Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να μην μείνεις μονο 1 νύχτα Amsterdam,Berlin και Λονδίνο διότι δεν θα προλάβεις να δεις τίποτα.Μάλιστα tha κουραστείς πολύ. Η πολh τις Φρανκφούρτης δεν αξίζει και για 5 μέρες.Έχεις την δυνατότητα να κανεις εκδρομές αλλα.....Ενδιαφέρουσα είναι η Χαϊδελβέργη και η περιοχή του Ρήνου αν επιμένεις σώνει και καλά να πας στη περιοχή του main.

 

Από όσα καταλαβαίνω θέλεις να πας Αγγλία και Γερμανία οποτε αφαίρεσε Amsterdam.Δώσε χρόνο κύριος στο Λονδίν και Berlin.Επίσης ενδιαφέρουσες επιλογές είναι και το εδιμβούργο και το Μοναχο.

 

Εγραψα της μερες ανα πολη ετσι διοτι εχω φιλους Manchester-Frankfurt. Μπορω καλυστα να τα προγραμματισω αλλιως και να μεινω παραπανω London-Berlin. Γιαυτο σας ρωταω αλλωστε :-)

 

Δεν θελω να αφαιρεσω Amsterdam.. Οπως ειπε ο Kaiser ειναι 45 λεπτα με αεροπλανο απο Leeds, και θα συναντηθω με τον φιλο απο Φρανκφουρτη εκει. Μπορει να κατσω 2-3 βραδυα ξερωγω και μετα θα κατεβω Γερμανια (με το αμαξι του φιλου).

 

 

Λονδινο-Μαντσεστερ τρενο(περιπου 3 ωρες)

Μαντσεστερ-Λιντς τρενο(1 ωρα)

Λιντς-Αμστερνταμ αεροπλανο(45' και φτηνο εισητηριο)

 

 

Λονδινο: oλο το Λονδινο. Αν δεν εχεις ξαναπαει πηγαινε και Τισο, και Ταουρ Μπριτζ, και Νοτινγκ Χιλ στο παζαρι, γενικα κανε οτι ολοι οι τουριστες, καποιος λογος θα υπαρχει. Αλλα θα στα πουν καλυτερα αλλοι

 

Λιντς: Εδω θα στα πω εγω που εζησα εκει. Το Λιντς ειναι μια υπεροχη πολη να ζεις, δεν βρισκω λογο να την επισκεφθεις ως τουριστας αν θες να δεις. Αν θες να κανεις, μαζι σου. Εχει πολυ γραφικο κεντρο, περπατιεται, πολλα, παρα πολλα μπαρ και εστιατορια και γενικα ειναι φοβερη πολη για φοιτητες αλλα και κατοικους αλλα δεν εχει μνημεια και αξιοθεατα. Αφου λες οτι θα κατσεις μονο 2 μερες, εισαι κομπλε, θα βγεις, θα πιεις τα ποτακια σου, θα φας τα 8 oz burgers σου και πας στα μαγαζια για ψωνια θασαι κομπλε

 

Πολυ ενδιαφερον.

Στο Leeds ειναι ενας ξαδερφος μου, δεν παω σονι και καλα σαω τουριστας να δω πολλα. Γιαυτο τα 8oz burgers και τα ποτακια που αναφερεις ειναι οτι πρεπει για την περιπτωση.

Thanks ιδιαιτερα για τα δρομολογια, αυτες οι πληροφοριες θα με βοηθησουν πολυ στον προγραμματισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κοίτα, και στο Μάντσεστερ που έτυχε να πάω φέτος για δουλειά, αν δεν έχεις καλούς φίλους, δεν έχει απολύτως κανένα λόγο για να κάτσεις 5 μέρες. Εγώ 3 έκατσα, σε δουλειά μέχρι τις 6 το απόγευμα και πάλι βαρέθηκα. Μουσεία και αξιοθέατα μηδέν, κέντρο αδιάφορο. Νυχτερινή ζωή, δεν είναι η ειδικότητά μου, αλλά δε νομίζω ότι έχει κάτι το ανεπανάληπτο. Αν έχεις παρέα και σε πηγαίνουν βόλτες, καλά θα περάσεις παντού, αλλά να κόψεις από Άμστερνταμ, Λονδίνο, Βερολίνο για να μείνεις Μάντσεστερ... μου φαίνεται χαζομάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι αυτός που παλαιότερα εγραφες σε forum του basket να ξέρεις ότι σε αγαπώ.

