Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για παρίσι, 800 - 1000 ευρά αν πάτε χύμα (οχι με ταξιδιωτικό) και σε οκ ξενοδοχείο.

 

To άτομο ετσι?

Μόνοι λέμε να πάμε..

 

Hint: Για να γλυτώσω κάποια χρήματα μπορώ να κανω καμια μαγκια??

Δηλαδή για αγγλια μπρω να πάω στο Gatwick αντι για το Heathrow?? η δεν αξίζει ολο αυτο??? Κανα καλό δοκιμασμένο site για φθηνα αεροπορικα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υποθέσουμε ότι θα μείνεις σε ένα ψιλοαξιοπρεπές δίκλινο και όχι κανένα χόστελ με άλλους 13 και κοινό μπάνιο, τα αρκετά ακριβά εισιτήρια και το γεγονός ότι και οι δυο πόλεις είναι δεόντως ακριβές από μόνες τους, αρκετά. Τουτέστιν αν κλείσεις αεροπορικά γύρω στο 200άρι το άτομο με επιστροφή (δύσκολο να βρεις φτηνότερα-τίγκα υψηλή σεζόν), δωμάτια χοντρικά πάει 80άρα το δίκλινο και μετά είναι τι θα φας και τι θα πιεις. Γενικά (το λέω πάντα για τέτοιου είδους πόλεις που έχουν ούτως ή άλλως ακριβή διαμονή) σε συμφέρει να κλείσεις αλυσίδα ξενοδοχείων τύπου χολιντει ινν, χίλτον κτλ, που είναι σαφώς κάτι παραπάνω, αλλά ξέρεις τι να περιμένεις πλας έχεις την επιλογή του πρωινού. Το πρωινό στα συγκεκριμένα ξενοδοχεία είναι λατρεία, πέρα από τις επιλογές του μπουφέ, σε ξυπνάει αναγκαστικά νωρίς και δε χάνεις για κανένα λόγο τη μέρα. =ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι θέμα ζήτησης τα αεροπορικά, αυτή τη στιγμή τα αεροπορικά για λονδίνο με easyjet είναι 242 ευρά το άτομο, όσο περνούν οι ημέρες θα ανεβαίνουν. Όμοια και τα ξενοδοχεία.

 

Να πάτε παρίσι.

 

Για το σχόλιο της Garnele: Δεν πιστεύω ότι θα βρει δίκλινο με 80 ευρά σε καμία από τις δύο πόλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, σε αντίστοιχα υψηλή σεζόν έχω πάει και Παρίσι και Λονδίνο. Και άντε το Παρίσι πάει καιρός, αλλά Λόντον έπαιζαν άπειρα με 80άρες (δεδομένου του συναλλάγματος που ήταν 1 προς 1.20) αλλά διαβάζοντας τα σχόλια όσων τα επισκέφτηκαν αποφάσισα να μείνω χίλτον με 100. Τζάμπα λεφτά και τα δυο ταξίδια, πήγαινε Βερολίνο τα Χριστούγεννα. Βιέννη. Ρώμη. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πάτε παρίσι.

 

Γιατι το λές αυτο φίλε? Ειναι πιο αξιολογο το παρίσι? Είχα παει οταν ημουν 12 πριν 10 χρονια δλδ αλλα δν θυμάμαι τπτ....Σχετικα με την ακρινη ζωη...Γιατι η Ελλαδα ειναι φθηνη???? Ιδιες τιμες έχουν...ετσι εχω ακουσει τουλαχιστον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι απο Θεσσαλονικη ειμαι..Απ'ευθειας πτηση δεν νομίζω να υπάρχει..(και αν υπάρχει δεν θα συμφέρει) οποτε μάλλον απο αθηνα θα φύγω...το Gatwick ειναι πολυ εξω απο το London? Αξιζει να πάω εκεί ή να προτιμήσω να δώσω παραπάνω χρηματα και να πάω στο Heathrow??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν είναι πιο αξιόλογο, είναι 2 πανέμορφες πόλεις που θεωρώ ότι κάποιος πρέπει να επισκεφθεί κατά τη διάρκεια της ζωής του. Προτείνω παρίσι, διότι την περίοδο των εορτών το θεωρώ καλύτερη εμπειρία για ζευγάρι από ότι το Λονδίνο. (Δεν είμαι αντικειμενικός, έχω γαλλική παιδεία)

 

Στο bookings.com τα αξιοπρεπή ξενοδοχεία με κάτω από 100 ευρώ χωρίς πρωινό δίνουν 1-2 δωμάτια διαθέσιμα για τις ημερομηνίες που θέλει ο λεωνίδας και το κεντρικά Hilton ξεκινάει από 130 τη βραδυά (επομένως όλα τα παρόμοια καπου εκεί είναι).

