είναι και τζάμπα. Leeds δεν έχω πάει αλλα για να το υποστηρίζει με ...πάθος ο κάιζερ μετά από αυτά του london έχω επιφυλάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oντως το παλικάρι γραφει αυτά που ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ.

 

Αν είσαι κάτω από 15 δεν αξίζεις να πας στη Tiso.Άσε που είναι ακριβό και θα περιμένει κανεις πολύ ώρα μαζί με παρα πολλά παιδάκια.Το Notting Hill μια ανοησία είναι.Υπάρχουν τρεις πολύ καλύτερες αγορές.

 

Το βρετανικό μουσείο auta me ta klemmena είναι πολύ όμορφο όπως και η εθνική πινακοθήκη.Είναι και τζάμπα. Leeds δεν έχω πάει αλλα για να το υποστηρίζει με ...πάθος ο κάιζερ μετά από αυτά του london έχω επιφυλάξεις.

 

Ελα ρε local εσυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ρε local εσυ...

 

Αν είσαι αυτός που παλαιότερα εγραφες σε forum του basket να ξέρεις ότι σε αγαπώ.

 

Αλλα από ταξιδιώτης δεν.....Με το συμπάθιο eisai τουρίσταs που λατρεύουν τα τουριστικά γραφεία.

 

Με εκτίμηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...