 

Αλλα από ταξιδιώτης δεν.....Με το συμπάθιο eisai τουρίσταs που λατρεύουν τα τουριστικά γραφεία.

 

Με εκτίμηση!

 

Γιατί βρε τι έγραψε το παιδί ;:-) με το συμπάθειο και εγώ,εσύ δεν έγραψες να μην πάει ο kasrith Amsterdam ; σόρρυ αλλά Ευρώπη χωρίς Αμστερντάμ δεεε ;)

 

@kasrith

 

Λοιπόν δική μου εμπειρία

 

ΛΟΝΔΙΝΟ

Αφαίρεσαι κάτι από Manchester και Leeds για να το αφιερώσεις στην πρωτεύουσα.

 

1)ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΚΟΥΛΤΟΥΡΙΑΡΗΣ

Οπωσδήποτε να επισκεφτείς στο Λονδίνο το Hampton Court Palace,δες εδώ,για να δεις την μεγαλομανεία του Henry VIII,κάτι σαν την Μαρία Αντουανέττα της Αγγλίας :-) Αλλιώς ΒΕΒΑΙΑ το Βρετανικό Μουσείο,πρώτα απ'όλα για την Αιγυπτιακή και Ασιατική πτέρυγα και βέβαια για να δεις τα ..."κλεμμένα" όπως έγραψε ο καπετάνιος πιο πάνω.Περιέχει έργα του Rembrandt ,Da Vinci και Michelangelo,όπως επίσης μία από τις πιο όμορφες μεγάλες βιβλιοθήκες σε όλο τον κόσμο.Λόγο της αμέτρητης αξίας του Μουσείου δεν θα το άφηνα απαρατήρητο.Επίσης μια βόλτα στα Stonehenge,δες εδώ λόγως ύπαρξης για πολλούς φωτογράφους :o .Θεωρώ αυτά τα πιο σημαντικά,ναι μεν άκρως τουριστικά αλλά αυτά είναι που αξίζουν τον κόπο κατά κύριον λόγο γιατί τα αξιοθέατα είναι αυτά που περιέχουν το πιο μεγάλο μέρος της ιστορίας της χώρας που επισκέφτεσαι.Προτείνω τέλος το Dali Universe,αν δεν έχεις πάει Βαρκελώνη είναι μια τέλεια ενναλακτική για να θαυμάσεις κάποια έργα του Salvador Dali.Μέχρι πρόπερσυ ήταν ανοιχτό,τώρα όμως μεταφέρθηκε σε άλλον χώρο και δυστυχώς δεν ξέρω που :rolleyes:.

 

2)ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΚΟΥΛΤΟΥΡΙΑΡΗΣ

Αρκέσου σε μια βόλτα με τα διπλά λεωφορεία και ένα απόγευμα στα μαγαζιά όπως επίσης μια βόλτα έξω από το Buckingham Palace.B)

 

 