 

Υποστηρίζω, αλυσίδες ξενοδοχείων κι εγώ διότι μπορεί να φας μεγάλη ξενέρα φτάνοντας εκεί να βρεις ένα αχούρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι απο Θεσσαλονικη ειμαι..Απ'ευθειας πτηση δεν νομίζω να υπάρχει..(και αν υπάρχει δεν θα συμφέρει) οποτε μάλλον απο αθηνα θα φύγω...το Gatwick ειναι πολυ εξω απο το London? Αξιζει να πάω εκεί ή να προτιμήσω να δώσω παραπάνω χρηματα και να πάω στο Heathrow??

 

Έχει βάλει η ολυμπιακή δρομολόγιο. Δε ξέρω τιμές. Gatwick είναι 30-45 λεπτά από λονδίνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Gatwick είναι ευκολοπροσβάσιμο, αλλά η αθήνα από τη σαλονικη είναι 500 κμ.

 

Edit: Σαλονικα - Λονδινο απευθείας με easyjet στα 235 αυτή τη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γαμώτο έγραφα τον ατελείωτο και έκλεισε το ταμπ. Ψιλοαγνόησε αυτά που λέει η Sylvia88 διότι πρέπει να ξαναπάει. Το πρόγραμμα σου είναι πολύ πιεσμένο. Στο Λονδίνο θα κάνεις ότι κάνουν όλοι οι τουρίστες πλην του tissaud, πολλά τα λεφτά και ατελείωτη η αναμονή για χαβαλέ. Διάλεξε 3-4 μουσεία (σίγουρα το βρετανικό και science), london eye, βολτα στο γκρινουιτς, βόλτα στα πάρκα και στους κήπους των παλατιών, βρέχει δε βρέχει η παραποτάμια περαντζάδα επιβάλλεται.

Μαντσεστερ δε θα πήγαινα, η ασχημότερη πόλη που μπορώ να θυμηθώ, αν γουστάρεις την εμπειρία της μπαλίτσας να πας.

Βερολίνο, θα σου πει ο λεφτερμαν μέσω του λουσιφερ. Φρανκφούρτη δεν έχει τίποτα./ Θα κάνεις κανά δυο βόλτες και τέλειωσε.

 

Το Αμστερνταμ, ισχύει ότι και για το λονδίνο, θα κάνεις ότι κάνουν όλοι οι τουρίστες, θα ξεπετάξεις τα μπουρδέλα, δεν είναι και τίποτα και ΔΕ θα πας στο Μουσείο του ΒανγκΓκονγκ, εκτός αν είσαι φαν ή έχει καποια παροδική έκθεση που σε ενδιαφέρει. Οπωσδήποτε θα πας σε κάποιο κλαμπ, κανονικό κλάμπ, να κοιτάξεις ποιοι έχουν sets όταν θα είσαι εκεί. Να είμαι ειλικρινής, εγώ θα πήγαινα Ουτρέχτη και Χάγη.

 

---------- Προσθήκη στις 22:04 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 22:02 ----------

 

Για Μαδρίτη σου είχα γράψει σε ποιο μουσείο να πας και αμέσως μετά να πάρεις το αεροπλάνο για Βαρκελώνη.

 

Γιατί προτείνετε πάντα σε όλους να πάνε βόλτα στα ...πάρκα ; Τα μόνα πάρκα που αξίζουν είναι αυτά στο Παρίσι κατά την γνώμη μου.Ωστόσο,το μάτι του Λονδίνου δεν άξιζε καθόλου όσο ήταν μέρα,οπότε,get away with it .

 

Κοίτα Σύλβια, ισχύει εν μέρει αυτό που λέει ο Ινσόμνιακ. Τουλάχιστον στο Λονδίνο είναι ελαφρώς άκυρο να λες σε κάποιον να πάει στο Hampton και όχι στα πραγματικά ΓΑΜΑΤΑ μουσεία που έχει στην πόλη. Καθώς επίσης και το neuschwanstein schloss είναι πανέμορφο αλλά το να πάει κάποιος σε περίοδο που κάνει κρύο και δεν μπορεί να κάνει βόλτα στο δάσος από κάτω, στη λίμνη παραδίπλα, έστω να μείνει κανα βράδυ στο κάμπινγκ τέλος πάντων συνεπάγεται ότι θα πάει για ξενάγηση εντός. Και ειλικρινά ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ. Είναι το απόλυτο κιτς, αν κάποιος θεωρεί τον εαυτό του κουλτουριάρη (duh) δεν αρέσκεται στο να βλέπει φλιτζανάκια, κρεβάτια και καναπέδες πιστεύω.