AMSTERDAM

ΑΧΧ Amsterdam.Μια από τις πιο όμορφες πόλεις στην Ευρώπη.Μικρή και γραφική,όλα τα σπίτια στο κέντρο είναι από άλλες εποχές που δεν θα δεις ξανά εύκολα αλλού.Μια βόλτα στο γνωστότατο Red Light District,να δεις τα καμώματα κοριτσιών που μοιάζουν με 14 χρονών μπροστά στα ανοιχτά παράθυρα και τις τσατσάδες να μαλώνουν με τους Αγγλους τουρίστες.Ολο το κέντρο είναι πολύ εύκολο προσβάσιμο,έχει παντού στενά και στενάκια,τα νερά να πλατσουρίζουν κάτω από τις γέφυρες και η μυρωδιά των Coffee Shops να σου μπάζει στο κεφάλι και ας κάθεσαι από έξω.Αλλά όταν λέμε έχει μόνο τουρίστες,το ΕΝΝΟΩ πραγματικά.ακουγες παντού Γερμανικά Αγγλικά και Ισπανικά,τίποτε άλλο.Το πάρκινγκ είναι μεγάλο πρόβλημα στην πόλη,εμείς παρκάραμε σε Parkinghouse κοντά στο κέντρο και το χρυσοπληρώσαμε ένα 20άρικο 4 ώρες.'Εξω αν θες να το αφήσεις δεν ξέρω τι γίνεται ,πρέπει να το αφήνεις μια ωρίτσα ή να έχεις μια ειδική κάρτα,πραγματικά ήταν πολύ πολύπλοκο που μέχρι σήμερα δεν το κατάλαβα.:rolleyes: .Τα πιο πολλά πάρκινγκ πηγαίνουν προς κέντρο,έχει παντού πινακίδες,δύσκολα να χαθείς .

 

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

 

Φρανκφούρτη που θα πας να κάνεις και μια βόλτα στο Μόναχο,αν και είναι σχεδόν 3μιση ωρίτσες μακριά.3μιση ώρες επίσης από την Φρανκφούρτη αλλά πιο νότια είναι το παλάτι Neuschwanstein,δες εδώ είναι ένα από τα πιο ωραία παλάτια (και μεγαλύτερα) στην Γερμανία που είναι χτίσμα του Λουδοβίκου του 2ου της Βαυαρίας,γνωστός και ως ο παραμυθένιος πρίγκιπας(λόγω το ότι έχτιζε παλάτια όπως αυτό).Υπάρχει ένας μεγάλος μύθος γύρω από το όνομά του και σίγουρα το παλάτι δεν θα σε άφηνε λοιπόν αδιάφορο...

Μόναχο αξίζει πιο πολύ από Φρανκφούρτη,προσωπικά η δεύτερη πόλη δεν μου αρέσει καθόλου.

Βερολίνο αξίζει να επισκεφτείς το Pergamonmuseum,έχει μια μεγάλη πτέρυγα αφιερωμένη σε Ισλαμική κουλτούρα που δεν θα δεις εύκολα αλλού :o.Επίσης να πούμε οι Γερμανοί είναι πλήρες (ακόμη) ντροπιασμένοι για τις καταστροφές από τον 2ο Παγκόσμιο πόλεμο,πράγμα που θα καταλάβεις στα πολλαπλά χτίσματα αφιερωμένα για τους πεσόντες του πολέμου,όπως τα Εβραϊκά Νεκροταφεία,που στο Βερολίνο υπάρχουν τα πιο γνωστά από αυτά.Eπίσης γνωστό το Κομμουνιστικό νεκροταφείο,όπου βρίσκονται μερικοί πεσόντες στρατιώτες από την Σοβιετική Ένωση.

 

Πφ αυτά τα λίγα προς το παρόν.:o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γαμώτο έγραφα τον ατελείωτο και έκλεισε το ταμπ. Ψιλοαγνόησε αυτά που λέει η Sylvia88 διότι πρέπει να ξαναπάει. Το πρόγραμμα σου είναι πολύ πιεσμένο. Στο Λονδίνο θα κάνεις ότι κάνουν όλοι οι τουρίστες πλην του tissaud, πολλά τα λεφτά και ατελείωτη η αναμονή για χαβαλέ. Διάλεξε 3-4 μουσεία (σίγουρα το βρετανικό και science), london eye, βολτα στο γκρινουιτς, βόλτα στα πάρκα και στους κήπους των παλατιών, βρέχει δε βρέχει η παραποτάμια περαντζάδα επιβάλλεται.

Μαντσεστερ δε θα πήγαινα, η ασχημότερη πόλη που μπορώ να θυμηθώ, αν γουστάρεις την εμπειρία της μπαλίτσας να πας.

Βερολίνο, θα σου πει ο λεφτερμαν μέσω του λουσιφερ. Φρανκφούρτη δεν έχει τίποτα./ Θα κάνεις κανά δυο βόλτες και τέλειωσε.

 

Το Αμστερνταμ, ισχύει ότι και για το λονδίνο, θα κάνεις ότι κάνουν όλοι οι τουρίστες, θα ξεπετάξεις τα μπουρδέλα, δεν είναι και τίποτα και ΔΕ θα πας στο Μουσείο του ΒανγκΓκονγκ, εκτός αν είσαι φαν ή έχει καποια παροδική έκθεση που σε ενδιαφέρει. Οπωσδήποτε θα πας σε κάποιο κλαμπ, κανονικό κλάμπ, να κοιτάξεις ποιοι έχουν sets όταν θα είσαι εκεί. Να είμαι ειλικρινής, εγώ θα πήγαινα Ουτρέχτη και Χάγη.

 

---------- Προσθήκη στις 22:04 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 22:02 ----------

 

Για Μαδρίτη σου είχα γράψει σε ποιο μουσείο να πας και αμέσως μετά να πάρεις το αεροπλάνο για Βαρκελώνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ αγαπητέ δεν πρέπει να ξαναπάω γιατί μένω εδώ όπως και εσύ προφανώς.

 

Αυτά τα ψιλοειρωνικά του τύπου "εσύ δεν έχεις ιδέα" και "αγνόησε αυτά που λένε κάποιοι" δεν τα γουστάρω καθόλου.Ο καθένας γράφει τις εμπειρίες του όπως επεσήμανα και στο προηγούμενο ποστ μου που αναφέρθηκαν σε Αμστερντάμ.

 

 

Ελεος πια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν ξέρω που είναι το εκεί που μένεις, αλλά συμπάθαμε όταν προτείνεις σε τουρίστα στο Λονδίνο και μάλιστα κουλτουριάρη να πάει στο Hampton Court Palace, από κάπου μπάζει η πρόταση. Όταν υπάρχει η Tate που την ξέχασα, το βρετανικό, το επιστημών, η national gallery, δεν είναι πρώτη επιλογή το Hampton Court Palace. Όμοια και στο Αμστερνταμ.

 

 

Μπορείς να μου βάλεις -1 βαθμολογία... oh wait... Δεν μπορείς! Τα παράπονα στη διεύθυνση.

 

freedubus, ανυπομονώ να διαβάσω τον οδηγό σου και το ειδικό κεφάλαιο πως να δείρετε τον σερβιτόρο όταν σας πρήζει να πάρετε επιδόρπιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότες καταλαβαίνεις κάτι άλλο με τον όρο "κουλτούρα"

Το συνδέω ιστορικά με την Αγγλία το παλάτι του Hampton γιατί αυτό είναι που κάνει ένα μεγάλο μέρος της έννοιας ΑΓΓΛΙΚΗΣ κουλτούρας-η ιστορία της.Αν θεωρείς τη βόλτα στο πάρκο αξιοθέατο ,δικαίωμά σου.:P

 

 

Παράπονα δεν χρειάζεται να κάνω -oh wait!-γιατί απευθύνομαι σε σένα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια, η οικονομική εκμετάλλευση του ονόματος του Dali είναι μέρος της Βρετανικής κουλτούρας. Σε κάθε περίπτωση, τα palaces του λονδίνου είναι ότι πιο βαρετό και αντιτουριστικό υφίσταται στο λονδίνο. Φανερά διαφωνούμε για το τι είναι πολιτισμός και για τη σημασία του πολιτιστικού αμαγαλματος που ονομάζεται λονδίνο.