 

Επανερχόμενη στο Λονδίνο, το τρίπτυχο για μένα είναι Tate, μουσείο φυσικής ιστορίας και national gallery. Και μπορώ να βάλω ανάμεσα σε αυτά και στο Hampton αρκετά ακόμα. Γενικά τα κάστρα είναι ωραία απ' έξω. Το τουριστικό της υπόθεσης μέσα τους καταστρέφει όλη την αίγλη και μετατρέπει τον τουρίστα σε φτωχό συγγενή που λυπάται βγαίνοντας τα λεφτά που έδωσε στην είσοδο. Και συνήθως είναι και παράλογα πολλά τα τελευταία.

 

 

 

ανάθεμα αν θυμάσαι τίποτα για Tate...

 

 

Και θα συμφωνήσω με sylvια,κουλτούρα είναι ΠΡΩΤΑ η ιστορία ενός λαού και μετά όλα τα άλλα μόντερν αρτ από το Χονκ Κονγ μέχρι το Σιάτλ....

Από Μαρρόκο τι παίζει ;

 

Στην διαφήμηση ωραία φαινόταν (ως συνήθως:rolleyes:) αν έχει πάει κανείς ας μου πει

 

edit

Πόσο αξιόπιστη είναι η σελίδα της Αμερικάνικης Πρεσβείας που ειδοποιεί τους ταξιδιώτες για τυχόν επιθέσεις στην Ευρώπη ; Στο Παρίσι π.χ υπάρχει τρομερή αστυνόμευση όπου δει το μάτι σου

 

Μαρόκκο έχει πάει η αδερφή μου,γενικά είχε καλή εντύπωση και από ασφάλεια και όλα

 

Ε,η σελίδα τους πόσο αξιόπιστη είναι,όταν αφήνουν άλλες σελίδες να χρησιμοποιούν την δική μας Ακρόπολη για τις προειδοποιήσεις τους :mrgreen:

 

Ουαου klain ευχαριστω πολυ και γω. Καταπληκτικο ποστ!

 

 

Πες και ένα ευχαριστώ στους άλλους χρήστες που έκαναν τον κόπο να σου απαντήσουν ντιουτ ;)

 

 

Για παρίσι, 800 - 1000 ευρά αν πάτε χύμα (οχι με ταξιδιωτικό) και σε οκ ξενοδοχείο.

 

Χμ, σε αντίστοιχα υψηλή σεζόν έχω πάει και Παρίσι και Λονδίνο. Και άντε το Παρίσι πάει καιρός, αλλά Λόντον έπαιζαν άπειρα με 80άρες (δεδομένου του συναλλάγματος που ήταν 1 προς 1.20) αλλά διαβάζοντας τα σχόλια όσων τα επισκέφτηκαν αποφάσισα να μείνω χίλτον με 100. Τζάμπα λεφτά και τα δυο ταξίδια, πήγαινε Βερολίνο τα Χριστούγεννα. Βιέννη. Ρώμη. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ!!

 

Σιγά μην δώσει και 2000 για κάτι μέρες !!!!

Ρε παιδιά,ΜΗΝ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙΤΕ έτσι.Υπάρχουν ξενοδοχεία στο ΚΕΝΤΡΟ μάλιστα που οι τιμές τους είναι από 55 μέχρι 90 ....και δεν είναι ακριβή η πόλη τους,πραγματικά απορώ αν πήγατε στα αλήθεια .Νερό μόνο αν θες να αγοράσεις κοντά στον πύργο του άιφελ θα σου βγει από την μύτη για 2 ευρουλάκια.

Βερολίνο ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ να πας Χριστούγεννα.Κωνσταντινούπολη Χριστουγεννιάτικα νομίζω είναι επικό φέιλ.

 

Λεονίδα φίλε κοίτα να ενημερώνεσαι και από σχετικά τουριστικά βιβλία για φθηνά ξενοδοχεία,όχι μόνο από το διαδύκτιο.Και δεν χρειάζεται χίλτον και σίζονς πάλας και τα σχετικά ...εκτός άμα θες βέβαια.Σόρρυ αλλά καλύτερα είναι να πάρεις από αλλού γνώμες πρώτα γιατί εδώ δεεεε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κοστολόγεισαι λίγο το ταξίδι στο παρίσι με οκ ξενοδοχείο για την περίοδο των χριστουγέννων για 5 ημέρες.

 

250 τα αεροπορικα+ 250 το ξενοδοχείο + 10 γευματα για τουριστές σε περίοδο γιορτών στο παρίσι + 5 μουσεία + 5 μαλακίες/δώρα για το καλό = πόσο κάνει;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...