 

 

Διότι σου έδωσα το δικαίωμα

 

 

 

ελπίζω να πεταχτεί κάποιος να διορθώσει τα ελληνικά μου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ όλα τα άλλα στα Βρετανικά μουσεία τι είναι ; όοχιιι το Hampton δεν ήταν καθόλου βαρετό κατά την γνώμη μου αρκεί να ξέρεις και λίγο ιστορία .Ηταν η κλασσική χλιδή Άγγλου Βασιλέα ...τελοσπάντον ναι διαφωνούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα Σύλβια, ισχύει εν μέρει αυτό που λέει ο Ινσόμνιακ. Τουλάχιστον στο Λονδίνο είναι ελαφρώς άκυρο να λες σε κάποιον να πάει στο Hampton και όχι στα πραγματικά ΓΑΜΑΤΑ μουσεία που έχει στην πόλη. Καθώς επίσης και το neuschwanstein schloss είναι πανέμορφο αλλά το να πάει κάποιος σε περίοδο που κάνει κρύο και δεν μπορεί να κάνει βόλτα στο δάσος από κάτω, στη λίμνη παραδίπλα, έστω να μείνει κανα βράδυ στο κάμπινγκ τέλος πάντων συνεπάγεται ότι θα πάει για ξενάγηση εντός. Και ειλικρινά ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ. Είναι το απόλυτο κιτς, αν κάποιος θεωρεί τον εαυτό του κουλτουριάρη (duh) δεν αρέσκεται στο να βλέπει φλιτζανάκια, κρεβάτια και καναπέδες πιστεύω.

 

Επανερχόμενη στο Λονδίνο, το τρίπτυχο για μένα είναι Tate, μουσείο φυσικής ιστορίας και national gallery. Και μπορώ να βάλω ανάμεσα σε αυτά και στο Hampton αρκετά ακόμα. Γενικά τα κάστρα είναι ωραία απ' έξω. Το τουριστικό της υπόθεσης μέσα τους καταστρέφει όλη την αίγλη και μετατρέπει τον τουρίστα σε φτωχό συγγενή που λυπάται βγαίνοντας τα λεφτά που έδωσε στην είσοδο. Και συνήθως είναι και παράλογα πολλά τα τελευταία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεστα ρε γκαρνέλα, το εισητήριο στα παλάτια πάει με το χιλιόμετρο. Παραδέξου ότι βλαστήμησες μετά το 2ο χιλιόμετρο μέσα στο tower of london.

 

Και ναι ξέχασα το φυσικής ιστορίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ταουερ οφ λόντον ήμουν τυχερή. Με είχε πρήξει ο Άντρας τότε να μπούμε και να μπούμε και ΕΥΤΥΧΩΣ πήγαμε ψιλοπερασμένη ώρα και δεν αναγκαστήκαμε να ξοδέψουμε όλη μας τη μέρα εκεί. Ο τύπος στο ταμείο δε, μας είπε ότι θέλουμε μία μέρα περίπου να το γυρίσουμε, αλλά επειδή τα έβγαλα εγώ τα εισιτήρια δεν μετέφερα τα λόγια αυτά ποτέ στον άλλον. Απλά μας έδιωξαν 1.5 ώρα μετά. =ρ

Εν τω μεταξύ πόσο έκανε, 25 λίρες; Θυμάμαι καλά;

 

Τώρα που το σκέφτομαι, το μόνο κάστρο που πήγα ποτέ και μου άρεσε ήταν στην Πράγα. Και τώρα που το ξανασκέφτομαι δεν μπορώ να θυμηθώ γιατί. Παίζει να ακολουθούσα κανέναν τουρίστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να είμαι ειλικρινής, εγώ θα πήγαινα Ουτρέχτη και Χάγη.

 

Exω παει 4 φορες στην ολλανδια... τις 3 πηγα μονο αμστερνταμ και την 4η πηγα και ουτρεχτη. Και τωρα λεω τι βλακας ειμαι που δεν ειχα παει Ουτρεχτη απτην πρωτη φορα!! Πανεμορφα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...